توسط محققان دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران صورت گرفت؛

جراحی تومور بیضه ماهی کوی برای اولین بار در سطح کشور

۲۰ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۳:۱۷ کد : ۷۷۸۹ اخبار
تعداد بازدید:۱۲۳۹
اولین جراحی تومور بیضه در ماهی زینتی کوی برای اولین بار در سطح کشور و در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران صورت گرفت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از دانشکده دامپزشکی، در این جراحی که توسط محققان دانشکده دامپزشکی انجام شد، ارزیابی بالینی، تصاویر رادیوگرافی و سونوگرافی ماهی کوی نر سه ساله بیانگر تومور بافت بیضه در محوطه شکمی بود.
سیستم مخصوص بی‌هوشی ماهی برای جراحی طراحی و در ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ جراحی ماهی کوی تحت بیهوشی در خارج از آب و بر روی سیستم طراحی شده به مدت ۳۱ دقیقه انجام شد.
هم‌چنین در این جراحی، بافت تومور مورد نظر خارج و ماهی در مدت پنج دقیقه ریکاوری و در نهایت به آکواریوم برگردانده شد. این ماهی بعد از ۴۸ ساعت شروع به غذا خوردن کرد و در حال حاضر وضعیت آن کاملاً خوب است.
در جراحی ماهی کوی نر دکتر محمد مهدی دهقان، استاد جراحی دانشکده دامپزشکی؛ دکتر هومن رحمتی هولاسو، استادیار بهداشت و بیماری‌های آبزیان دانشکده دامپزشکی؛ دکتر علیرضا وجهی، استاد رادیولوژی دانشکده دامپزشکی؛ دکتر آتنا سلیمی، رزیدنت رادیولوژی دانشکده دامپزشکی و امیرپارسا عزیزی، علی محمدیان رسنانی، محدثه پورمرتضوی، پدیده بهادری و مهدی علیان به‌عنوان دانشجویان دکترای عمومی دامپزشکی مشارکت داشتند.

 


( ۳ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.