ربات انسان‌نمای ایرانی، در هفتمین نمایشگاه بین‌المللی آلمان درخشید

۱۷ مرداد ۱۳۹۵ | ۰۹:۵۵ فنی
تعداد بازدید:۲۶۵۹
ربات انسان‌نما سورنا ۳، از دستاوردهای دانشکده مکانیک، پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران، در نمایشگاه اتوماتیکای ۲۰۱۶ مونیخ آلمان به نمایش گذاشته شد.
ربات انسان‌نمای ایرانی، در هفتمین نمایشگاه بین‌المللی آلمان درخشید

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، نمایشگاه بین‌المللی اتوماسیون و رباتیک (2016 Atomatica) در شهر مونیخ، آلمان از یکم تا چهارم تیرماه ۱۳۹۵ برگزار شد، و ربات انسان‌نما سورنا ۳، با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌ جمهوری در این نمایشگاه شرکت و بازتاب بسیار گسترده‌ای در بین بازدیدکنندگان، دانشگاهیان، و شرکت‌های فعال در حوزه رباتیک و اتوماسیون داشت.

دکتر عقیل یوسفی کما، عضو هیأت علمی دانشکدۀ مهندسی مکانیک دانشکاه تهران و مجری طرح ربات انسان‌نمای سورنا، ضمن اعلام این خبر، دست‌آوردهای شرکت در این نمایشگاه را چشم گیر توصیف کرد و معرفی بین‌المللی ربات انسان‌نما سورنا ۳، معرفی جمهوری اسلامی ایران در حوزه علم و تکنولوژی در عرصه بین‌المللی، فراهم شدن فضای مناسب برای برقراری ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی و دانشگاه‌های آلمان و بهره‌مندی از ظرفیت بازار مشترک با اروپا در حوزه رباتیک و اتوماسیون صنعتی را از جملۀ این دست‌آوردها دانست.

دکتر یوسفی کما که مسئولیت ریاست مرکز سیستم‌ها و فناوری‌های پیشرفتۀ (CAST) و نیز مسئولیت معاونت پژوهشی پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران را به عهده دارد، از مذاکره با شرکت‌های بین‌المللی در حاشیۀ نمایشگاه یاد شده، برای توسعه و تجاری‌سازی ربات انسان‌نما سورنا۳، خبر داد و اظهار داشت که مذاکراتی نیز با مسئولان دانشگاه مونیخ برای تبادل دانشجو و برگزاری کنفرانس‌ها و همکاری‌های مشترک صورت گرفته است.

شایان ذکر است «اتوماتیکا»، نمایشگاه تجاری پیشرو در زمینه تکنولوژی و فناوری‌های اتوماتیک است که سالی یک‌‌مرتبه در مونیخ، بزرگترین بازار اتوماتیک و روباتیک اروپا برگزار می‌شود.