طرح استاد شیمی پلیمر دانشگاه تهران، بهترین طرح برگزیده در ستاد نانو شناخته شد

۱۱ دی ۱۳۹۷ | ۱۱:۱۱ کد : ۷۱۴۶ اخبار
تعداد بازدید:۱۱۵۳
نسل جدید غشاء‌های نانوفیلتراسیون بر پایه نانوالیاف پلیمری در دانشکده شیمی پردیس علوم دانشگاه تهران ساخته شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از پردیس علوم ، نسل جدید غشاء‌های نانوفیلتراسیون بر پایه نانوالیاف پلیمری که به صورت غشاء‌های کامپوزیتی لایه نازک (TFC) تهیه می‌شود، توسط دکتر حسین مهدوی، استاد شیمی پلیمر دانشکده شیمی پردیس علوم دانشگاه تهران ساخته و معرفی شد.
این طرح به عنوان یکی از مهم‌ترین چالش‌های فناوری ستاد نانو در زمینه تصفیه آب با استفاده از غشاء‌های پایه نانوالیافی، بهترین طرح برگزیده در این ستاد شناخته شد.
این پروژه به عنوان تنها پروژه منتخب از کشورهای خاورمیانه توسط مجموعه WTOIP چین، در جمع ۳۰ پروژ برتر از میان ۲۸۷ پروژه فناورانه از کل کشورهای جهان پذیرفته شده که هم برای شرکت در رقابت نهایی و هم ارائه به سرمایه‌گذاران چینی در طی یک برنامه همراه با بازدید از ۱۰ پارک علم و فناوری چین در شهرهای مختلف چین ارائه شد.
با توجه به سطح فنی پروژه موضوع توسط چند سرمایه‌گذار چینی مورد توجه قرار گرفته و تفاهم‌نامه‌های اولیه منعقد و در حال پیگیری است.
در این پروژه بر اساس نوآوری صورت گرفته، برای اولین بار غشاء کامپوزیتی لایه نازک (TFC) بر پایه نانو الیاف پلیمری معرفی شده که علاوه بر اینکه از جهت کارایی نسبت به غشاءهای مرسوم TFC در میزان شار آب و دفع نمک شرایط بالاتری را فراهم می‌کند از لحاظ قیمت و مصرف انرژی در هنگام کاربری نهایی هم نسبت به غشاءهای مرسوم تا حدود ۴۰ درصد مزیت دارد.
در حال حاضر فناوری تهیه این غشاءها تا مرحله نیمه‌صنعتی توسعه داده شده و انتظار می‌رود با بهره‌گیری سرمایه‌گذار خارجی و یا داخلی مرحله تولید صنعتی آن هم در کمترین زمان ممکن به انجام برسد.


( ۱ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.