در بیست و پنجمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی صورت گرفت

تقدیر از دکتر رضا داوری اردکانی به عنوان «استاد خادم کتاب»

۲۹ آبان ۱۳۹۷ | ۱۰:۵۵ کد : ۶۷۴۲ اخبار
تعداد بازدید:۹۵۰
دکتر رضا داوری اردکانی در بیست و پنجمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی به عنوان «استاد خادم کتاب» مورد تقدیر قرار گرفت.
تقدیر از دکتر رضا داوری اردکانی به عنوان «استاد خادم کتاب»

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، در مراسم اختتامیه بیست و پنجمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی که ۲۸ آبان ۱۳۹۷ در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار شد، از دکتر رضا داوری اردکانی، استاد فلسفه دانشگاه تهران و رئیس فرهنگستان علوم، به عنوان «استاد خادم کتاب» تجلیل و تقدیر شد.
استاد داوری اردکانی در این مراسم در سخنان کوتاهی گفت: «من یک دانشجوی ساده هستم و با دانشجویی پیر شدم. شما با تجلیل و تقدیری که امروز انجام دادید در واقع دانشجویی را عزت و حرمت کردید وگرنه خدمت به کتاب که وظیفه هر دانشجویی است و هر دانشجویی حتماً خدمتگزار کتاب است».
استاد فلسفه دانشگاه تهران در ادامه اظهار داشت: «دانشکده ادبیات دانشگاه تهران محل زندگی من بوده و بیش از ۶۰ سال در اینجا بوده‌ام و اینجا برای من پر از خاطره است».
وی افزود: «من خودم را خادم کتاب نمی‌دانم، چون دانشکده ادبیات جایی است که خادمان کتاب بزرگی داشته است که من در مقابل آنها چیزی نیستم. من نقد کتاب‌های بسیاری نوشتم و در عنفوان جوانی نوشتن را با نقد کتاب شروع کردم. وقتی کتاب «بازیگران عصر طلایی» ابراهیم خواجه نوری را می‌خواندم در فصلی که مربوط به مدرس بود ساعت‌ها درنگ و از آن زمان شروع به نوشتن نقد کتاب کردم و تا اکنون نقد کتاب را رها نکرده‌ام».
رئیس فرهنگستان علوم ادامه داد: «متأسفانه در روزگار ما نقد کتاب رونق چندانی نگرفته است و بنده اگر خدمتی به کتاب کرده باشم همین نقد کتاب‌هایم است وگرنه کتاب خواندن یک وظیفه دانشجویی است».
دکتر داوری اردکانی در پایان خاطرنشان کرد: «دلم می‌خواست ساعت‌ها درباره کتاب، کتابداران و اهل کتاب حرف بزنم ولی متأسفانه زمان برای این کار وجود ندارد. دوستان لطف کردند و من را به عنوان یکی از پیران دانشگاه احترام کردند. من یک معلم و دانشجوی ساده بیش نیستم. امیدوارم بتوانم باز هم کتاب بخوانم و بنویسم».


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.

حسین ۳۰ آبان ۱۳۹۷ | ۲۲:۴۹
ایران است و دانشکده ادبیات دانشگاه تهران و این ۲ استاد که مانده اند و ان شا الله سایه شان مستدام رضا داوری اردکانی و محمدرضا شفیعی کدکنی