ساخت نانو لیپوزوم حساس به سرما برای انجماد اسپرم گاو در دانشگاه تهران

۱۵ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۴:۱۲ کد : ۷۴۷۸ اخبار
تعداد بازدید:۹۹۶
نانو لیپوزوم حساس به سرما برای انجماد اسپرم گاو توسط محققان گروه علوم دامی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران ساخته شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، تیم تحقیقاتی انجماد اسپرم نشخوارکنندگان اهلی در گروه علوم دامی دانشگاه تهران به سرپرستی دکتر آرمین توحیدی، طی چند سال پژوهش در زمینه انجماد اسپرم حیوانات نشخوارکننده موفق به ساخت رقیق کننده‌های انجماد اسپرم بر پایه نانو ذرات لسیتین شده است.
دکتر توحیدی در تشریح این دستاورد خاطرنشان کرد: «در آخرین تحقیق از این سلسله مطالعات، موفقیت مهمی در ساخت «نانولیپوزوم حساس به سرما» و به کارگیری موفق آنها در انجماد سلول اسپرم در گاو در قالب رساله دکتری طوبی ندری حاصل شد. دستاورد اخیر در نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار وزرات علوم، تحقیقات و فناوری در دی ۱۳۹۷ به‌عنوان یکی از چهار دستاورد ویژه دانشگاه تهران رونمایی شده است».
این پژوهشگر در ادامه تصریح کرد: «لیپوزوم‌ها غشاهای فسفو لیپیدی، دو لایه و مشابه غشای سلول هستند که از آنها به‌عنوان حامل در داروسازی هوشمند استفاده می‌شود. در دارورسانی نوین از لیپوزوم‌ها در رسانش هدفمند داروهای آبدوست (در هسته داخلی) یا آبگریز (در غشای فسفولیپیدی) با توجه به شرایط فیزیولوژیکی بافت یا اندام هدف استفاده می‌شود».
به گفته وی تا کنون برای آماده‌سازی لیپیدها برای ساخت لیپوزوم از روش گرمادهی یا حلال‌های شیمیایی خاص استفاده شده است که متأسفانه لیپوزوم‌هایی که به این روش‌ها ساخته می‌شوند برای شرایط سرما مناسب نیست و به علاوه برخی حلال‌های شیمیایی مصرفی سبب کاهش زنده‌مانی اسپرم می‌شود.
عضو هیأت علمی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی با بیان اینکه در تحقیق اخیر، با تغییر بنیادی در روش ساخت و نوع حلال‌های شیمیایی، نانولیپوزوم‌های حساس به سرما و مناسب برای اسپرم ساخته شدند، گفت: «لیپوزوم‌های حاصله که حاوی آنتی اکسیدان گلوتاتیون بودند، در محیط انجماد اسپرم گاو با موفقیت به کار گرفته شد. هم‌چنین نتایج این پژوهش نشان داد که طی فرایند سردسازی و انجماد اسپرم این نوع از نانولیپوزوم‌ها به کاهش درجه حرارت پاسخ و بیشترین رهایش دارو را در دمای ۲۵ تا ۴ درجه سانتی گراد نشان می‌دهند».
دکتر توحیدی در پایان افزود: «بنابراین از نانولیپوزوم‌های حساس به سرما می‌توان در ساخت رقیق کننده‌های انجماد اسپرم و در دارورسانی در دماهای پایین به خوبی استفاده کرد. از دیگر مزیت‌های این روش می‌توان به ارزان‌تر بودن ساخت لیپوزوم در مقایسه با روش‌های پیشین اشاره کرد».

 


( ۳ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.