برگزاری چهارمین کنفرانس بین‌المللی کارآفرینی در دانشگاه تهران

۱۸ شهریور ۱۳۹۷ | ۰۸:۴۸ کد : ۶۲۰۱ اخبار
تعداد بازدید:۱۴۷۲
چهارمین کنفرانس بین‌المللی کارآفرینی با تاکید بر بهبود محیط کسب و کار در دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از دانشکده کارآفرینی، چهارمین کنفرانس بین‌المللی کارآفرینی با محوریت بررسی آخرین دستاوردهای علمی در خصوص دانش کارآفرینی و بهبود محیط کسب و کار و استخراج سیاست‌ها، راهبردها و راهکارهای اجرایی کارآمد و مؤثر برای توسعه کارآفرینی در کشور ۱۳ و ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.

در افتتاحیه این کنفرانس که دکتر رضا ویسه، معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس جمهور، دکتر روزنانی، رئیس دانشکده مطالعات دانشگاه یو پی ام مالزی، دکتر ذوالقرنین، رئیس دانشکده کسب وکار دانشگاه یو پی ام، دکتر بلگیس، رئیس دانشگاه اوندوکوزمائیس ترکیه و جمعی از اندیشمندان و صاحبنظران داخلی و خارجی حضور داشتند، دکتر محمدرضا زالی، رئیس دانشکده کارآفرینی و رئیس کنفرانس، در سخنانی گفت: «توسعه کارآفرینی به‌عنوان یک استراتژی ملی پیشرفت کشورها در خلأ شکل نمی‌گیرد بلکه نیازمند محیط کسب و کار مطلوب یا نسبتاً مطلوب است و رویکرد اصلی این کنفرانس رویکرد اجرایی علمی است تا رویکرد صرفاً علمی».

رئیس دانشکده کارآفرینی در ادامه افزود: «در واقع دراین کنفرانس تلاش می‌شود با بهره‌گیری از پتانسیل‌های بخش خصوصی و دولتی کشور و با استفاده از تجربیات سایر کشورها، پیشنهادهای علمی، اجرایی و کاربردی را برای بهبود محیط در همین شرایط رکود تورمی شدید ارائه شود و پس از کنفرانس از طریق رؤسای پنل‌ها در اختیار دولت ومجلس قرار گیرد».

هم‌چنین دکتر علی عبدالعلی‌زاده، مشاور مالی وزیر کشور با بیان اینکه نظام عمرانی کشور نظام پیمانکاری است، مشارکت بخش عمومی و خصوصی را «دگرگونی در نظام عمرانی کشور» دانست و افزود: «در حال حاضر نظام عمرانی کشور یک نظام پیمانکاری است، به این معنا که دستگاه اجرایی (دولت) به خودی خود، ایده‌پرداز، تجهیز کننده منابع و هم انتخاب‌کننده کارگر و کارفرما بوده و خود ساخت و بهره‌برداری از طرح را برعهده دارد، درحالی که در نظام توسعه‌گری تمام وظایف با دولت نیست. از لحاظ کیفی در نظام پیمانکاری، دستگاه اجرایی عملکرد پیمانکار را کنترل می‌کند، اما در نظام توسعه‌گری به دلیل اینکه مردم تجهیز منابع کرده وبهره‌بردار خواهند بود ایده‌پردازی از انحصار دولت درآمده است».

در پایان دکتر رضا ویسه، معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس جمهور ضمن تقدیر از برگزاری این کنفرانس در شرایط کنونی کسب وکار کشور، پایین بودن بهره‌وری و بازده دارایی را از بزرگ‌ترین چالش‌های شرکت‌های دولتی دانست و گفت: «درآمدهای دولت باید صرف ایجاد زیرساخت‌های سودآور شود و اصلی‌ترین راهکار بهره‌وری شرکت‌های دولتی واگذاری شرکت‌ها و بنگاه‌ها به بخش خصوصی در فضای رقابتی، بهره‌ور و با انگیزه است.

وی با اشاره به بحران ارزی و فرصت مناسب برای تأمین ارز از طریق افزایش صادرات، کارآفرینی را نتیجه فعالیت صحیح بخش‌های مختلف اعم از مهندسی، خدماتی و غیره دانست و گفت: «در گام اول باید زیرشاخه‌های کارآفرینی اصلاح شود و این اصلاح از طریق دانشگاه‌ها صورت پذیرد».

وی در پایان اظهار داشت: «دانشکده‌های کارآفرینی باید از خودشان شروع کنند و با حداکثر بهره‌وری و فضایی که دارند، بهره‌ورترین نیروها را تربیت کنند. سپس این فرهنگ‌سازی از دانشگاه‌ها به مدیران دولتی، صنعتگران، بازرگانان تسری یابد و تبدیل به فرهنگ غالب جامعه شود».

گفتنی است در این کنفرانس چهار پنل کاربردی، توسعه مشارکت عمومی خصوصی در کشور، چالش‌های توسعه مراکز شتابدهی کسب وکارها و استارت‌آپ‌ها در کشور، توسعه کارآفرینی منطقه‌ای و روستایی مبتنی بر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی سازمانی در شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی دو کارگاه تخصصی تأمین مالی استارت‌آپ‌ها و طراحی مدل کسب وکارهای نوآورانه و اولین نمایشگاه استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های فناور با شرکت بیش از ۱۵ شرکت دانش‌بنیان نیز برگزار شد.

از دیگر دستاوردهای مهم این کنفرانس می‌توان به امضای تفاهم‌نامه‌هایی در سطح بین‌المللی با دانشگاه اوندوکوزمائیس ترکیه و دانشگاه یو پی ام مالزی و در سطح ملی با کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین به عنوان سهامدار عمد ه مخابرات ایران اشاره کرد.

گزارش کامل این کنفرانس را اینجا مشاهده نمایید.


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.