بازنشر تجاوز عراق به ایران و موضع‌گیری سازمان ملل متحد در سی‌امین سال پایان جنگ

۳۱ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۴:۳۵ کد : ۶۳۰۴ اخبار
تعداد بازدید:۱۱۵۰
کتاب «تجاوز عراق به ایران و موضع‌گیری سازمان ملل متحد»، به مناسبت سی‌امین سالگرد پایان جنگ عراق با ایران با تجدید نظر جامع، از سوی انتشارات دانشگاه تهران منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، کتاب «تجاوز عراق به ایران و موضع‌گیری سازمان ملل متحد»، نوشته نسرین مصفا، مسعود طارم‌سری، عبدالرحمن عالم و بهرام مستقیمی به مناسبت سی‌امین سالگرد پایان جنگ عراق با ایران با تجدید نظر جامع از سوی انتشارات دانشگاه تهران منتشر شد.
کتاب تجاوز عراق به ایران و موضع‌گیری سازمان ملل متحد، که مبتنی بر انجام یک طرح پژوهشی است، به رد ادعاهای عراق در دفاع از خود در برابر ایران با استفاده از اسناد معتبر ملی و بین‌المللی پرداخته و تجاوزکارانه بودن اقدامات دولت عراق را اثبات می‌کند. این کتاب، همچنین به بررسی موضع‌گیری سازمان ملل متحد در قبال تجاوز عراق به ایران، در چارچوب عملکرد شورای امنیت، قطعنامه‌های آن، اقدامات مجمع عمومی و تلاش‌های دبیرکل سازمان ملل می‌پردازد.
در همان سال‌های اولیه جنگ عراق علیه ایران، دکتر جمشید ممتاز، استاد برجسته حقوق بین‌الملل دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، برای انجام مطالعه جنبه حقوق بین‌المللی جنگ، طرحی را با حمایت معاونت پژوهشی دانشگاه تهران در مرکز مطالعات عالی بین‌المللی و با همکاری چهار پژوهشگر این مرکز، نسرین مصفا، مسعود طارم‌سری، عبدالرحمن عالم و بهرام مستقیمی انجام داد که نتیجه آن در قالب دو کتاب «مفهوم تجاوز در حقوق بین‌الملل» و «تجاوز عراق به ایران و موضع‌گیری سازمان ملل متحد» منتشر شد.
نسخه جدید کتاب «تجاوز عراق به ایران و موضع‌گیری سازمان ملل متحد»، پس از بازبینی جامع و افزودن بررسی‌های جدید حقوقی، ازجمله پذیرش قطعنامه ۵۹۸، حمله به مناطق مسکونی و سلاح‌های شیمیایی توسط انتشارات دانشگاه تهران در سی‌امین سالگرد پایان جنگ منتشر شده است که می‌تواند به عنوان یک منبع معتبر برای مطالعات درباره جنگ مورد استفاده قرار گیرد.


( ۱ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.