همکاری مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران برای ترمیم نسخ خطی

۰۸ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۱:۰۳ کد : ۸۹۰۸ اخبار
تعداد بازدید:۴۴۱
نسخه‌های خطی و چاپ سنگی مؤسسه لغت‌نامه دهخدا برای ترمیم به کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران منتقل می‌شوند.
همکاری مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران برای ترمیم نسخ خطی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از مؤسسه لغت‌نامه دهخدا، پیرو تفاهم‌نامه بین این مؤسسه و کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران، ۳۶۵ نسخه خطی و چاپ سنگی، از ۶ مرداد ۱۳۹۸ به تدریج برای ترمیم به صورت امانی به مرکز اسناد دانشگاه تهران انتقال می‌یابد.
این مجموعه نفیس و ارزشمند، یادگاری از مجموعه شخصی علامه علی‌اکبر دهخدا، ۱۲ نسخه اهدایی دکتر سیدضیاالدین سجادی و ۸ نسخه اهدایی متعلق به مرحوم دکتر سیدعلی شایگان است.
مطابق این تفاهم‌نامه این نسخ در قفسه‌ای با عنوان نسخ خطی امانی مؤسسه لغت‌نامه دهخدا نگهداری شده و کتابخانه مرکزی دانشگاه مسئولیت ترمیم آن‌ها را بر عهده گرفته است. لازم به ذکر است نسخ الکترونیکی این آثار برای علاقه‌مندان در دسترس است.
در همین راستا فهرست‌نگاری این مجموعه توسط دکتر سید محمد طباطبایی از اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران انجام شده و در کتابی با عنوان فهرست نسخه‌های خطی علی اکبر دهخدا، توسط مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز اسناد دانشگاه تهران، در ۵۵۴ صفحه منتشر شده است.


( ۱ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.