مراسم جشن نوروز فارسی‌آموزان غیرایرانی مؤسسه لغت‌نامه دهخدا برگزار شد

۲۱ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۰:۰۷ کد : ۷۸۰۰ اخبار
تعداد بازدید:۷۰۳
مراسم جشن نوروز فارسی‌آموزان غیرایرانی مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از مؤسسه لغت‌نامه دهخدا، مراسم آشنایی با آداب و رسوم نوروز و جشنواره غذای بین‌الملل برای فارسی‌آموزان غیرایرانی مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی دانشگاه تهران، روز چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ در تالار دکتر افشار این مؤسسه برگزار شد.
در این برنامه که با استقبال گسترده فارسی‌آموزان برگزار شد، بخش‌های متنوعی توسط فارسی‌آموزان طراحی و اجرا شد.
برنامه با سرود ملی و تلاوت قرآن کریم توسط یوسف ماجی عبدالله از نیجریه آغاز شد. سپس دکتر درزی ضمن خیر مقدم در خصوص آئین نوروز در ایران مطالبی را بیان کرد. در ادامه گروه نمایش متشکل از اسماً کماس از الجزایر، ادری اورست از آمریکا، ادورادو فورلی از ایتالیا، مصطفی، فاطمه و زینب شیخ از پاکستان، یوریس کاستاروس از یونان، سیمون لهوس از چک و ماکسیم جوان از فرانسه نمایشی در خصوص آداب نوروز و یک نمایش قدیمی را به زبان فارسی اجرا کردند.
دکتر پگاه خدیش از اعضای هیأت علمی مؤسسه در خصوص آداب، رسوم و فلسفه نوروز مطالبی را بیان کرد و هم‌خوانی قطعه عربی توسط فاطمه حمدانی، محمد موسوی و شیرین حسین از عراق، حسین کاسیم از سوریه، سومیا و اسماً کماس از الجزایر و محمد عمانی از عمان، بخش دیگر این برنامه بود.
سپس دو قطعه موسیقی ایرانی در بیات اصفهان توسط فانی بورگارین، ماکسیم جوان و رونان گراندم از فرانسه، گسینه دانل‌زاده از آلمان، نادیا بیستروویچ از کرواسی، محمد موسوی از عراق، ساواکو ایشی از فرانسه و مهدی تجلی، هنرمند دانشگاه تهران اجرا شد.
ارائه مطلب در خصوص خوشنویسی ایران توسط یولی دبوک از اوکرین، معرفی کشور ایران توسط سمیه کماس از الجزایر، ارائه مطلب در خصوص انقلاب اسلامی ایران توسط یوسف ماجی عبدالله از نیجریه، بیان تجربه زندگی در کشورهای اسلامی توسط اسماً کماس از الجزایر و تکنوازی ساز زنبورک توسط کنستانتین چله از فرانسه بخش‌های دیگری از این برنامه بود.
در پایان مراسم تقدیر و تشکر از گروه موسیقی دهخدا توسط کمیسیون فرهنگی شهر تهران و اهدای لوح پایان دوره به فارسی‌آموزان انجام شد.
جشنواره غذای بین‌الملل نیز در ادامه این برنامه با حضور فعال فارسی‌آموزان برگزار شد. اجرای این برنامه را دکتر فرنوش طاهرلو از مدرسین مرکز و آقای لاگنت لارین از ازبکستان به عهده داشتند.


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.