اختتامیه پنجمین مدرسه تابستانی اینترنت اشیا پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار شد

۰۲ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۱:۲۵ کد : ۹۱۸۴ اخبار
تعداد بازدید:۴۳۲
اختتامیه پنجمین مدرسه تابستانی اینترنت اشیا پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ بر گزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از پارک علم و فناوری، دکتر عباس زارعی، رئیس پارک علم و فناوری در مراسم اختتامیه پنجمین مدرسه تابستانی اینترنت اشیا که از ۱۹ تا ۲۸ مرداد ماه برگزار شد، گفت: «با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده و توجه رئیس دانشگاه به حوزه نوآوری، شهر دانش دانشگاه تهران در منطقه امیرآباد به زودی راه‌اندازی می‌شود».
وی، افزود: «دانشگاه تهران در طرح توسعه خود، پروژه‌های شهر دانش، شهر هوشمند و شهر سبز را در مرحله اجرا دارد. گستره شهر دانش از جنوب تا شمال دانشگاه تهران آغاز می‌شود و شمال منطقه امیرآباد به کارخانه نوآوری دانشگاه تبدیل خواهد شد».
دکتر زارعی، خاطر نشان کرد: «محدوده شهر دانش دانشگاه تهران به گونه‌ای است که دانشگاه علوم پزشکی را نیز در برمی‌گیرد تا آموزش و پژوهش در یک مجتمع پژوهی اتفاق بیفتد و در کنار آن آزمایشگاه پژوهشی و لابراتوار نیز پیش‌بینی شده است. در این شهر، پارک علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور مستقر می‌شود و هنگام مراجعه مردم به دانشگاه تهران، ابتدا با شرکت‌ها روبه‌رو می‌شوند و می‌توانند اقدامات مورد نیاز خود را انجام دهند».
رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، تصریح کرد: «این پروژه از مدت‌ها قبل با خرید بخشی از املاک، آغاز شده و ۶۷ درصد از اراضی در تملک دانشگاه تهران است که بخش مهمی از آن به فضای سبز تبدیل می‌شود. یکی از مؤلفه‌های شهر دانش، هوشمند شدن است، اکنون در عصر دیجیتال و اینترنتی شدن هستیم و پارک مسئولیت دارد به‌عنوان بخش بزرگی از اکوسیستم نوآوری، پاسخگوی نسل چهارم تکنولوژی دنیا در کشور باشد».
وی، در ادامه بیان کرد: «مرکز شتابدهی اینترنت اشیا نیز در حال تأسیس است که در این زنجیره به آن نیاز داشتیم، بنابراین این مدرسه و رویداد ۱۰ روزه برای شناسایی افراد متخصص برگزار شد که در آن از تکنولوژی‌های برتر استفاده شده است و امیدواریم در بخش شتابدهی تیم‌ها به استارتاپ در زمینه انرژی و اینترنت اشیا تبدیل شوند».
دکتر زارع، در مورد بوت‌کمپ پارک علم و فناوری دانشگاه تهران نیز گفت: «بنیاد خیریه مصلی‌نژاد در تأسیس بوت‌کمپ و برگزاری مدرسه اینترنت اشیا تمامی حمایت‌ها را از پارک داشته و امکانات بسیاری در اختیار دانشجویان قرار داده و برای رونق علم در کشور نیاز است خیرین همکاری بیشتری با دانشگاه‌ها داشته باشند».
به گفته رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، بوت‌کمپ نوعی فعالیت گروهی است که در حوزه‌های متفاوت شغلی وجود دارد و معمولاً در قالب کارگاه‌های آموزشی با ظرفیت‌های متفاوت تشکیل می‌شود. بوت‌کمپ‌ها دوره‌های فشرده‌ای هستند که افراد را برای ورود به بازار کار آماده می‌کنند. این دوره‌های جدی و پر از چالش‌های متفاوت برای این طراحی شده‌اند که افراد بتوانند توانایی خود را در حوزه کاری خود بالا ببرند.
در بخش دیگری از این مراسم اختتامیه دکتر هاشم آقازاده، معاون اجرایی پشتیبانی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، گفت: «پارک علم و فناوری دانشگاه در زمینه اینترنت اشیا به‌عنوان نماینده با کشور چین انتخاب شده است که تیم‌های فعال در این زمینه و استارت‌آپ‌ها می‌توانند از این طریق به بازارهای بین‌المللی به‌ویژه کشور چین و شرکت در همایش‌های جهانی ورود کنند».
وی، تصریح کرد: «هدف از برگزاری مدرسه اینترنت اشیا شناسایی تیم‌هایی است که قابلیت تبدیل به کسب و کار را دارند تا در این مسیر توسط پارک حمایت و هدایت شوند. پارک با توجه به رسالت خود تسهیل مسیر تبدیل شدن تیم‌ها به کسب و کار را دارد و زمینه تعاملی بیشتری را ایجاد می‌کند. یکی از خدمات پارک از طریق کلینیک کسب و کار است تا در این کلینیک مسائل مورد نظر را آموزش دهد و تیم‌ها مشورت‌های لازم را بگیرند».
دکتر آقازاده، خاطرنشان کرد: «هم‌چنین تیم‌های منتخب می‌توانند از طریق واحد تجاری‌سازی از خدمات مشترک آموزشی کلینیک در تمامی مراحل مشاوره بگیرند و از این زنجیره کامل استفاده کنند. عوامل اجرایی برای توسعه کسب و کار نیز در پارک مستقر هستند. در مسیر کسب و کار نیاز به سرمایه و تأمین مالی وجود دارد که پارک از طریق اتاق سرمایه خود در این زمینه تسهیلاتی را ارائه می‌کند».
معاون پشتیبانی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، عنوان کرد: «در کنار مکانیزم تأمین سرمایه، یک مجموعه توانمند صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در پارک حضور دارد که کمک‌های بسیار خوبی را به تیم‌ها ارئه می‌کند. موضوع تعامل با سازمان‌ها و ادارات است که تیم‌ها می‌توانند با استفاده از پرچم پارک در مناقصات و دیگر قراردادها شرکت کنند. هم‌چنین تیم‌ها می‌توانند با حضور در رویدادهایی مثل استارت‌آپ ویکند و کافه‌ها کسب و کار خود را به صنایع معرفی کنند».
در ادامه دکتر فرزاد ابراهیمی، مدیر برگزاری رویداد مدرسه تابستانی اینترنت اشیا، گفت: «این برنامه ۹ روزه در یک محیط آزمایشگاهی برگزار شد که در آن اپلیکیشن‌ها، سخت‌افزار و نرم‌افزارهای زیادی تست شد تا در نهایت به حداقل محصول دست پیدا کنیم».
وی، افزود: «از ۱۸۰ ایده به ۱۹ ایده با قابلیت اجرا و در نهایت به ۱۰ ایده برای ارائه رسیدیم و این ایده‌ها شامل فرهنگ‌سازی اجتماعی، پلت فرم و تمامی موضوعات روز می‌باشند».
دکتر ابراهیمی، خاطرنشان کرد: «۱۴۳ متقاضی ثبت نام کردند که ۳۸ نفر از ۱۴ تا ۴۲ سال در رشته‌های اینترنت اشیا، مهندسی برق، مکانیک، کامپیوتر، طراحی صنعتی و انرژی‌های تجدیدپذیر از شهرهایی مثل تهران، رشت، ساری، اصفهان، کرج و خوزستان انتخاب شدند».


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.