غزال ایرانی از خط پایان مسابقات جهانی خودروهای خورشیدی گذشت

۱۵ آذر ۱۳۹۴ | ۱۵:۵۸ فنی
تعداد بازدید:۴۶۵۵
خودروی خورشیدی دانشگاه تهران به نام غزال ایرانی ۳ توانست پس از طی ۳ هزار کیلومتر به خط پایان مسابقات جهانی خودروهای خورشیدی برسد و در میان برترین‌های جهان قرار بگیرد.
غزال ایرانی از خط پایان مسابقات جهانی خودروهای خورشیدی گذشت

خودروی خورشیدی دانشگاه تهران به نام غزال ایرانی ۳ توانست پس از طی ۳ هزار کیلومتر در آفتاب سوزان استرالیا به خط پایان مسابقات جهانی خودروهای خورشیدی برسد و در میان برترین‌های جهان قرار بگیرد.

در مسابقات جهانی امسال خودروهای خورشیدی موسوم به دبلیو اس سی (World Solar Challenge) پنجاه خودرو از کشورهای مختلف جهان شرکت کرده بودند که باید مسافتی سه هزار کیلومتری را در مناطق دورافتاده و داغ استرالیا پشت سر می‌گذاشتند.

این رقابت از شمال استرالیا شروع شد و نقطه پایانی آن شهر آدلاید در جنوب این کشور بود. در شرایط سخت خودروهای خورشیدی غزال ایرانی توانست به خط پایان این مسابقات برسد. یکی از مقررات اصلی رقابت این است که اتومبیل‌ها فقط اجازه ذخیره ۵ کیلووات ساعت انرژی را در هر زمان دارند. باقی انرژی باید از خورشید یا حرکت ماشین به دست آید. در رقابت‌های امسال هلند در رقابتی نزدیک با ژاپن مقام اول را به دست آورده است.

تیم خودرو خورشیدی پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران که بیش از ۱۰ سال است که در زمینه طراحی و ساخت خودروهای خورشیدی فعالیت دارد امسال برای اولین بار با خودرویی دوسر نشین که نسل سوم خودروی خورشیدی غزال ایرانی به شمار می‌رود در این رقابت شرکت کرده بود.

مسابقات بین‌المللی خودرو خورشیدی در استرالیا در سه کلاس اصلی برگزار می‌شود. در کلاس Adventure خودروهای سه‌چرخ تک‌سرنشین که ساده‌ترین طراحی را دارند در کلاس دوم (Challenger) خودروهای چهارچرخ تک‌سرنشین و در کلاس سوم (Cruiser class) خودروهای چهار چرخ دو سرنشین به بالا که جدیدترین طراحی‌ها را دارند شرکت می‌کنند که تیم خودرو خورشیدی دانشگاه تهران در دسته سوم قرار داشت.