میکرو راکتور تصفیه آب‌های آلوده در دانشگاه تهران ساخته شد

۱۸ بهمن ۱۳۹۴ | ۰۹:۵۸ علوم پایه
تعداد بازدید:۲۶۷۰
برای نخستین‌بار در کشور، میکرو راکتور تصفیه آب‌های آلوده که قادر است آب‌های آلوده را تصفیه و آلاینده‌های پایدار را از آب‌ حذف کند، در دانشگاه تهران ساخته شد.
میکرو راکتور تصفیه آب‌های آلوده در دانشگاه تهران ساخته شد

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، حامد اسکندرلو، دانشجوی رشته شیمی کاربردی دانشگاه تهران، موفق به ساخت میکرو راکتوری شد که می‌تواند آب‌های آلوده را تصفیه کرده و آلاینده‌های پایدار را از آب حذف کند.

ساخت این دستگاه در قالب پایان‌نامه دکتری و با عنوان «سنتز و بررسی فعالیت فوتوکاتالیزوری نانو مواد بر پایه TiO2 در میکرو و ماکرو فوتو راکتور‌ها برای حذف آلاینده‌های آلی پایدار» و به راهنمایی دکتر علیرضا بدیعی انجام و آبان‌ماه سال‌جاری دفاع شده است.

این دستگاه در مقایسه با مشابه خارجی آن از قابلیت‌های زیادی برخوردار است که از جمله آن‌ها، می‌توان به ساخت آسان، سریع و کم هزینه، اندازه کوچک و قابل حمل و هم‌چنین مصرف پایین انرژی اشاره کرد که قابلیت توسعه و صنعتی‌سازی آن را بسیار افزایش می‌دهد.

این میکرو راکتور ثبت اختراع ملی نیز شده است و دانش طراحی و ساخت آن نیز در دو مقاله ISI در ژورنال‌های Chemical Engineering Journal و Environmental Technology به چاپ رسیده است.