اختتامیه هفته سراهای دانشجویی در دانشگاه تهران

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۱:۴۲ کد : ۵۷۱۰ اخبار
تعداد بازدید:۸۸۰
مراسم اختتامیه هفته سراهای دانشجویی با حضور گسترده دانشجویان خوابگاه‌های مختلف دانشگاه تهران برگزار شد.

برنامه‌هایی چون حرکات آکروباتیک، اهدای جوایز اتاق‌های نمونه، قرعه‌کشی، اجرای موسیقی از جمله برنامه‌های مراسم اختتامیه هفته سراهای دانشجویی بود که با استقبال قابل توجه دانشجویان مواجه شد. گرامیداشت هفته سراهای دانشجویی دانشگاه تهران در پردیس ابوریحان نیز برگزار شد.

دکتر محمد اسماعیلی، مدیرکل اداره امور خوابگاه‌های دانشگاه تهران در تشریح برنامه‌های برگزار شده در این هفته گفت: «امسال برنامه‌های هفته سراهای دانشجویی به طور مستقل در پنج مجتمع خوابگاهی شامل خوابگاه کوی پسران، خوابگاه فاطمیه، مجتمع شهید چمران، خوابگاه متأهلین جلال و خوابگاه‌های پراکنده در سطح شهر، از تاریخ ۱۹ تا ۲۵ اردیبهشت با شعار سراهای دانشجویی و حمایت از کالای ایرانی برنامه‌ریزی و اجرا شد».

مدیر کل امور خوابگاه‌های دانشگاه تهران افزود: «محورهای برنامه که توسط صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام شد شامل سه محور، برنامه‌های فرهنگی-ورزشی، برنامه‌های آموزشی، برنامه‌های بازدید و نظرسنجی بود».

وی اظهار داشت: «بخش برنامه‌های فرهنگی-ورزشی، شامل برگزاری نمایشگاه عکس، نمایش فیلم، نمایش ورزش باستانی برگزاری مسابقات کتابخوانی، قرآن، مقاله نویسی، خاطره‌نویسی بود. همچنین در بخش بهسازی محیط، نظافت و توسعه سلامت، ایستگاه‌های سلامت شامل فعالیت‌های بهداشتی توسط مرکز بهداشت و درمان و بهداشت روان توسط مرکز مشاوره دانشگاه در مجتمع‌های خوابگاهی برگزار شد و اردوهای تهران گردی و بازدید دانشجویان از نقاط دیدنی شهر نیز از جمله برنامه‌های اجرایی بود».

مدیر کل امور خوابگاه‌ها خاطرنشان کرد: «در بخش برنامه ورزشی، برنامه متنوع شامل مسابقات طناب‌کشی، پرتاب دارت، فوتبال دستی و... برگزار شد. از دیگر برنامه‌ها اجرای موسیقی محلی، نمایش خیابانی، شعبده بازی، و نورافشانی و برگزاری مسابقات آشپزی، در مجتمع‌ها بود».

دکتر اسماعیلی با اشاره به برنامه آموزشی برگزار شده در این هفته تصریح کرد: «در این بخش برنامه‌های آشنایی با آسیب‌های ناشی از مواد مخدر، مشروبات الکلی و قرص‌های روان‌گردان برگزار شد و در غرفه‌های مربوط به سلامت جسم و روان‌، پزشکان و روان‌شناسان مستقر شدند و به ارائه خدمات پرداختند».

وی افزود: «همچنین کارگاه‌های مربوط به رژیم‌های تغذیه، همایش‌های یک روزه شامل بازدید از مراکز کارآفرینی، امکانات ورزشی، بهداشت و تغذیه سالم، مهارت‌های زندگی و استفاده آگاهانه از فضاهای مجازی در برنامه هفته خوابگاه‌ها برنامه‌ریزی و اجرا شد».

مدیر کل امور خوابگاه‌های دانشگاه در ادامه گفت: «در بخش بازدید و نظرسنجی، تعدادی از نمایندگان مجلس و مسئولان شهری از مجتمع‌های خوابگاهی بازدید کردند و با سیستم‌های داخل دانشگاه و محیط زندگی دانشجویان آشنا شدند و برای مدیریت بهتر آن اعلام نظر کردند. همچنین از دانشجویان توسط اعضای شورای صنفی راجع به انواع فعالیت‌ها در مجتمع‌های خوابگاهی نظرسنجی شد».

وی افزود: «روز آخر به عنوان مهارت‌های زندگی و استفاده آگاهانه از فضای مجازی بود که مراسم اختتامیه، ۲۶ اردیبهشت ماه به‌صورت مجزا در خوابگاه کوی پسران و مجمع خوابگاهی شهید چمران (مجتمع دختران) برگزار شد».

مدیر کل امور خوابگاه‌های دانشگاه تهران درباره برنامه آتی در جهت بهسازی محیط‌های خوابگاهی گفت: «به طور خاص رسیدگی به امور پیرامونی و محیطی مجتمع‌های خوابگاهی مانند رسیدگی به فضای سبز و ایجاد نشاط در محیط را در دستور کار قرار داده‌ایم».

وی یادآور شد: «از سال گذشته برنامه توسعه دانشگاه سبز و برای خوابگاه‌ها به نام سرای سبز در دستور کار قرار داده شد و در این راستا، تعدادی کمیته با حضور دانشجویان و مسئولان خوابگاهی ایجاد کردیم. در این کمیته‌ها پروژه‌های مربوط به آن را پیگیری می‌کنیم. به عنوان مثال سال گذشته در مجتمع خوابگاه متأهلین «پروژه آب خاکستری» اجرا شد که بخشی از آب فاضلاب، بعد از تصفیه به مصرف فضای سبز می‌رسد که باعث افزایش بهره‌وری در مجموعه می‌شود. امسال این طرح را برای سایر مجتمع‌های خوابگاهی دنبال می‌کنیم».

دکتر اسماعیلی گفت: «از سایر اقدامات، بحث تغذیه ارگانیک در مجتمع‌های خوابگاهی است و قصد داریم مصارف مربوط به داخل کوی را از طریق گلخانه‌ها تأمین کنیم تا به این وسیله به افزایش ارائه غذای سالم به دانشجویان کمک کنیم».

وی افزود: «در زمینه تولید برق مورد نیاز از طریق پنل‌های خورشیدی، فعالیت‌هایی را آغاز کرده‌ایم و امیدواریم امسال به صورت پایلوت در یک یا دو مجتمع خوابگاهی آن را پیاده‌سازی کنیم. همچنین آموزش دانشجویان در زمینه کارآفرینی را دستور کار قرار داده‌ایم. این کار باعث افزایش انگیزه دانشجویان برای تحصیل و کمک به اشتغال آنها در آینده و استفاده بهینه از اوقات فراغت دانشجویان در محیط‌های خوابگاهی می‌شود».

گفتنی است که هفته سراهای دانشجویی از ۲۲ اردیبهشت آغاز و تا ۲۵ این ماه با مشارکت فعال دانشجویان و بخش‌های مرتبط دانشگاه تهران و اجرای برنامه‌های متعدد و متنوع در سراهای دانشجویی دانشگاه تهران برگزار شد.

 

اخبار مرتبط

هفته سراهای دانشجویی آغاز شد

معاون دانشجویی دانشگاه تهران: در چهار سال گذشته بیش از ۱۲۰۰ تخت دانشگاهی به مجموعه خوابگاهی دانشگاه تهران اضافه شده است

برگزاری برنامه‌های متنوع در کوی دانشگاه همزمان با هفته سراهای دانشجویی

اخبار هفته سراهای دانشجویی


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.