ربات طوطی جهت غربالگری و درمان اتیسم

۰۷ آذر ۱۳۹۴ | ۱۳:۴۲ فنی
تعداد بازدید:۲۵۳۰
استفاده از ربات طوطی نما که به همت محققان جوان ایرانی طراحی و ساخته شده، وارد فاز درمان کودکان مبتلا به اوتیسم شد.
ربات طوطی جهت غربالگری و درمان اتیسم

ربات‌های اجتماعی به عنوان ابزارهایی که در سال‌های اخیر موردتوجه محققین قرار گرفته اند، در زمینه‌های گوناگونی در حال گسترش هستند. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که تعامل انسان-ربات می‌تواند کاربردهای گسترده و متنوعی در زمینه‌ی مداخلات درمانی برای کودکان با اختلالات رشدی، از جمله اختلالات طیف اتیسم داشته باشد. کودکان مبتلا به اتیسم دارای سه دسته‌ی عمده نارسایی، یعنی نارسایی در تعامل اجتماعی، برقراری ارتباط و رفتارهای تکراری هستند.

به دلیل اهمیتی که تشخیص زودهنگام و درمان مستمر این اختلال دارد، هدف این پروژه طراحی یک ربات به منظور کمک به غربالگری و درمان اتیسم، به ویژه استفاده در گفتاردرمانی است. به دلیل علاقه‌ی کودکان به حیوانات، زیبایی و قابلیت صحبت کردن طوطی، رباتی به شکل طوطی طراحی و ساخته شد که توسط دو موتور قادر به حرکت دادن بدن، چشم‌ها و نوک است. برای افزایش جذابیت ربات، صدای انسان به صدای طوطی شبیه‌سازی شد. سپس به منظور تحریک دیداری و شنیداری کودکان، با استفاده از نظام استانداردDSM-IV-TR، ویژگی‌های ربات را به سه دسته‌ی حرکتی، کلامی و ادراکی تقسیم کردیم.

در نهایت، تعاملات دو گروه کودکان مبتلا به اتیسم و کودکان عادی با ربات نشان داد که، ربات توجه اکثر کودکان را به خود جلب کرده است و با در نظر گرفتن ساختار مناسب، می‌تواند دردرمان اتیسم مورداستفاده قرار گیرد. علاوه بر این تعامل کودکان مبتلا به اتیسم، تفاوت‌های عمده‌ای با کودکان عادی در طول مدت توجه به ربات، رفتارهای تکراری و متفاوت بودن نوع بازی با ربات داشت، در نتیجه در زمینه‌ی غربالگری اتیسم نیز می‌توان از ربات استفاده کرد.

طراحی و ساخت ربات طوطی نما از حدود سه سال قبل توسط یک تیم چهار نفره دانشجویی به سرپرستی دکتر 'منوچهر(هادی) مرادی' مدیر گروه هوش ماشین و رباتیک دانشگاه تهران آغاز شد.