دستاوردهای دانشگاه تهران در حوزه مدیریت سبز

۲۹ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۸:۴۰ کد : ۷۶۰۴ اخبار دانشگاه سبز
تعداد بازدید:۱۳۲۰
دانشگاه تهران دستاوردهای اجرایی خود در حوزه مدیریت سبز را معرفی کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، با توجه به اهمیت استقرار سیستم مدیریت سبز در دانشگاه‌ها به‌دلیل برخورداری از ظرفیت‌های لازم برای ترویج فرهنگ حفظ محیط‌زیست و مصرف بهینه انرژی، دانشگاه تهران همگام با دیگر دانشگاه‌های کشور فعالیت‌های مهمی را در این زمینه محقق کرده است.
این دانشگاه، در حوزه مدیریت سبز در اداره کل خوابگاه‌ها دستاوردهایی داشته است که توسعه و بومی‌سازی فناوری پیشرفته تصفیه فاضلاب و بازیافت آب با کیفیت در مبدأ تولید، بهره‌گیری از فناوری هیبریدی ازناسیون- بیوراکتور غشایی به‌صورت درجا و زیرزمینی، توسعه فناوری‌های حذف آلاینده‌های نوظهور و ترکیبات آنتی‌بیوتیکی و هورمون‌ها از فاضلاب و ایجاد الگوی توسعه فضای سبز و تأمین بخشی از آب مورد نیاز از طریق بازیافت آب از پساب را می‌توان از جمله اقدامات صورت گرفته برشمرد.
از دیگر دستاوردهای دانشگاه تهران در زمینه مدیریت سبز «کلکتور خورشیدی» است که در این زمینه طراحی روشنایی متمایز در ساختمان‌ها، حذف حیاط خلوت و پاسیو، تأمین نور طبیعی در ساختمان، کاهش مصرف برق، بالا بردن روحیه و بازدهی مخاطبان و افزایش بازدهی و فعالیت‌های آموزشی صورت گرفته است.
هم‌چنین طراحی و ساخت «نانونی» که از الیاف توخالی میکروفیلتراسیون پلی‌‌اتر سولفون تهیه شده است و کاربرد اصلی آن نوشیدن از آب‌های گل‌آلود است را می‌توان از دیگر دستاوردهای دانشگاه تهران در جهت توسعه مدیریت سبز توصیف کرد.
دستورالعمل مدیریت سبز (مصرف انرژی، مواد و حفظ محیط زیست) در دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری که توسط معاونت توسعه امور آموزشی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مصوب شده است، در جهت تحقق اهداف توسعه پایدار و ساخت جامعه سالم با محوریت آموزش عالی نقش مهمی دارد.


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.