مدیرکل طرح‌های عمرانی و پشتیبانی دانشگاه تهران اقدامات حوزه مدیریت سبز را تشریح کرد

۲۱ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۳:۲۰ کد : ۷۸۰۸ اخبار دانشگاه سبز
تعداد بازدید:۱۱۴۱
مدیرکل طرح‌های عمرانی و پشتیبانی دانشگاه تهران، اقدامات حوزه مدیریت سبز دانشگاه در سال جاری و برنامه‌های آتی را تشریح کرد.
مدیرکل طرح‌های عمرانی و پشتیبانی دانشگاه تهران اقدامات حوزه مدیریت سبز را تشریح کرد

دکتر مهدی قاسمیه، مدیرکل طرح‌های عمرانی و پشتیبانی در گفت‌وگو با روابط عمومی دانشگاه تهران و با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه مدیریت سبز گفت: «با شکل‌گیری شورای راهبری مدیریت سبز، در ستاد مرکزی دانشگاه و تشکیل کمیته‌های اصلاح الگوی مصرف، فرهنگی و آموزشی این شورا در دو سال گذشته و آغاز فعالیت دفتر مدیریت سبز دانشگاه در زیرمجموعه معاونت اداری و مالی و اداره کل طرح‌های عمرانی و پشتیبانی در سال گذشته، اقدامات مدیریت سبز مشتمل بر مدیریت مصرف انرژی، مواد و حفظ محیط زیست در سطح دانشگاه به شکل جدی مد نظر قرار گرفته است».
وی حفظ محیط زیست و حرکت به سوی دانشگاه سبز را از اهداف ایجاد مدیریت سبز برشمرد و خاطر نشان کرد: «مطابق سومین برنامه توسعه دانشگاه تهران و شاخص‌های کلیدی عملکرد مرتبط با تحقق این برنامه، حفظ محیط زیست و حرکت به سوی دانشگاه سبز به شکل مشخص در کلیه برنامه‌های دانشگاه مورد توجه می‌باشد و این موارد را می‌توان بخشی از رویکرد و خط مشی کلی دانشگاه در کلیه امور اجرایی، آموزشی و پژوهشی توصیف کرد».
دکتر قاسمیه با اظهار اینکه اقدامات مدیریت سبز در سال ۹۷ و در حوزه‌های امور اجرایی، آموزش کارکنان، امور فرهنگی و آموزشی انجام شده است، افزود: «حدود یکصد مورد از اقدامات اجرایی اولویت‌بندی شده بر اساس هزینه، زمان و سهولت انجام امور، به واحدهای زیرمجموعه دانشگاه توسط اداره کل طرح‌های عمرانی و پشتیبانی ابلاغ و هم‌چنین گزارش اقدامات صورت گرفته در واحدهای مختلف پیگیری شده است».
مدیرکل طرح‌های عمرانی و پشتیبانی با عنوان اینکه تشکیل کمیته‌های مدیریت سبز در سطح پردیس‌ها و دانشکده‌های مستقل دانشگاه به شکل جدی مطرح شده است، تصریح کرد: «تشکیل این کمیته‌ها در بسیاری از واحدهای زیرمجموعه انجام شده است. گزارش‌های تدوین شده در این اداره کل و دریافت شده از واحدهای مختلف دانشگاه، در تهیه و ارسال گزارش سالانه اقدامات اجرایی دانشگاه در زمینه مدیریت سبز به معاونت طرح‌های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و هم‌چنین تهیه و ارسال گزارش رتبه‌بندی بین‌المللی دانشگاه‌های سبز تحت عنوان «گرین متریک» در سال ۲۰۱۸، مورد استفاده قرار گرفته است».
وی در ادامه گفت: «تدوین برنامه و برگزاری دوره‌های آموزشی مدیریت سبز برای سطوح مختلف مدیران و کارکنان، از جمله نشست آموزشی با عنوان «دانشگاه سبز» ویژه معاونان اداری و مالی واحدهای دانشگاه در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی با همکاری مرکز آموزش کارکنان، تهیه پیش‌نویس «طرح جامع مدیریت سبز» و برگزاری جلسات مرتبط با نمایندگان معاونت برنامه‌ریزی در دفتر مدیریت سبز دانشگاه از جمله سایر امور انجام شده است».
دکتر قاسمیه هم‌چنین برگزاری جلسه مشترک با کمیته مدیریت سبز پردیس‌ها و دانشکده‌ها، انجام بازدید و تهیه گزارشات مرتبط در زمینه مدیریت پسماند، توسعه و نگهداری فضای سبز، بهینه‌سازی مصرف آب و صرفه‌جویی در مصرف انرژی در سطح پردیس مرکزی دانشگاه، پایش مصرف انرژی واحدها از طریق کنترل قبوض آب، برق و گاز و برنامه‌ریزی برای تفکیک کنتورها را از اقدامات انجام شده در این زمینه برشمرد.
مدیرکل طرح‌های عمرانی و پشتیبانی تصریح کرد: «راه‌اندازی وب سایت دانشگاه سبز و مطرح شدن اخبار مدیریت سبز هر سه‌شنبه در سایت دانشگاه با همکاری و نظارت اداره کل حوزه ریاست و روابط عمومی، بررسی و اعلام نظر درباره طرح‌های اجرایی واصله از پردیس‌ها و دانشکده‌ها در زمینه مدیریت سبز، حفاظت محیط‌زیست و برگزاری جلسه با مدیریت مالی جهت هماهنگی برای تخصیص اعتبارات مورد نیاز برای امور مرتبط با مدیریت سبز دانشگاه، برخی دیگر از اقدامات مدیریت سبز دانشگاه در سال جاری است که در همین زمینه و به شکل ویژه، پروژه‌های مرمت و به‌سازی تونل تأسیسات پردیس مرکزی و مرمت و نگهداری قنات دانشگاه حائز اهمیت می‌باشد».
وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به برنامه‌های آتی مدیریت سبز خاطر نشان کرد: «در سال آینده نیز، علاوه بر امور اجرایی مرتبط به بهینه‌سازی مصرف حامل‌های انرژی و صرفه‌جویی در مصرف آب، تشویق و تقویت و برگزاری جلسات منظم با کمیته‌های مدیریت سبز در سطح واحدهای زیرمجموعه دانشگاه، اطلاع‌رسانی درباره دستاوردها و فعالیت‌های مدیریت سبز محقق خواهد شد».
دکتر قاسمیه افزود: «انعکاس فعالیت‌های واحدهای مختلف دانشگاه در وب سایت مدیریت سبز به منظور ایجاد انگیزه و الگوسازی برای دیگر واحدهای دانشگاه و هم‌چنین سایر دانشگاه‌های کشور، دریافت گزارش‌های دوره‌ای از واحدهای مختلف دانشگاه، قابل استفاده در بروزرسانی اطلاعات دفتر مدیریت سبز و ارسال گزارش‌های سالانه به وزارت علوم و رتبه‌بندی سالانه دانشگاه‌های سبز، برگزاری رویداد رقابتی بین واحدهای مختلف دانشگاه در حوزه مدیریت سبز و انتخاب واحدها و افراد برگزیده به منظور ایجاد انگیزه و رقابت بین واحدهای مختلف دانشگاه مد نظر شورای راهبری مدیریت سبز و کمیته‌های زیرمجموعه آن و دفتر مدیریت سبز دانشگاه است».
مدیرکل طرح‌های عمرانی و پشتیبانی در ادامه با بیان دیگر رویکردها و برنامه‌های آتی مدیریت سبز عنوان کرد: «مشارکت در نظام رتبه‌بندی ملی در زمینه دانشگاه سبز موسوم به مدل «تراز سبز» و ارزیابی مربوطه توسط معاونت طرح‌های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از طریق «سنجش‌گر سبز» دانشگاه، برگزاری نمایشگاه، نشست‌های تخصصی و همایش‌های مرتبط، همکاری با معاونت بین‌الملل برای عضویت در باشگاه دانشگاه‌های سبز و همکاری با نهادهای بین‌المللی مرتبط با مدیریت سبز، برگزاری رویدادهای مرتبط با مناسبت‌های ملی و بین‌المللی حوزه محیط زیست از جمله روز جهانی محیط زیست، روز زمین و غیره از دیگر امور برنامه‌ریزی شده برای سال آتی است».
وی در ادامه افزود: «امید است با همکاری و تعامل با واحدهای مختلف دانشگاه و مشارکت کارکنان، دانشجویان و اعضای محترم هیأت علمی بتوانیم در انجام این امور در مسیر حرکت به سوی دانشگاه سبز در سطح دانشگاه تهران به موفقیت دست یابیم».
دکتر قاسمیه در پایان اظهار کرد: «لازم می‌دانم از همکاری، پیگیری‌ها و تلاش‌های دکتر غلامرضا هروی، دبیر شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه، دکتر مهدی خان سفید عضو شورای راهبری مدیریت سبز و دبیر کمیته فرهنگی و آموزشی این شورا، آقای جلال شجاعی معاون پشتیبانی اداره کل طرح‌های عمرانی و پشتیبانی دانشگاه و مهندس فریبا قاسمی، کارشناس اداره کل طرح‌های عمرانی و پشتیبانی دانشگاه در انجام امور دفتر مدیریت سبز و فعالیت به‌عنوان سنجش‌گر سبز دانشگاه قدردانی کنم».

 


( ۵ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.