دکتر نیلی احمدآبادی در آیین بازگشایی باشگاه دانشگاه:

دانشگاه تهران، میراث فرهنگی مهم کشور در تاریخ معاصر است

۳۱ تیر ۱۳۹۷ | ۱۲:۴۲ کد : ۵۹۸۵ اخبار اخبار برگزیده
تعداد بازدید:۵۲۶۷
دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران در آیین بازگشایی باشگاه دانشگاه تهران، این دانشگاه را میراث ماندگار و مهم کشور در تاریخ معاصر توصیف کرد.
دانشگاه تهران، میراث فرهنگی مهم کشور در تاریخ معاصر است

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، در آیین گشایش باشگاه دانشگاه که ۳۰ تیر ۱۳۹۷ برگزار شد، دکتر نیلی احمدآبادی با بیان اینکه دانشگاه تهران یکی از مراکز بسیار مهم میراث فرهنگی کشور در تاریخ معاصر است، حفظ میراث فرهنگی و آثار تاریخی را یکی از برنامه‌های مهم دانشگاه برشمرد.

وی با اشاره به کیفیت ساختمان‌هایی که در هشتاد و چند سال گذشته ساخته شده‌اند، گفت: «این ساختمان‌ها به لحاظ کیفیت دارای یک ساختار مطلوب هستند و با چنین وسعت استفاده اگر بعد از این همه سال سالم مانده‌اند، نشان دهنده ساز و کار خوب آنهاست. اگر ما جایی را می‌سازیم و یا مورد بازسازی قرار می‌دهیم نیز باید به همان گونه شرایط مطلوب را در آنها رعایت کنیم».

دکتر نیلی احمدآبادی افزود: «در دانشگاه تهران بعد از انقلاب اسلامی ساختمان‌هایی را که بتوانیم در قیاس با ساختمان‌های گذشته مثال بزنیم، تقریباً نداریم. این در حالی است که دانش‌آموختگان دانشگاه تهران حتی در خیابان‌های اطراف دانشگاه بناهای ماندگاری طراحی و اجرا کرده‌اند. البته این منحصر به دانشگاه تهران نیست بلکه مسئله‌ای است که در همه دانشگاه‌ها به چشم می‌خورد».

رئیس دانشگاه تهران با عنوان اینکه پروژه بازسازی باشگاه پروژه نسبتاً سنگینی بود، خاطر نشان کرد: «آنچه در برآورد اولیه پیش‌بینی شد با چیزی که در عمل اتفاق افتاد، متفاوت بود. در کل همیشه بازسازی‌ها به دلیل اینکه نمی‌توان به دقت مسائل را در آنها تحلیل کرد، مشکلاتی را به‌همراه دارند».

وی در پاسخ به اینکه دانشگاه با انجام این‌گونه بازسازی‌ها به‌دنبال چه هدفی است، تصریح کرد: «دانشگاه در گام نخست به فکر رفاه دانشجویان و همکاران است و این جدا از سایر مأموریت‌های دانشگاه نیست. اگر عنوان می‌شود دانشگاه، آموزش، پژوهش، فناوری و مسئولیت اجتماعی است، طبیعتاً باید شرایط مناسب را برای کسانی که می‌خواهند این مأموریت‌ها را انجام دهند، فراهم آید و یکی از این بحث‌ها مسئله رفاهی است».

دکتر نیلی احمد آبادی با اشاره به انتقاد برخی از همکاران مبنی بر اینکه دانشگاه تهران فاقد فضای مناسب برای رفاه کارکنان است، اظهار کرد: «در این راستا دانشگاه باغ نگارستان را تجهیز کرده است و امروز باغ نگارستان یک محل بسیار مناسب نه تنها برای همکاران دانشگاه تهران بلکه تبدیل به یک مکان گردشگری شده است».

به گفته رئیس دانشگاه تهران امروز مجموعه فضاهای فرهنگی، هنری، اجتماعی و آموزشی با بحث رستوران و کافه در هم تنیده است و فضاهای مؤثر مکان‌هایی هستند که بتوانند در یک محل نیاز مراجعه‌کنندگان را فراهم کنند.

باشگاه دانشگاه یک برند تاریخی کشور است

وی از باشگاه دانشگاه به‌عنوان یک برند تاریخی کشور یاد کرد و افزود: «این باشگاه هم به‌لحاظ ساختمان و هم به‌دلیل هدفی که در زمان تأسیس برای آن در نظر گرفته شد، یک مجموعه کامل برای کسانی بود که وارد دانشگاه تهران می‌شوند، تا بتوانند در یک محل از کلیه امکانات رفاهی بهره‌مند شوند».

دکتر نیلی در ادامه سخنان خود گفت: «یکی از دستور کارهای مهم دانشگاه بازسازی فضاها و ساختمان‌های دانشگاه با حفظ ارزش میراث فرهنگی آنهاست و در این راستا بازسازی باشگاه را از دید حفظ میراث فرهنگی نیز می‌توان ملاحظه کرد. امروز می‌توان ادعا کرد که به سال ۱۳۱۷ و به ساختار همان باشگاهی که وجود داشته است، برگشته‌ایم. پاسداشت میراث فرهنگی حفظ ارتباط گذشته و آینده است. فقط فرهنگ و نوشته نیستند که این پیوستگی تاریخی را به وجود می‌آورند، بلکه ساختمان‌ها هم نشان از فرهنگ و تاریخ دارند و میراث گذشته به آینده را پیوند می‌دهند».

رئیس دانشگاه تهران با اشاره به بازسازی و مقام‌سازی دانشکده حقوق و علوم سیاسی گفت: «در بازسازی دانشکده حقوق و علوم سیاسی هم حفظ میراث فرهنگی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این پروژه بسیار سنگینی بود که امید دارم به‌طور رسمی بتوانیم آن را افتتاح کنیم. در این پروژه تقریباً سه برابر بودجه‌ای که از طرف وزرات علوم تخصیص داده شده بود هزینه داشت و علت آن بود که وقتی کاری انجام می‌شود باید به نحوی صورت گیرد که ماندگار شود».

وی با بیان اینکه در مجموعه طرح ساماندهی دانشگاه حدود ۱۱۷ ساختمان دارای ارزش تاریخی پیش‌بینی شده است که تخریب نخواهند شد، از بازسازی ساختمان‌های قوام و جلالیه خبر داد.

دکتر نیلی تنوع غذایی با قیمت مناسب را یکی از اهداف این باشگاه برشمرد و گفت: «یکی از سیاست‌های دانشگاه تهران تنوع رستوران‌ها است. تا امکان انتخاب برای دانشجویان و همه اعضای دانشگاه ایجاد شود که به‌طور حتم به دنبال آن یک رقابت سالم هم شکل خواهد گرفت. هر رستورانی که می‌خواهد کار خود را خوب ارائه دهد و مشتری جذب کند باید از استاندارد و کیفیت لازم برخوردار شود، که در این زمینه رقابت خود کیفیت را به‌دنبال خواهد داشت».

معاون اداری و مالی دانشگاه تهران: تا کنون حدود ۵ میلیارد تومان هزینه باشگاه شده است

دکتر سعید یزدانی، معاون اداری و مالی دانشگاه نیز تکمیل پروژه و بازسازی باشگاه را یکی از اقدامات مهمی برشمرد که شروع آن از زمان معاونت اداری و مالی پیشین بوده است.

وی با بیان اینکه این باشگاه به لحاظ تاریخی، فرهنگی و معماری یکی از ثروت‌های بزرگ دانشگاه تهران است، افزود: «این بنا در سال ۱۳۱۷ توسط یک معمار فرانسوی در زمینی به مساحت ۱۰ هزار و ۵۰۰ متر مربع و در طول سه سال ساخته شده است. که در کنار سایر ساختمان‌های پردیس مرکزی جزو آثار ملی اعلام شده و هر تغییری در آنها باید با مجوز سازمان میراث فرهنگی صورت گیرد».

معاون اداری و مالی خاطر نشان کرد: «این ساختمان در اثر بلایای طبیعی آسیب ندیده اما مداخلات انسانی آسیب‌های زیادی را به آن وارد کرده و قدمت ساختمان و پوسیدگی مصالح، باشگاه را به یک محیط نامناسب تبدیل کرده بود».

به گفته دکتر یزدانی در سال ۱۳۹۵ با دستور رئیس محترم دانشگاه و تصویب هیأت رئیسه مرمت باشگاه آغاز شد و هزینه نهایی خیلی بیشتر از هزینه پیش‌بینی شده اولیه بود و تا کنون حدود ۵ میلیارد تومان هزینه شده است.

وی با اشاره به تأخیر در به پایان رساندن پروژه محدودیت بودجه، اخذ مجوزهای لازم از میراث فرهنگی و بازسازی‌ها و تعمیرات پیش‌بینی نشده و تأیید کمیته کیفی ساختمان دانشگاه را از جمله عوامل تأخیر در اجرای پروژه بازسازی باشگاه برشمرد.

مهندس محمد علی گودرزی، مدیرکل امور رفاهی دانشگاه تهران، نیز در ابتدای این مراسم ضمن خیر مقدم گفت: «باشگاه دانشگاه دارای چندین سالن است. که مجموع ظرفیت آنها حدود ۶۰۰ صندلی نفر است».

مهندس گودرزی افزود: «امروز مفتخریم که شاهد بازگشایی فضا و مکانی هستیم که همکاران می‌توانند از آن استفاده کنند. دانشگاه تهران برند است و باشگاه آن هم باید خدمات ویژه‌ای را ارائه دهد».

در پایان از دست‌اندرکاران بازسازی باشگاه دانشگاه تهران تقدیر به عمل آمد.

جدیدترین اخبار و اطلاعیه‌های دانشگاه تهران را در پیام‌رسان «ایتا» به نشانی UTPRNEWS@ دریافت نمایید.


( ۳ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.