معاون اول رئیس جمهور در جلسه با خوشه‌های مشورتی دانشگاه‌های کشور:

دولت آماده استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها برای حل مشکلات است

۰۴ دی ۱۳۹۷ | ۱۰:۵۶ کد : ۷۰۸۵ اخبار
تعداد بازدید:۵۳۰
اعضای خوشه‌های مشورتی دانشگاه‌های کشور روز دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ با معاون اول رئیس جمهور دیدار و گفت‌وگو کردند.
دولت آماده استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها برای حل مشکلات است

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، دکتر اسحاق جهانگیری در جلسه گزارش عملکرد خوشه‌های مشورتی دانشگاه‌های کشور با بیان اینکه در شرایط کنونی و اعمال تحریم‌های ظالمانه و یک‌جانبه آمریکا بر پیچیدگی در حل مشکلات افزوده شده است، گفت: قطعاً حل مشکلات موجود در حوزه حقوق شهروندی، سرمایه اجتماعی و اقتصاد پولی و بانکی با کمک نخبگان جامعه میسر است.
وی با قدردانی از رؤسای دانشگاه‌ها و استادان حاضر در خوشه‌های مشورتی که با دغدغه نسبت به حل مشکلات کشور وارد عرصه شده‌اند تا راهکارهای اجرایی برای عبور از بحران‌ها ارائه دهند، گفت: با وجود محدودیت‌ها و برخی موانع ساختاری، دولت تلاش می‌کند تا علاوه بر استفاده از نظرات ارائه شده ارتباط دستگاه‌های اجرایی با نهاد دانشگاه را تقویت کند.
معاون اول رئیس جمهور در این جلسه با تأکید بر اهمیت موضوع سرمایه اجتماعی و نقش نخبگان و دانشگاهیان در بازسازی اعتماد و امید مردم گفت: احیای سرمایه اجتماعی و مقابله با آسیب‌های اجتماعی که امروز حساسیت‌ها نسبت به آن دوچندان شده نیازمند همکاری جدی محافل علمی و حاکمیتی در کشور است.

دکتر جهانگیری در پایان خاطرنشان کرد: اگر گزارش‌هایی که خوشه‌های مشورتی دانشگاه‌ها به دستگاه‌های اجرایی ارائه می‌کنند مورد استفاده قرار بگیرد، قطعاً شانس موفقیت طرح‌ها به دلیل حمایت همزمان دولت و نخبگان دانشگاهی افزایش خواهد یافت.
دکتر منصور غلامی، وزیر علوم تحقیقات و فناوری، در این نشست با اشاره به استقبال خوب دانشگاه‌ها برای همراهی با دولت گفت: تأکید رئیس جمهور و معاون اول رئیس جمهور بر ارتباط بیشتر وزارتخانه‌ها با دانشگاه بوده و امیدواریم این همکاری‌ها به راه حل‌های مناسب به منظور مقابله با مشکلات منتج شود.

دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از نحوه کار دانشگاه‌ها و استادان برای ارائه راهکار عملیاتی به منظور مقابله با چالش‌های پیش روی کشور گفت: دانشگاه‌ها با مسئولیت‌پذیری، هر امری که به آنها ارجاع شود را در راستای کمک به نظام و دولت قبول خواهند کرد.
در این نشست همچنین، دکتر خلیلی عراقی، رئیس خوشه اقتصاد کلان، از دانشگاه تهران نیز با بیان ارتباط اخلاق و مسئولیت پذیری اجتماعی به مقایسه شاخص‌ها و عملکرد اقتصادی کشور در سال‌های اخیر پرداخت و گفت: ما نیازمند بهبود روابط خارجی به ویژه با همسایگان، اصلاح قیمت حامل‌های انرژی، به‌کارگیری الگوی مشارکت خصوصی و عمومی، مقابله با فعالیت‌های سوداگرانه و اصلاح ساختار تخصیص یارانه‌ها هستیم.
دکتر بت شکن، مسئول خوشه پولی و بانکی، از دانشگاه علامه طباطبایی با ارائه گزارشی از وضعیت نظام بانکی ایران خواستار اجرای سریع برنامه اصلاح و تعیین تکلیف نظام بانکی کشور شد.
دکتر رحمتی رئیس خوشه اقتصاد خرد از دانشگاه صنعتی شریف نیز با اشاره به موضوع اصلاح ساختار نظام مالیاتی و نیز صندوق‌های بازنشستگی در کشور بر ادغام نظام مالیاتی و رفاهی برای ارائه خدمات بهتر به جامعه تأکید کرد و گفت: اگر این دولت بتواند در خصوص قانون اصلاح نظام بازنشستگی و حفظ استقلال بانک مرکزی گام مؤثری بردارد از خود یادگاری خوب به جا خواهد گذاشت.
دکتر حاتمی، رئیس خوشه سرمایه اجتماعی از دانشگاه اصفهان با اشاره به اهمیت سرمایه اجتماعی در پیشبرد برنامه‌ها در حوزه‌های مختلف به آسیب‌های اجتماعی در کشور اشاره و راهکارهای این کارگروه به منظور افزایش امید و اعتماد در جامعه را تبیین کرد.
دکتر یاوری، رئیس خوشه حقوق شهروندی از دانشگاه شهید بهشتی نیز با اشاره به مسأله عدم آگاهی و فهم مشترک نسبت به مفهوم، محتوا و قلمرو حقوق شهروندی در جامعه و مسئولان بر آموزش و ترویج حقوق شهروندی در سطح کشور تأکید و خواستار مداخله رئیس جمهور بر اساس قانون اساسی در جاهایی شد که حقوق شهروندی نقض می‌شود.
دکتر خانیکی، رئیس خوشه ارتباطات و رسانه از دانشگاه علامه طباطبایی نیز با ارائه گزارشی از حوزه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌های تصویری و تلویزیون، مطبوعات و مراکز روابط عمومی دستگاه‌ها گفت: دستاورد این خوشه مشورتی می‌تواند به دولت برای ایجاد شتاب اجتماعی در ساز و کارها کمک کند. رسانه‌ها می‌توانند با مدیریت تقاضا علاوه بر راه اندازی دستگاه کند اداری به اجتماعی شدن دانشگاه‌ها نیز کمک کنند.
وی با اشاره به اینکه دولت دچار اختلال ارتباطی است و صدایش کمتر شنیده می‌شود به نقش پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی در حوزه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: امروز مرجعیت اطلاع رسانی از رسانه‌های داخلی به رسانه‌های خارجی انتقال یافته و مطبوعات ایران با بحران نشر و مخاطب روبه‌رو هستند و شاهد رقابت نابرابر میان خبرگزاری‌های رسمی و غیررسمی هستیم.
در این جلسه وزرای اقتصاد و دارایی، علوم تحقیقات و فناوری، رئیس کل بانک مرکزی، معاون اقتصادی رئیس جمهور، معاون حقوقی رئیس جمهور، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور و معاون سازمان برنامه و بودجه کشور نیز حضور داشتند.


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.