معاون پژوهشی دانشگاه تهران:

رعایت اخلاق پژوهش زمینه‌ساز توسعه پژوهشی و افزایش ارزش‌آفرینی است

۱۵ مهر ۱۳۹۸ | ۱۳:۰۵ کد : ۹۶۳۹ اخبار
تعداد بازدید:۳۵۰
معاون پژوهشی دانشگاه تهران، در دهمین نشست شورای معاونان پژوهشی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی منطقه یک کشور، رعایت اخلاق پژوهش را زمینه‌ساز توسعه پژوهشی کشور و افزایش ارزش‌آفرینی توصیف کرد.
رعایت اخلاق پژوهش زمینه‌ساز توسعه پژوهشی و افزایش ارزش‌آفرینی است

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از معاونت پژوهشی، در این نشست که ۱۴ مهر ۱۳۹۸ در سالن شورای سازمان مرکزی برگزار شد، دکتر محمد رحیمیان، معاون پژوهشی دانشگاه تهران و رئیس شورای معاونان پژوهشی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی منطقه یک کشور، ضمن اشاره به مشکلات و تنگناهای مالی کشور به‌ویژه در اعتبارات پژوهشی گفت: «با وجود تمام مشکلات پیش‌روی، استقبال از طرح‌های پژوهشی فناورانه و توسعه‌ای افزایش یافته است. رعایت و توسعه اخلاق پژوهش در دانشگاه‌ها زمینه‌ساز توسعه پژوهشی کشور و افزایش ارزش‌آفرینی است».
دکتر محمدرضا نقوی، مدیر کل برنامه‌ریزی و نظارت پژوهشی دانشگاه تهران، نیز عدم آگاهی دانشجویان و پژوهشگران را مهمترین چالش پیش‌رو برشمرد و در ادامه با پرداختن به سه موضوع ترویج اخلاق پژوهش، جلوگیری از تخلف پژوهشی و دریافت کد اخلاق پژوهش، گزارشی را از سیر قانونگذاری در این حوزه‌ها ارائه کرد.
دکتر نقوی، با اشاره به تبصره ۱۰ ماده واحده قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی، مصوب سال ۱۳۹۶ و آئین‌نامه اجرایی هیأت وزیران مصوب ۲۸ مرداد ۱۳۹۸، درخواست خود را مبنی بر ایجاد کارگروه‌های اخلاق پژوهشی در دانشگاه‌ها عنوان کرد. هم‌چنین در پایان گزارشی را از فعالیت‌های دانشگاه تهران در این حوزه ارائه داد.

در ادامه این نشست، دیگر معاونان پژوهشی دانشگاه‌های سطح یک کشور، به طرح دیدگاه‌های خود در زمینه موضوعات مختلفی چون توجه به ریشه‌های بروز تخلف پژوهشی، فراگیر شدن دریافت کدهای اخلاق پژوهش، توجه همزمان نظارت‌های درونی و طراحی سازوکارهای قانونی، توجه به سواد اخلاقی و اهمیت رعایت کدهای اخلاقی پس از اخذ آن پرداختند.


در بخش دیگری دکتر مظفر شریفی، مدیر کل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ضمن پاسخ به پرسش‌ها و نکات مطرح شده در جلسه تصریح کرد: «رویکرد وزارت علوم، در تدوین آئین‌نامه‌های جلوگیری از تخلف پژوهشی، ۷۰ درصد اقدامات پیشگیرانه است».
وی هم‌چنین سازوکارهای تعیین شده جهت ارتباط کارگروه‌های اخلاق پژوهش در دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی با سایر بخش‌های انضباط دانشگاه‌ها را تشریح کرد.
در پایان این نشست معاون پژوهشی دانشگاه تهران، ضمن جمع‌بندی موضوع‌های مطرح شده و ارائه دستور جلسه آتی آمادگی دانشگاه تهران را جهت اعطای کد اخلاق پژوهشی برای سایر دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی اعلام کرد.
این جلسه با حضور بیش از ۴۵ معاون پژوهشی از دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی منطقه یک کشور و مدیران حوزه پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.


( ۲ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.