برگزاری کارگاه آموزشی ثبت اختراع پیشرفته در دانشگاه تهران

۰۹ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۴:۴۱ کد : ۷۴۲۳ اخبار
تعداد بازدید:۶۳۲
کارگاه آموزشی دو روزه ثبت اختراع پیشرفته در سالن شورای کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از معاونت پژوهشی، کارگاه آموزشی دو روزه «ثبت اختراع پیشرفته» با هدف آشنایی اعضای هیأت‌علمی با مفاهیم مالکیت فکری و ثبت اختراع در مجامع بین‌المللی، تشویق محققان و مخترعان و ارتقای سطح علمی آنان، به همت مرکز مالکیت فکری معاونت پژوهشی دانشگاه و همکاری کانون پتنت ایران، ۶ و ۷ بهمن ۱۳۹۷، و با حضور بیش از ۴۰ نفر از اعضای هیأت علمی و کارشناسان مرکز مالکیت فکری در سالن شورای کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران برگزار شد.
در این کارگاه دکتر محمدرضا نقوی، مدیر مرکز مالکیت فکری معاونت پژوهشی دانشگاه، با اشاره به اهمیت مالکیت فکری و پتنت گفت: «نظر به ایجاد مرکز مالکیت فکری دانشگاه در معاونت پژوهشی و با توجه به جایگاه حقوق مالکیت فکری برای انجام فعالیت‌های پژوهشی و فناوری پژوهشگران، اعضای هیأت علمی، دفتر همکار با کانون پتنت ایران در مرکز مالکیت فکری دانشگاه برای حمایت از تقاضاهای ثبت اختراع در معاهده همکاری PCT و کشور آمریکا، با هدف تجاری‌سازی محصولات تولیدی مستقر شد».
وی افزود: «با توجه به پیچیدگی‌های ثبت اختراع خارجی و هزینه‌های بالای آن، کانون پتنت ایران با استفاده از روش‌هایی که در ادارات معتبر ثبت اختراع خارجی به کار می‌رود، به بررسی تقاضاهای ارسال شده با شرط حمایت ۹۰% از هزینه‌ها می‌پردازد».
دکتر نقوی در خصوص رویکرد این مرکز نسبت به تمایل به محافظت از مالکیت‌های فکری مجموعه از طریق ثبت پتنت گفت: «با توجه به لزوم آشنایی اعضای هیأت علمی دانشگاه با مفاهیم مالکیت فکری و چگونگی ثبت اختراع خارجی و همچنین چگونگی تبدیل ایده‌های قابل ثبت به اختراع در جهت کمک به ارتقای رتبه فناوری، تولید ثروت از مالکیت فکری و کسب درآمد و همچنین هدایت مراکز تحقیقاتی به سمت نوآوری و توسعه منابع انسانی متخصص در حوزه مالکیت فکری، این مرکز با کانون پتنت ایران همکاری خود را آغاز و نسبت به ثبت اختراع خارجی اقدام می‌نماید».
از جمله عناوین مطرح‌شده در این کارگاه تئوری و عملی می‌توان به آشنایی با مفاهیم مالکیت فکری، تشخیص ایده‌های قابل ثبت به‌عنوان اختراع، شناخت مسیر کامل ثبت اختراع و تعیین استراتژی درست مالکیت فکری، آشنایی با عناوینی شامل مراحل جستجوی پتنت، ابزارهای جستجو، معرفی بانک‌های اطلاعاتی پتنت و معرفی سیستم‌های طبقه‌بندی پتنت اشاره کرد.

برای مشاهده متن کامل خبر، اینجا کلیک کنید.


( ۱ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.