در نشست روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور

رئیس دانشگاه تهران: چرا باید کشور ما با اولین تهدید خارجی با مشکل مواجه شود؟

۱۹ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۵:۲۵ کد : ۶۲۱۸ اخبار
تعداد بازدید:۲۲۰۸
دکتر محمود نیلی‌احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران در پاسخ به این سوال که چرا باید کشور ما با اولین تهدید خارجی با مشکل مواجه شود، یکی از این دلایل را نبودن علم و فناوری در صنعت نفت و عدم ارتباط قوی بین دانشگاه‌ها و صنایع توصیف کرد.
رئیس دانشگاه تهران: چرا باید کشور ما با اولین تهدید خارجی با مشکل مواجه شود؟

‌‌‌‌‌‌‌به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر نیلی احمدآبادی در نشست روسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور که ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد، گفت: «یکی از دلایلی که کشور ما با اولین تهدید خارجی با مشکل مواجه می‌شود، این است که علم و فناوری در صنعت نفت جریان ندارد و ارتباط قوی بین دانشگاه‌ها و صنایع شکل نگرفته است».

وی افزود: «در واقع وقتی به دستاوردهای صنایع دفاعی نگاه می‌کنیم، تمامی موفقیت صنعت دفاعی کشور به دلیل ارتباط دانشگاه و صنعت برمی‌گردد. این در حالی است که در حوزه‌های دیگر این موفقیت وجود ندارد که البته بخشی از این دلایل به اقتصاد و بخشی نیز به سیاست‌های کلان مربوط می شود».

دکتر نیلی احمدآبادی در ادامه سخنان خود با مثبت ارزیابی کردن ارتباط دانشگاه‌ها با معاون اول رئیس جمهوری تصریح کرد: «خوشبختانه دانشگاه‌ها ارتباط بسیار خوبی با دکتر جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری دارند و بیشترین ارتباط این مراکز با دولت از طریق ایشان صورت می‌گیرد و در این راستا بیشترین مسائلی که با دکتر جهانگیری مطرح شده، در حوزه بودجه دانشگاه‌ها بوده است».

وی با بیان اینکه باید راهکاری پیدا شود تا دانشگاه‌ها بتوانند از مشکلات و درگیری‌های بودجه‌ای خارج شوند، تصریح کرد: «بدون رفع این مشکلات نمی‌توان از ظرفیت این مراکز در خدمت جامعه استفاده کرد و اعتقاد من بر این است که باید یک الگوی کامل برای اداره کشور پیدا شود تا دانشگاه‌ها بتوانند نقش روشن‌تری برای پیشرفت کشور ایفا کنند».

به گفته رئیس دانشگاه تهران امروزه شرایط به گونه‌ای است که بزرگ‌ترین دغدغه یک رئیس دانشگاه به موضوعاتی نظیر خوابگاه‌، تغذیه، افزایش نرخ ارز در بازار و سایر هزینه‌های جاری تبدیل شده است، در حالی که در سایر دانشگاه‌های دنیا این موضوعات مسائل بسیار پیش پا افتاده به‌شمار می‌روند، بنابراین دانشگاه‌ها بزرگ‌ترین سرمایه کشور هستند و باید شرایطی فراهم شود تا بتوان از ظرفیت این مراکز در خدمت جامعه استفاده کرد.

دکتر نیلی احمدآبادی تکه‌تکه شدن آموزش عالی را به صلاح کشور ندانست و اظهار کرد: «در بسیاری از کشورهای دنیا آموزش یک متولی مشخص دارد، به طوری که حتی آموزش و پرورش نیز با آموزش عالی ادغام شده است و علم و فناوری با همدیگر توام می‌شوند. این در حالی است که در کشور ما آموزش عالی تکه تکه شده است».

وی با اظهار اینکه خوشبختانه قانون خوبی در حوزه آموزش در کشور وجود دارد، افزود: «بر اساس قانون وزارت آموزش عالی و تکنولوژی با همدیگر ادغام شده است، اما در عمل بیشترین دغدغه آموزش عالی در ایران به حوزه آموزش خلاصه می‌شود و اگرچه ما پژوهش را نیز در دانشگاه‌ها انجام می‌دهیم ولی این امر هنوز به فعلیت تبدیل نشده و در عمل بسیار ضعیف است».

رئیس دانشگاه تهران تاکید کرد: «ما به عنوان دانشگاه‌های کشور وظیفه خود می‌دانیم که در خدمت کشور و رفع مشکلات جامعه باشیم، به همین دلیل باید الگوهای روشن نیز برای همکاری‌های همه‌جانبه بین دانشگاه‌ها، صنایع و دستگاه‌ها شکل بگیرد».

دکتر نیلی احمد آبادی در ادامه با اظهار امیدواری نسبت به اینکه بودجه مراکز آموزش عالی امسال به گونه‌ای طراحی شود که قانون ارتباط دانشگاه‌ها و صنعت به فعلیت برسید، خاطر نشان کرد: «در واقع ما خواستار این هستیم که تبصره ۹ در سال جاری اجرایی شود و در قالب آن منابع مالی دستگاه‌های اجرایی و دولتی به واسطه همکاری با صنعت به دانشگاه‌ها اختصاص یابد».

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تصریح اینکه دستیابی به اشتغال پایدار، مفید و مؤثر بدون حضور و مشارکت دانشگاه‌ها شکل نمی‌گیرد، افزود: «در واقع امروز دانشگاه‌ها در زنجیره اشتغال و تکنولوژی قرار دارند. امروزه مسیر اشتغال از مسیر دانشگاه‌ها می‌گذرد چرا که توسعه پارک‌های علم و فناوری، استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان به کمک این موضوع آمده‌اند و حضور دانشگاه‌ها در حوزه اشتغال را افزایش داده‌اند».

رئیس دانشگاه تهران با اشاره به وضعیت افزایش نرخ ارز در کشور گفت: «زمانی دولت و نظام تصمیم گرفتند دانشگاه‌ها در حوزه بین‌المللی حضور و با دانشگاه‌های خارجی همکاری داشته باشند، چرا که معتقد بودیم علم مرز جغرافیایی نمی‌شناسد و هیچ کشوری وجود ندارد که از لحاظ علمی خودکفا باشد».

دکتر نیلی احمد آبادی در ادامه توضیح داد: «درست است که کشور ما ۱.۹ دهم تولیدات علمی دنیا را به خود اختصاص داده، اما در عمل به گونه‌ای است که در ۹۸ درصد موارد از تولیدات علمی دنیا استفاده می‌کنیم. بنابراین بدون مشارکت با عرصه‌های علمی دنیا نمی‌توانیم حرفی برای گفتن داشته باشیم و دانشجویان دکتری و اساتید ما باید بتوانند از فرصت‌های مطالعاتی خارجی استفاده کنند».

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی بازار ارز، باید نرخ ارز یا اختلاف ریالی آن به دانشگاه‌ها داده شود، افزود: «اعتقاد ما بر این است که این عدد هیچ عدد بزرگی نیست، چرا که در زمان جنگ هم، دولت ارز دولتی به دانشگاه‌ها پرداخت می‌کرد. البته ۱۳ دانشگاه دولتی خواسته خود را در این زمینه با دولت در میان گذاشته‌اند و دکتر جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری قول مساعدت در این زمینه را داده است».

رئیس دانشگاه تهران در پایان از تشکیل کمیته‌های دانشگاهی در کشور خبر داد و عنوان کرد: «این کمیته‌ها در زمینه‌های مسائل اجتماعی، اقتصادی و غیره... فعال خواهند شد، ضمن اینکه ما در دانشگاه تهران فعالیت‌های متعددی برای حل دغدغه‌های فعلی دانشگاه و جامعه انجام داده‌ایم و امیدوار هستیم مدیران دولتی نیز استقبال خوبی از این دستاوردها به همراه آورند».


( ۴ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.