رئیس مرکز بهداشت و درمان دانشگاه خبر داد

آغاز به کار کمیته خدمات سلامت کارکنان دانشگاه تهران

۲۱ آذر ۱۳۹۷ | ۱۳:۵۷ کد : ۶۹۲۹ اخبار
تعداد بازدید:۱۱۴۷
کمیته خدمات سلامت کارکنان برای برنامه‌ریزی ارائه هر چه بهتر خدمات سلامت به کارکنان و اعضای هیأت علمی دانشگاه آغاز به کار کرد.
آغاز به کار کمیته خدمات سلامت کارکنان دانشگاه تهران

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از معاونت دانشجویی، دکتر یوسف مقدس تبریزی، رئیس مرکز بهداشت و درمان در این خصوص گفت: «در تیر ماه امسال نامه‌ای از طرف شورای عالی سلامت و امنیت غذایی به دانشگاه ابلاغ شد که بر اساس آن مجموعه‌ای از خدمات سلامت ویژه کارکنان و اعضای هیأت علمی پیش بینی شده است».
وی افزود: «محورهایی که در این بسته گنجانده شده شامل موضوع غربالگری کارکنان از نظر بیماری‌های قلبی- عروقی، سرطان، ایجاد محیط عاری از دخانیات، توسعه فعالیت‌های بدنی و ورزشی در دانشگاه‌ها، برگزاری دوره‌های خود مراقبتی، ایمنی و بهداشت محیط، واکسیناسیون و طب پیشگیری و سلامت تغذیه است».
رئیس مرکز بهداشت و درمان دانشگاه گفت: «بر اساس این محورها یک‌سری از واحدهای دانشگاه شامل اداره کل بهداشت و درمان، مرکز مشاوره، اداره تربیت بدنی، اداره کل امور دانشجویی، اداره کل رفاه، اداره کل کارگزینی برای پوشش این موارد تشکیل جلسه دادند و یک کمیته شکل گرفت».
دکتر مقدس ادامه داد: «اولین جلسه این کمیته ۱۱ آذرماه ۱۳۹۷ با حضور معاون دانشجویی دانشگاه تهران تشکیل شد و روی چند محور، پیشنهادهایی ارائه شد. اولین محور بحث سلامت تغذیه در دانشگاه بود که پیشنهادهایی در زمینه برگزاری دوره‌های تخصصی آموزش آشپزها و کارکنان سلف‌ها با شیوه‌های طبخ غذای سالم، ارتقای کیفیت نظارت بر سلامت طبخ مواد غذایی، گسترش طبخ و توزیع غذاهای رژیمی متناسب با بیماری‌های شایع کارکنان مانند فشار خون و دیابت، برگزاری جشنواره‌های غذای سالم با همکاری کارکنان و توزیع شیر به صورت روزانه بین کارکنان ارائه شد».
وی افزود: «در دومین محور که غربالگری کارکنان از نظر بیماری‌های قلبی-عروقی و سرطان بود، پیشنهادهایی برای در نظر گرفتن عوامل تشویقی به منظور شرکت هر چه بیشتر کارکنان و اعضای هیأت علمی در این غربالگری و پیگیری راه اندازی نرم افزار طب کار و ساخت پرونده پزشکی مطرح شد».
رئیس مرکز بهداشت و درمان در ادامه گفت: «سومین محور موضوع سلامت روان بود که پیشنهادهایی در زمینه ارزیابی‌های سلامت روان کارکنان و اعضای هیأت علمی، برگزاری کارگاه‌های آموزش مهارت‌های زندگی، پیش بینی فضای مجزا برای ارائه خدمات سلامت روان به کارکنان و اعضای هیأت علمی، تعریف خدمات سلامت روان در بیمه تکمیلی که افراد بدون پرداخت هزینه بتوانند از این خدمات بهره مند شوند، ارائه شد».
وی تصریح کرد: «محور چهارم موضوع تربیت بدنی بود که مواردی شامل پیش بینی اتاق ورزش در مجاورت فضای اداری، گسترش ورزش صبحگاهی و همگانی در دانشگاه برای کارکنان، بستن قرارداد با مراکز ورزشی در سطح شهر با لحاظ تخفیف برای استفاده کارکنان، مطرح شد».
رئیس مرکز بهداشت و درمان راجع به موارد مطرح شده در این کمیته اظهار داشت: «قرار است پیشنهادهای مطرح شده در این کمیته در شورای سیاستگذاری سلامت و مشاوره دانشگاه که با حضور ریاست و معاونان دانشگاه تشکیل می‌شود برای بررسی و تصویب برده شود».
دکتر مقدس همچنین درباره اقدامات آتی در اداره کل بهداشت و درمان گفت: «یکی از اقداماتی که قصد داریم در آینده انجام دهیم راه اندازی خدمات سیار سلامت در دانشگاه برای ارائه بخشی از خدمات مانند مشاوره، ویزیت‌ها و نمونه‌گیری‌های اولیه و توزیع برگه‌های آموزشی در زمینه سلامت است».
وی افزود: «از دیگر اقدامات آتی، تهیه دستگاه سنجش تراکم استخوان برای مرکز بهداشت و درمان بر اساس قرارداد با بخش خصوصی برای انجام غربالگری است. همچنین در واحد دندانپزشکی نیز یک واحد رادیوگرافی دیجیتال بر اساس قرارداد با بخش خصوصی در حال تهیه است».


( ۵ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.

مهناز روحی ۲۴ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۲۱
اینگونه برنامه ها و اقدامات بسیار عالی و حیاتی است . موفق باشید .