سمینار سواد رسانه‌ای در دانشکده مطالعات جهان برگزار می‌شود

۰۵ آبان ۱۳۹۷ | ۱۱:۱۱ کد : ۶۵۵۳ اخبار
تعداد بازدید:۶۷۰
سمینار سواد رسانه‌ای با مشارکت کرسی یونسکو در فضای مجازی و فرهنگ: دوفضایی‌شدن جهان، در دانشکده مطالعات جهان برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از دانشکده مطالعات جهان، سمینار سواد رسانه‌ای با مشارکت کرسی یونسکو در فضای مجازی و فرهنگ: دوفضایی‌شدن جهان دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ در دانشکده مطالعات جهان برگزار می‌شود.
در این سمینار دکتر سعیدرضا عاملی، استاد ارتباطات و رئیس کرسی یونسکو در فضای مجازی و فرهنگ، با موضوع «سواد اینترنتی و شهروند هوشمند»؛ دکتر حجت‌اله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو، با موضوع «بایسته‌های سیاسی برای زندگی هوشمند»؛ دکتر محمدرضا سعیدآبادی، دبیرکل پیشین کمیسیون ملی یونسکو، با موضوع «سواد رسانه‌ای و اینترنتی در آینه ذهن انتقادی و روزنامه‌نگاری اخلاقی» و دکتر شاهو صبار، عضو کمیته اجرایی کرسی یونسکو در فضای مجازی و فرهنگ با موضوع «منطق آموختنی است و کودکان ما آن را نمی‌آموزند» سخنرانی خواهند کرد.
دکتر سعیدرضا عاملی، رئیس دانشکده مطالعات جهان در خصوص اهمیت برگزاری این سمینار گفت: «زمانی از سواد در یک حوزه صحبت می‌شود که بدون آن زندگی و کار مفید و مؤثر امکان‌پذیر نباشد. وقتی از جهان رسانه‌ای شده جدید صحبت می‌کنیم، زندگی در این جهان بدون سواد رسانه‌ای موجب می‌شود که قدرت تشخیص و تحلیل، همچنین بهره‌گیری مفید و مؤثر از داده‌های رسانه‌ای شده امکان‌پذیر نشود».
وی افزود: «سواد اساساً نوعی توانایی است که سایر توانایی‌های غیرفعال را فعال و فرد را از عنصری کنش‌پذیر یک‌سویه به کنش‌گر فعال تعاملی تبدیل می‌کند. به‌خصوص زندگی در شهر هوشمند نیازمند توانایی‌های گسترده‌تری است که فرد را به شهروند «شهر هوشمند» تبدیل کند. بر این اساس، یونسکو الگویی را برای سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی معرفی کرده است که نیازمند بومی‌سازی متناسب با زیست‌بوم ارزشی، فرهنگی و اجتماعی جوامع است».
رئیس کرسی یونسکو در فضای مجازی و فرهنگ خاطرنشان کرد: «بدیهی است لازمه رشد و پیشرفت در جهان دو فضایی شده جدید، برخورداری از سوادهای جدید و در عین حال تأمین زیرساخت‌های فناورانه هم در سطح سخت‌افزار و هم در حوزه نرم‌افزارها، اپلیکیشن‌ها و پلت‌فرم‌های هوشمند و پیشرفته جدید است. لذا در راستای توسعه مفهومی سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی در بستر شهرهای جدید الکترونیکی و در سطح پیشرفته، سمینار سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی با چهار سخنرانی مهم در دانشکده مطالعات جهان برگزار می‌شود».

‌‌‌‌‌‌‌دانشجویان، اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه تهران می‌توانند با عضویت در «شعاع» (شبکه علمی آموزش عالی دانشگاه تهران) در جریان آخرین اخبار و اطلاعیه‌های دانشگاه قرار گیرند.


( ۱ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.