گزارش نشست استادان اقتصاد و صاحب‌نظران اقتصادی در دانشگاه تهران

۱۶ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۵:۲۰ کد : ۶۰۵۳ اخبار برگزیده
تعداد بازدید:۱۳۷۹
استادان اقتصاد دانشگاه‌های سطح یک کشور روز پنج شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ در دانشگاه تهران گردهم آمدند تا بر اساس تحلیل شرایط اقتصادی موجود، راه حل‌هایی برای برون‌رفت از بحران کنونی بیابند.

در این نشست که با مدیریت و میزبانی دانشگاه تهران برگزار شد و استادان دانشگاه‌های تهران، تربیت مدرس، شهید بهشتی، علامه طباطبایی، تبریز، فردوسی، اصفهان و شیراز در آن حضور داشتند، مسائل و چالش‌های پیش آمده در اقتصاد کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت و راهکارهای پیشنهادی برای برون‌رفت از شرایط موجود ارائه شد.

ماحصل دیدگاه‌های اقتصاددانان برجسته حاضر در این نشست به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دیگر مقامات عالی‌رتبه کشور ارسال شده است.

خلاصه‌ای از جمع‌بندی دیدگاه‌ها و پیشنهادهای مطرح در این نشست به این شرح است:

۱. ضرورت از میان‌برداشتن تشتت در حوزه اقتصاد حکومتی و وحدت فرماندهی و تصمیم‌گیری در این حوزه.

۲. ضرورت کاستن از استرس سیاسی- اقتصادی و لزوم اعتمادسازی با حفظ صدای واحد در سیاست خارجی و تنش‌زدایی از فضای سیاسی داخلی و خارجی.

۳. ضرورت توجه به توسعه بر مبنای شایسته‌سالاری، خردگرایی و مسئولیت اجتماعی و استفاده از اندیشمندان علوم اجتماعی برای برون‌رفت از وضعیت بی‌اعتمادی کنونی با ارائه راهکار علمی.

۴. ضرورت تأمین کالاهای اساسی برای عامه مردم، به‌ویژه اقشار نیازمند و اعلام برنامه‌های حمایتی در این حوزه.

۵. ضرورت اصلاح بودجه جاری و نظام بانکی، توقف خلق نقدینگی و طراحی و اجرای «برنامه جامع حل‌وفصل نظام بانکی».

۶. ضرورت حفظ و کنترل ذخایر استراتژیک ارزی دولت و یافتن راهکاری برای کاستن از بار عوامل روانی ناشی از مسائل مربوط به ارز.

۷. ضرورت توجه به تولید ملی در بلندمدت برای جلوگیری از تورم افسارگسیخته و بالا رفتن قیمت‌ها در آینده.

۸. ضرورت حفظ اتصال به شبکه جهانی مالی با پیوستن به کنوانسیون‌های اقتصادی جهانی و ایجاد و تداوم فعالیت یک جریان رسانه‌ای عمومی و کارآمد برای حفظ این اتصال.

۹. ضرورت توسعه بازار سرمایه برای جذب نقدینگی و تأمین مالی پروژه‌ها و شرکت‌ها.


( ۴ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.