از سوی رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی صورت گرفت

تشریح دستاوردهای مرکز تحقیقاتی کوهین دانشگاه تهران

۲۲ دی ۱۳۹۷ | ۱۳:۵۷ کد : ۷۲۳۵ اخبار
تعداد بازدید:۶۷۷
مرکز تحقیقات علمی و پژوهشی کوهین دانشگاه تهران توسط رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی تشریح شد.

به‌گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از پردیس کشاورزی و منابع طبیعی، دکتر سیدحسین گلدانساز، رئیس پردیس، در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با معرفی و تشریح دستاوردهای مرکز تحقیقات کوهین به نقش دانشگاه‌ها در جامعه اشاره کرده و گفت: «امروزه دانشگاه‌ها چه در ایران و چه در دنیا سه وظیفه اصلی را برعهده دارند که وظیفه اول آموزش است که از اول این وظیفه مهم بر دوش دانشگاه‌ها بوده و خواهد بود». وی افزود: «وظیفه دوم پژوهش و تحقیقات علمی است و وظیفه سوم که امروزه نقش آن برجسته‌تر هم شده است و در کشور ما طی سال‌های اخیر بیشتر مطرح می‌شود، نقش دانشگاه‌ها در حل مشکلات و مسائل جامعه است که عمدتاً از طریق پژوهش و تحقیقات صورت می‌گیرد».
دکتر گلدانساز گفت: «در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی همچنین مرکز تحقیقات علمی و پژوهشی وجود دارد که یکی از آنها مرکز تحقیقات کوهین در استان قزوین است. در این مرکز استادان خبره، کارشناسان متخصص و همچنین دانشجویان علاقه‌مند و مستعد فعالیت دارند که با همفکری و هم‌افزایی موفق شدند در سال‌های اخیر یک تغییر و تحول علمی در حوزه کشاورزی منطقه ایجاد کنند و دستاوردهای بسیار خوبی به دست بیاورند که این دستاوردها هم مورد توجه، بهره‌برداری و الگوی کشاورزان منطقه قرار گرفته و هم جلب توجه مسئولان دانشگاه و وزارت جهاد کشاورزی را به‌همراه داشته است چرا که نتیجه تحقیقات در منطقه کوهین و استان‌های همجوار استان قزوین کاملاً قابل مشاهده است.

دکتر گلدانساز گفت: «ترویج پژوهش‌ها و تحقیقات مثمر ثمر از طریق برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای کشاورزان منطقه در دستور کار قرار گرفته است تا آثار تحقیقات و دستاوردهای اخیر این مرکز در کشاورزی منطقه نمود داشته باشد.
رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی با اشاره به موضوع کم‌آبی و محدودیت خاک در کشور گفت: «در مرکز تحقیقات کوهین که عمدتاً کشت به‌صورت دیم انجام می‌شود کشت ارقام اصلاح‌شده، استفاده از بذرهای مناسب، عملیات مناسب خاک‌ورزی، توجه به کشاورزی حفاظتی و مدیریت بقایای گیاهی در دستور کار قرار دارد».
دکتر گلدانساز از مرکز تحقیقات کوهین به‌عنوان مجموعه‌ای کاربردی نام برد و خاطرنشان کرد: «این مرکز با تلاش و فعالیت نیروهای متخصص و مستعد و با بهره‌گیری از راهنمایی‌های استادان برجسته می‌تواند به‌عنوان الگوی مناسب در کشاورزی نوین در سطح کشور معرفی شود».


( ۳ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.