مراسم گرامیداشت دکتر سید جعفر شهیدی در مؤسسه لغت‌نامه دهخدا

۲۳ دی ۱۳۹۷ | ۱۲:۵۸ کد : ۷۲۴۸ اخبار
تعداد بازدید:۸۹۲
یاد و خاطره استاد دکتر سید جعفر شهیدی طی مراسمی در مؤسسه لغت‌نامه دهخدا دانشگاه تهران گرامی داشته شد.
مراسم گرامیداشت دکتر سید جعفر شهیدی در مؤسسه لغت‌نامه دهخدا

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی، در ۲۳ دی‌ماه ۱۳۹۷ همزمان با یازدهمین سالروز درگذشت استاد دکتر سید جعفر شهیدی یاد و خاطره این استاد نام‌آشنا و رئیس پیشین مؤسسه لغت‌نامه دهخدا گرامی داشته شد.
سید جعفر شهیدی رئیس مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی، استاد دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران و از پژوهشگران برجسته زبان و ادبیات فارسی و تاریخ اسلام بود.
سید جعفر شهیدی در سال ۱۲۹۷ در شهر بروجرد به دنیا آمد. او فرزند سید محمد سجادی از دانشمندان و مفاخر ادبی ایران بود. شهیدی در سال ۱۳۲۰ برای تحصیل علوم دینی به نجف اشرف رفت و تحصیلات حوزوی را در آنجا تا درجه اجتهاد ادامه داد. سپس به ایران آمد و دانشنامه دکتری زبان و ادبیات فارسی گرفت.
دوستی با دکتر محمد معین، موجب آشنایی او با علّامه دهخدا و راه‌یابی او به مؤسسه لغت‌نامه دهخدا شد. علّامه دهخدا دکتر سید جعفر شهیدی را در نوع خود کم‌نظیر خوانده بود. درک محضر و همنشینی با استادانی چون بدیع‌الزمان فروزانفر، جلال‌الدین همایی، علامه دهخدا و دکتر محمد معین، اعتبار علمی و معنوی دکتر شهیدی را دوچندان کرد. وی پس از درگذشت دکتر معین، مسئولیت اداره مؤسسه لغت‌نامه دهخدا را بر عهده گرفت. در کنار فعالیت در این مؤسسه، در دانشگاه نیز تدریس می‌کرد و سال‌ها استاد تمام دانشگاه تهران بود.
دکتر شهیدی در سال ۱۳۷۴ خانه مسکونی‌اش را در محله نارمک تهران به شهرداری واگذار کرد و این خانه در همان سال به کتابخانه عمومی دکتر شهیدی تبدیل شد. کتاب «تاریخ تحلیلی اسلام» دکتر شهیدی در سال ۱۳۸۵ برنده جایزه کتاب سال ایران شد. «ترجمه مسجع نهج‌البلاغه امام علی علیه‌السلام» نیز از آثار ماندگار اوست.
استاد دکتر سید جعفر شهیدی در ۲۳ دی ۱۳۸۶ در ۸۹ سالگی در تهران به ابدیت پیوست.


( ۵ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.