شرکت رئیس دانشگاه تهران در سومین نشست کارگروه مشترکِ علوم‏، تحقیقات، تکنولوژی و نوآوریِ ایران و اتحادیه اروپا

۲۶ دی ۱۳۹۷ | ۱۶:۵۰ کد : ۷۲۹۹ اخبار
تعداد بازدید:۱۴۲۸
رئیس دانشگاه تهران، به همراه وزیر علوم در سومین نشست کارگروه مشترکِ علوم‏، تحقیقات، تکنولوژی و نوآوریِ ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل شرکت کرد.
شرکت رئیس دانشگاه تهران در سومین نشست کارگروه مشترکِ علوم‏، تحقیقات، تکنولوژی و نوآوریِ ایران و اتحادیه اروپا

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، به همراه وزیر علوم، در رأس هیاتی بلندپایه متشکل از روسای برخی از دانشگاه‌های عالی‌رتبه کشور و نماینده وزارت بهداشت، چهارشنبه‏ ۲۶ دی ۱۳۹۷‏، در سومین نشست کارگروه مشترکِ علوم‏، تحقیقات، تکنولوژی و نوآوریِ ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل شرکت کردند.

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، طی سخنانی در این نشست ضمن اشاره به قابلیت‌های پژوهشی و علمی اتحادیه اروپا از جمله سهم دودرصدی پژوهشی کشورهای اتحادیه از GDP و جایگاه پژوهشگران اروپایی در میان بازیگران جهانی تاکید کرد که ایران و اتحادیه اروپا می‌توانند در حوزه‌های مختلف مورد علاقه مشترک از جمله پیرشدن جمعیت، تغییرات اقلیمی و مهاجرت که چالش‌های مشترک آنهاست، همکاری کنند.

وی همچنین به سابقه تاریخی علم و دانش در ایران از جمله ایجاد دانشگاه جندی‌شاپور اشاره کرد و گفت که در تاریخ معاصر نیز تاسیس دارالفنون در سال ۱۸۵۱ میلادی که دانشمندان آلمانی، اتریشی و فرانسوی در آن حضور داشتند، نمادی از همکاری‌های ایران و اروپا بوده است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین به جایگاه علمی ایران در جهان اشاره کرد و گفت: «ایران با داشتن ۳/۴ میلیون دانشجوو دانشگاه‌های سطح بالا بازیگری مهم در علم و فناوری بین‌المللی است».

به گفته وی ایران براساس آمارهای ( ISI و SCOPUS ) اولین کشور از لحاظ رشد کمی تولیدات علمی در دنیاست.

در ادامه، کارگروه مشترک، دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل، نیز ضمن اشاره به گسترش همکاری‌های ایران و اتحادیه اروپا طی سال‌های اخیر و اشاره به گسترش همکاری‌های آموزشی دو طرف در حوزه اراسموس پلاس تاکید کرد که همکاری‌های پژوهشی مشترک دو طرف نیز گسترش پیدا کند. طرف اروپایی هم در این کارگروه گزارشی از پیشرفت همکاری‌های دو طرف به ویژه در حوزه همکاری‌های آموزشی (اراسموس پلاس) ارائه و ابراز امیدواری کرد که همکاری‌های دو طرف در حوزه پژوهشی در چهارچوب برنامه چشم‌انداز ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا گسترش پیدا کند.

خانم کریستینا راسو، معاون مدیر کل کمیسیونر علوم و پژوهش، در این نشست گفت که در حال حاضر ۴۰۰ پژوهشگر ایرانی در شورای پژوهشی اروپا ( ERC ) فعال هستند که قابل توجه است.

سومین کارگروه مشترک ایران و اتحادیه اروپا براساس بیانیه مشترک دو طرف در سال ۱۳۹۵ بعد از توافق هسته‌ای ایران و اروپا تشکیل شده است. اولین کارگروه در بروکسل شهریور ۱۳۹۵، دومین کارگروه تیرماه ۱۳۹۶ در تهران و سومین جلسه کارگروه روز چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ با حضور هیأت عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛ قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و روسای دانشگاه‌های تهران، اصفهان، و خوارزمی و همچنین نمایندگانی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در بروکسل برگزار شد.

آقای ژان اِریک پاکه، مدیرکل پژوهش و نوآوری اتحادیه اروپا، نیز به نمایندگی از اتحادیه در بخش افتتاحیه به ایراد سخن پرداخت و ابراز امیدواری کرد که روند رو به افزایش مشارکت ایرانیان در پروژه‌های آموزشی مشترک با اتحادیه اروپا به روند رو به رشد خود ادامه دهد. وی افزایش سه برابری مشارکت ایران در برنامه افق ۲۰۲۰ را نشان از جدیت و تلاش بی‌وقفه دانشجویان و پژوهشگران ایرانی دانست.

این کارگروه مشترک در سه بخشِ آخرین تحولاتِ حوزه علوم، تحقیقات، تکنولوژی و نوآوری؛ برنامه‌های همکاری و تبادل محقق و دانشجو و اولویت‌های همکاری به تبادل نظر پرداختند.

در بخش نخست این کارگروه، دنیس شایبی، رئیسِ گروه ویژه ایران سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، نیز حضور داشت و با خاطر نشان‌ساختن سومین سالروز اجرای برجام گفت تا زمانی که ایران به برجام پایبند باشد، اتحادیه اروپا نیز به برجام پایبند خواهد بود و از آن حمایت می‌کند.

وی برجام را بخشی از ساختار وسیع‌تر تأمین امنیت اروپا و منطقه دانست و گفت: «به‌واسطه برجام بود که ایران و اتحادیه اروپا توانستند فصلی جدید در روابط دوجانبه خود ایجاد کنند و بیانیه آوریل خانم موگرینی و دکتر ظریف، مسیر روابط را به‌خوبی نشان می‌دهد».

شایبی به ۱۳ گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تأیید پایبندی ایران به تعهدات خود وفق برجام اشاره کرد و رفتار ایران در این حوزه را مورد تقدیر قرار داد و گفت: «توسعه و ترویج همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای میان ایران و اروپا می‌تواند به تقویت روابط کمک کند».


( ۴ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.