برگزاری نخستین پیش‌نشست بررسی روابط تجاری و اقتصادی ایران و ژاپن در دانشگاه تهران

۱۴ مهر ۱۳۹۸ | ۱۳:۱۶ کد : ۹۶۲۳ اخبار
تعداد بازدید:۳۸۲
به‌مناسبت نودمین سال آغاز روابط رسمی ایران و ژاپن، نخستین پیش‌نشست بررسی روابط تجاری و اقتصادی این دو کشور، ۱۰ مهر ۱۳۹۸ در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران برگزار شد.
برگزاری نخستین پیش‌نشست بررسی روابط تجاری و اقتصادی ایران و ژاپن در دانشگاه تهران

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از دانشکده مطالعات جهان، در آغاز این نشست دکتر ناهید پوررستمی، معاون آموزشی، پژوهشی و تحصیلات تکمیلی و استادیار گروه مطالعات ژاپن ضمن خیرمقدم به حضار از جمله کارشناسان وزارت امورخارجه و مرکز مطالعات این وزارتخانه، دو رایزن فرهنگی و اقتصادی سفارت ژاپن در تهران، کارشناسان اداره میز ژاپن و نمایندگان شرکت‌های مختلف ژاپنی از جمله میتسوبیشی، تومن و ماروبنی، به بیان تاریخچه رشته مطالعات ژاپن در دانشکده مطالعات جهان پرداخت.
وی هدف از تأسیس رشته مطالعات ژاپن را شناخت بیشتر این کشور از ابعاد مختلف سیاسی، فرهنگی، تاریخی، اجتماعی و اقتصادی برای برقراری روابط بین‌المللی عمیق‌تر عنوان کرد.
استاد معتضد، نیز ضمن پرداختن به تاریخچه روابط ایران و ژاپن گفت: «تاریخچه روابط ایران و ژاپن به سال ۱۸۸۰ میلادی و به دوران ناصرالدین شاه قاجار بازمی‌گردد. ایران و ژاپن دو کشور کهن در دو سوی قاره آسیا هستند با قدمتی شامخ و در خور افتخار و با یک تضاد بزرگ؛ ایران در دل خشکی و در گذرگاه غرب و شرق و محل عبور اقوام و سپاهیان مهاجم از ممالک مختلف بوده است، در حالی که ژاپن در دل اقیانوس و تا حدود زیادی فارغ از تهاجم به‌سر برده است. ژاپن در نیمه دوم قرن نوزدهم، در کمتر از ۵۰ سال خود را به پای قدرت‌های بزرگ اروپایی رسانده است».
سخنرانان این نشست استاد خسرو معتضد، تاریخ‌نگار، و مهندس عبدالحسین بیات، عضو اصلی هیأت مدیره و مشاور مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی بودند.

برای مشاهده کامل خبر اینجا کلیک کنید.


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.