بررسی نسخه‌های خطی منسوب به حافظ در دانشگاه تهران

۰۲ آبان ۱۳۹۷ | ۰۸:۱۵ کد : ۶۵۳۶ اخبار
تعداد بازدید:۸۴۳
نشست علمی با موضوع «بررسی نسخه‌های خطی منسوب به حافظ» در دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از دانشکده ادبیات و علوم انسانی، نشست علمی با موضوع «بررسی نسخه‌های خطی منسوب به حافظ» ۲۹ مهر ۱۳۹۷ در این دانشکده برگزار شد.
در این نشست دکتر علی اشرف صادقی و دکتر محمد افشین وفایی از محققان این حوزه، نسخه‌های خطی اشعار منسوب به حافظ را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
در ادامه دکتر جواد بشری، رئیس کتابخانه دانشکده ادبیات و علوم انسانی، با ارائه نسخه تصحیح شده نهایی علامه قزوینی از دیوان حافظ که در سال ۱۳۲۰ برای خوشنویسی به مرحوم حسن زرین‌خط سپرده شده بود، رونمایی کرد و گفت: «در نسخه قبلی اغلاطی به دست این کاتب مشهور در دیوان چاپ نهایی راه یافته که تا نزدیک به پنج دهه تصور عمومی را نسبت به نسخه اصلی مرحوم قزوینی (نسخه مشهور مورخ ۸۲۷ ق.، که چاپ عکسی آن نیز اکنون در اختیار محققان است) خدشه‌دار کرد و تنها زمانی که دکتر سلیم نیساری موفق شد به اصل نسخه ۸۲۷ ق. دست یابد، شمار زیادی از این تصورات نادرست اصلاح شد».

‌‌‌‌


وی افزود: «وجود تصحیحی از دیوان حافظ که علامه قزوینی به مرحوم زرین‌خط سپرده بود، در «مخزن نفیس» کتابخانه این دانشکده سندی است گویا بر جزءجزء اشکالاتی که در سال‌های پس از عصر قزوینی، منتشر شده است، و این نسخه برخی از ابهامات مربوط به بدخوانی‌های احتمالی یا نقص را برطرف می‌سازد. یک نسخه از این بازچاپ در سالن پژوهش (سالن مرجع) برای مراجعه علاقه‌مندان قرار داده شده است و نسخه دیگری نیز در مخزن نفیس نگهداری خواهد شد».

 

دانشجویان، اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه تهران می‌توانند با عضویت در «شعاع» (شبکه علمی آموزش عالی دانشگاه تهران) در جریان آخرین اخبار و اطلاعیه‌های دانشگاه قرار گیرند.


( ۲ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.