برگزاری کارگاه بندر چابهار و همکاری‌های منطقه‌ای در مرکز مطالعات اوراسیای مرکزی

۲۴ دی ۱۳۹۷ | ۱۲:۰۸ کد : ۷۲۶۰ اخبار
تعداد بازدید:۹۰۷
هشتاد و دومین نشست علمی تخصصی مرکز مطالعات اوراسیای مرکزی در قالب کارگاهی با عنوان «بندر چابهار و همکاری‌های منطقه‌ای» در دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از دانشکده حقوق و علوم سیاسی، هشتاد و دومین نشست علمی تخصصی «مرکز مطالعات اوراسیای مرکزی» با همکاری «انجمن ایرانی مطالعات منطقه‌ای» و «انجمن علوم سیاسی ایران» در قالب کارگاهی با عنوان «بندر چابهار و همکاری‌های منطقه‌ای»، ۱۸ دی ۱۳۹۷، با سخنرانی و ارائه دکتر محمدباقر فروغ، استاد دانشگاه لایدن هلند و دکتر جعفر حق‌پناه، استادیار مطالعات منطقه‌ای و مدیر میز مطالعات افغانستان انجمن علوم سیاسی برگزار شد.

در این نشست دکتر الهه کولایی، رئیس مرکز مطالعات اوراسیای مرکزی، با طرح موضوع در زمینه ظرفیت‌های بندر چابهار در یک منطقه سرشار از رقابت‌های ژئوپلیتیکی و ژئواکونومیکی، رویکرد همکاری بین کشورها را لازمه رسیدن به صلح، ثبات و توسعه منطقه‌ای دانست و گفت: «هدف کارگاه این است که با برجسته کردن موضوع چابهار، ضرورت‌های فعال‌سازی و بهره‌مندی همه‌جانبه از ظرفیت‌های ملی و منطقه‌ای را برای سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان کشور برجسته سازد».
در ادامه نشست دکتر فروغ نکاتی را در زمینه دگرگونی‌های ژئوپلیتیک و ژئواکونومیک دهه‌های اخیر، برنامه‌های راهبردی کشورها برای شکل دادن به شبکه زیرساخت‌ها، رژیم‌سازی‌های منطقه‌ای کشورها و جایگاه ایران در این تحولات مطرح کرد.
همچنین دکتر حق‌پناه دیدگاه‌های خود را در زمینه اهمیت بندر چابهار، مزیت‌ها و نقاط قوت این بندر نسبت به بندرهای رقیب و الزام‌های فعال‌سازی ظرفیت‌های ژئوپلیتیک و ژئواکونومیک ایران و همسایگان آن بیان داشت.
این کارگاه پس از بحث و بررسی ابعاد گوناگون موضوع با پرسش‌ها و مشارکت شرکت‌کنندگان، پایان یافت.


( ۲ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.