به‌روزرسانی دو ایستگاه شبکه لرزه‌نگاری مشهد توسط دانشگاه تهران

۲۰ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۲:۱۰ کد : ۶۲۲۴ اخبار
تعداد بازدید:۷۵۴
دو ایستگاه شبکه لرزه‌نگاری مشهد توسط مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران به‌روز رسانی شد.
به‌روزرسانی دو ایستگاه شبکه لرزه‌نگاری مشهد توسط دانشگاه تهران

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران به نقل از مؤسسه ژئوفیزیک، مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به این مؤسسه، دو ایستگاه لرزه‌نگاری «پایه و کارده» از شبکه لرزه‌نگاری مشهد را، شهریور ۱۳۹۷، با حمایت مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران و استانداری خراسان رضوی به‌روزرسانی کرد.

فعالیت لرزه‌نگاری استان خراسان رضوی در سال ۱۳۵۵ با نصب ایستگاه آنالوگ SRO آغاز شد و شبکه لرزه‌نگاری مشهد در سال ۱۳۸۱ شروع به فعالیت کرد. طی سالهای بعد تا امروز طبق نیازهای موجود همواره ایستگاه‌های شبکه لرزه‌‌‌‌‌نگاری مشهد در حال افزایش یا به‌روزرسانی بوده است.

ایستگاه لرزه‌نگاری پایه در فاصله ۴۶ کیلومتری شمال غرب شهر مشهد و ایستگاه لرزه‌نگاری کارده در فاصله ۵۲ کیلومتری شمال مشهد در سال ۱۳۸۳ راه‌اندازی شده و در شهریور ۱۳۹۷ به‌منظور رصد دقیق‌تر فعالیتهای زمین‌لرزه استان خراسان‌رضوی به‌ویژه در مناطق شمال و شمال غرب مشهد، تجهیزات این دو ایستگاه به تجهیزات مدرن ارتقا یافتند.

هم‌اکنون شبکه لرزه‌نگاری مشهد با ۸ ایستگاه لرزه‌نگاری مجهز به تجهیزاتمدرن و جدید به صورت شبانه‌روزی فعالیت دارد و داده‌های ایستگاه‌ها به‌صورت برخط (آنلاین) به مرکز شبکه لرزه‌نگاری مشهد و مرکز پایش زمین‌لرزه‌های کشور در تهران ارسال و همراه با داده‌های دیگر ایستگاه‌های لرزه‌نگاری، جهت ثبت و پردازش مناسب‌تر زمین‌لرزه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.