باغ ابریشم؛ نمایشگاه نوروزی خانه‌موزه مقدم دانشگاه تهران افتتاح می‌شود

۲۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۸:۵۷ کد : ۷۸۲۹ اخبار
تعداد بازدید:۱۷۹
نمایشگاه باغ ابریشم، منتخب لباس‌ها و رومیزی‌های سوزن‌دوزی متعلق به سلما مقدم همسر زنده یاد محسن مقدم، ۲۶ اسفند ۱۳۹۷، در خانه موزه مقدم دانشگاه تهران، افتتاح می‌شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از معاونت فرهنگی و اجتماعی، در این نمایشگاه ۳۰ اثر به نمایش درمی‌آید که بیشتر آن‌ها سوزن‌دوزی‌هایی متعلق به کشور بلغارستان است.
بر اساس این گزارش، ۹ قطعه لباس سوزن‌دوزی متعلق به دوران جوانی سلما همسر بلغاری‌تبار زنده یاد محسن مقدم نیز در این مجموعه قرار دارد. با توجه به عکس‌هایی که سلما مقدم را با این لباس‌ها نشان می‌دهد، لباس‌ها مربوط به پیش از ازدواج آن‌ها و تا سن ۲۵ سالگی سلما مقدم است که به این ترتیب نزدیک به ۸۰ سال قدمت دارند.
سلما فرزند واگارشاک کویومجیان و آرسینه، ۲۶ دسامبر ۱۹۰۷ در روسچوک بلغارستان متولد شد. وی قبل از شروع زندگی‌اش در ایران، ۱۰ سال در سوئیس، ۱۰ سال در فرانسه و ۲ سال در انگلیس زندگی کرد و به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی آشنایی کامل داشت. تحصیلات او در این کشورها در زمینه‌های مختلف بود اما از همه آن‌ها مهم‌تر دریافت درجه لیسانس در رشته باستان‌شناسی از مدرسه لوور در پاریس بود.
سلما در ۲۸ سالگی با محسن مقدم ازدواج کرد و در بازگشت محسن به ایران با او همراه شد. در ایران، ابتدا به سمت رئیس کتابخانه موزه ملی منصوب شد. سپس با حفظ سمت، مأموریت‌های مهمی را در کار باستان‌شناسی بر عهده گرفت. در سال ۱۳۴۵ بازنشسته شد و در دوران بازنشستگی در کتابخانه موزه مجلس مشغول به کار شد.
سلما کویومجیان (مقدم) در سال ۱۳۶۹، چهار سال پس از فوت زنده یاد محسن مقدم، درگذشت و در آرامگاه ارامنه تهران به خاک سپرده شد.
گفتنی است، نمایشگاه باغ ابریشم تا ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸، ادامه خواهد داشت و علاقه‌مندان می‌توانند همه‌روزه غیر از ۲۹ اسفند، ۱ و ۱۳ فروردین، از ساعت ۹ تا ۱۸ برای دیدن از این نمایشگاه به خانه موزه مقدم دانشگاه تهران مراجعه کنند.


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.