هفتم تیر، سالگرد تأسیس نخستین دانشکده منابع طبیعی ایران گرامی باد

۰۶ تیر ۱۳۹۷ | ۱۴:۳۴ کد : ۵۸۸۵ اخبار برگزیده
تعداد بازدید:۵۶۱۱

«مدرسه فلاحت» را می‌توان سرآغاز تأسیس دانشکده کشاورزی دانست، مدرسه‌ای که سال ۱۳۰۱ تأسیس شد و در سال ۱۳۰۲ با عنوان «مدرسه عالی فلاحت و صنایع روستایی» و در سال ۱۳۱۳ با عنوان «بنگاه‌های علمی فلاحتی» به فعالیت خود ادامه داد. این مرکز در سال ۱۳۱۹ به دانشکده تبدیل شد و در سال ۱۳۲۸ از وزارت کشاورزی جدا و به عنوان یکی از دانشکده‌های دانشگاه تهران به رسمیت شناخته شد.

دانشکده کشاورزی بیش از یک دهه با همین نام به فعالیت خود ادامه داد تا اینکه در ۷ تیر ۱۳۴۵ همسایه‌ای جدید در مجاورت خود یافت که نام «دانشکده جنگلداری» بر آن نهادند. ایده تأسیس دانشکده جنگلداری با توجه به اهمیت حفظ، احیاء و توسعه منابع طبیعی مطرح و مورد موافقت شورای دانشگاه قرارگرفت.

دانشکده جنگلداری از سال ۱۳۵۱ به دانشکده منابع‌طبیعی تغییر نام داد. دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران اولین و بزرگ‌ترین مرکز آموزش عالی منابع‌طبیعی ایران است. پیش از این رشته جنگل و مرتع از سال ۱۳۲۱ در دانشکده کشاورزی کرج دایر بوده و انستیتو جنگل و مرتع نیز به منظور تحقیقات در این زمینه از سال ۱۳۴۲ دایر شده بود.

تاسیس دانشکده جنگلداری و پس از آن دانشکده منابع طبیعی وامدار فعالیت‌های مرحوم کریم ساعی است که برای نخستین بار علم جنگلداری را وارد ایران کرد؛ مردی که بنا بر وصیتش، سایه درختان کهن دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران را برای ماندنی همیشگی انتخاب کرد.

به منظور سرعت بخشیدن به رشد و توسعه علمی دانشگاه تهران و تسریع در فرآیندهای آموزشی، پژوهشی و اجرایی دانشگاه، و با توجه به گستردگی فعالیت‌ها و تنوع چشمگیر رشته‌های تحصیلی آن، طرح اصلاح ساختار تشکیلاتی دانشگاه تهران در اولین جلسه از دوره چهارم هیأت امنای دانشگاه، مورخ ۱۶/‏۱۲/‏۱۳۸۲‬ به تصویب رسید. بر اساس این مصوبه، دانشگاه تهران از چند پردیس مستقل با اختیاراتی شبیه دانشگاه‌های تخصصی کشور تشکیل شد که از نظر تشکیلاتی و اداری جزئی از دانشگاه تهران محسوب می‌شوند. پردیس کشاورزی و منابع طبیعی یکی از این پردیس‌هاست.

یادآوری روز تاسیس نخستین مرکز علمی برای مطالعه منابع طبیعی، بزرگداشت فعالیت‌هایی است که برای بهتر زیستن انسان صورت می‌گیرد و ارج نهادن به آموزش حفاظت از منابعی است که حیات آتی جهان به آنها وابسته است. پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران بی‌تردید، معتبرترین و قدیمی‌ترین مرکز آموزش عالی کشاورزی و منابع طبیعی در ایران است که بخش عمده این بار مسئولیت را بر دوش کشیده و همچنان استوار و ثابت قدم پرچمدار این حرکت علمی و اجتماعی خطیر است.


( ۶ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.