مراسم آغاز سال تحصیلی نودانشجویان پردیس البرز برگزار شد

۲۴ مهر ۱۳۹۸ | ۱۱:۳۱ کد : ۹۷۳۱ اخبار
تعداد بازدید:۴۶۵
مراسم آغاز سال تحصیلی نودانشجویان پردیس البرز با حضور معاون پژوهشی دانشگاه تهران برگزار شد.
مراسم آغاز سال تحصیلی نودانشجویان پردیس البرز برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از پردیس البرز، مراسم آغاز سال تحصیلی ۹۹-۹۸ نودانشجویان پردیس البرز روز سه‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ با حضور معاون پژوهشی دانشگاه تهران، رؤسای پردیس‌ها و دانشکده‌های دانشگاه تهران و مدیران گروه پردیس البرز دانشگاه تهران، در تالار شهید چمران پردیس دانشکده‌های فنی برگزار شد.
در ابتدای این مراسم دکتر یونس نوربخش، رئیس پردیس البرز دانشگاه تهران، ضمن خیرمقدم به مهمانان، هدف از این مراسم را آشنا کردن دانشجویان با فضا، قوانین و مقررات و روش‌های دانشگاه تهران و نیز آشنا کردن مسئولان دانشگاه با مجموعه پردیس البرز عنوان کرد.
وی با اشاره به اینکه در سال جاری دانشجویان زیادی از پردیس البرز استقبال کرده‌اند گفت: «پردیس البرز در دل دانشگاه تهران قرار دارد و تلاش می‌کند تا استانداردهای دانشگاه تهران را کسب نماید. در این مسیر در کنار آموزش و پژوهش، محورهای دیگر را هم جزو کارهای خود قرار داده است از جمله توجه به ارزش‌های جامعه، منش دانشگاهی، توانمندسازی، آموزش دانش روز، ارتقای مراتب علمی و غیره که همگی از اولویت‌های پردیس البرز است. در کنار اینها توجه به تربیت نیروی انسانی خلاق، متفکر، کارآمد که بتواند در بهبود وضعیت جامعه گام بردارد از دغدغه‌های پردیس است».
وی افزود: «بهترین تعریف در مورد هدف علم، همانا خدمت به جامعه است. یعنی مهم‌ترین چیزی که مجموعه دانشگاهی باید به دنبال آن باشد تربیت انسان‌هایی است که عاشق خدمت به مردم و جامعه خودشان باشند. این چیزی است که در آموزه‌های دینی ما هم از آن به علم نافع تعبیر شده است، یعنی علمی که دیگران از آن بهره‌مند می‌شوند و صرفاً اندوخته‌ای در ذهن ما نیست».
رئیس پردیس البرز تصریح کرد: «این فرصت بسیار بزرگی است که پردیس البرز فراهم کرده تا دانشجویان علاقه‌مند در قالب پردیس مشغول به تحصیل شوند. اگر این فرصت فراهم نمی‌شد بخشی از این سرمایه انسانی تلف می‌شد یا به آن سوی مرزها گسیل می‌شد. یکی از مهم‌ترین کارهای پردیس البرز این است که بسیاری از نیروهای با استعداد را در همین کشور خودمان نگه داشته تا بتوانند در حوزه علم و دانش فعالیت کنند».
دکتر نوربخش در ادامه گفت: «من با گره زدن علم با پول موافق نیستم. یعنی اینکه سیستم جامعه به سمتی برود که تنها متمولین امکان رفتن به دانشگاه را داشته باشند. چون این خودش باعث تقویت نابرابری‌های اجتماعی می‌شود. اما این بدان معنا نیست که دانشگاه باید به دولت وابسته باشد و از ظرفیت‌های گسترده خود استفاده نکند».

وی اظهار کرد: «در هر صورت دانشگاه‌ها نقش بسیار بزرگی در جامعه دارند و شاید یکی از مهم‌ترین رسالت‌های دانشگاه این باشد که علم را وارد جامعه کند. تا جامعه یک جامعه دانش بنیان نباشد پیشرفت ممکن نیست و این از طریق همین دانشجویانی است که هم دستی در بخش اشتغال دارند و هم دستی در دانشگاه و تحصیل. این افراد می‌توانند دانش را وارد سیستم مدیریتی کشور کنند. مطمئناً دور بودن از دانش همواره خسارت‌های فراوانی را به کشور وارد نموده است. کاروان دانش امروز پرشتاب در حال رفتن است. جوامع هم پرشتاب در حال تحول هستند. اگر لحظه‌ای دوری از دانش صورت گیرد فرسنگ‌ها فاصله ایجاد می‌شود که جبران آن ناممکن خواهد بود».

در ادامه دکتر محمد رحیمیان، معاون پژوهشی دانشگاه تهران گفت: «پردیس البرز یک خصوصیت دارد که باعث تمایز آن با سایر پردیس‌ها و دانشکده‌های دانشگاه تهران می‌شود و آن این است که هیچ عضو هیأت علمی و هیچ امکانات مخصوص به خود از جمله آزمایشگاه و غیره ندارد اما همه اعضای هیأت علمی دانشگاه و همه امکانات دانشگاه در اختیار پردیس البرز است. در حقیقت پردیس البرز، پردیس دانشگاه تهران است».
وی در ادامه با بر شمردن امکانات دانشگاه تهران برای دانشجویان، اظهار داشت: «دانشجویان باید به سمت مسائل بین رشته‌ای حرکت کنند. یک مسئله را تنها با یک رشته نمی‌توان حل کرد باید ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، حقوقی، فنی و محیط زیستی و سایر ابعاد را با هم در نظر گرفت».
دکتر رحیمیان تصریح کرد: «زمانی می‌توانیم خود را در پیشرفت علمی موفق بدانیم که تواضع و خیرخواهی ما با فراگیری علم بیشتر شده باشد».
در این مراسم دکتر وحید نیکنام، رئیس پردیس علوم، دکتر سیدتقی امید نائینی و مهدی وصفی مرندی معاونین علمی و اجرایی پردیس و دکتر محمدرضا سعیدآبادی، مشاور امور بین‌الملل پردیس البرز به ایراد سخنرانی پرداختند.
در پایان مراسم نیز از دانشجویان و ورزشکاران نمونه پردیس البرز تقدیر به عمل آمد.


( ۴ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.