بیانیه روسای دانشگاه‌های سطح یک کشور درباره خروج آمریکا از معاهده برجام و حمایت از سیاست اصولی دولت جمهوری اسلامی ایران

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۲۰:۵۲ کد : ۵۶۵۶ اخبار اخبار برگزیده
تعداد بازدید:۷۲۵۷

در آستانه ورود انقلاب اسلامی به پنجمین دهه از حیات پر برکت خود، رئیس جمهور آمریکا در اقدامی یکجانبه، از توافق‌نامه برجام که بر اساس اراده جهانی و برای برون‌رفت از یک چالش بزرگ بین‌المللی و به دنبال تعامل سازنده ایران با جهان به صورت یک توافق الزام‌آور به تصویب شورای امنیت رسیده بود، خارج شد. هر چند تغییر مداوم سیاست‌های راهبردی آمریکا با تغییر دولت‌ها در آن کشور، امری آشنا در عرصه سیاست جهانی است، خروج این کشور از برجام اما، به‌راستی نشانه‌ای آشکار از سیاست‌های استکباری و عدم پایبندی به تعهدات امضا شده رئیس جمهور آمریکا بود که با پاسخ منطقی و مدبرانه دولت جمهوری اسلامی ایران با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری رو به رو شد و حسن تعامل و ایفای تعهد بین‌المللی کشورمان را بر همگان آشکار ساخت. بی‌شک تاریخ، حقیقت آشکار در این رویداد را در حافظه جهانیان ثبت خواهد کرد.

ما روسای دانشگاه‌های سطح یک کشور ضمن تقبیح اقدام ناشایست و غیرمتعارف رئیس جمهور آمریکا در متعهد نبودن به برجام، با توجه به مسئولیت ملی و اجتماعی خود، ضمن تقدیر از کوشش‌های خستگی‌ناپذیر دستگاه دیپلماسی کشور، حمایت خود را از موضع مدبّرانه و هوشیارانه رئیس جمهور محترم اعلام داشته و تمامی ظرفیت علمی، پژوهشی و فرهنگی این دانشگاه‌ها را همچون گذشته در خدمت اهداف ملی قرار خواهیم داد تا ملت بزرگ ایران بتواند از فرصت تازه‌ای که در سایه برجام بدون آمریکا فراهم شده، استفاده نماید و تهدیدهای احتمالی ناشی از خروج این کشور از این معاهده بین‌المللی کاهش یافته و کم‌اثر گردد.

بی‌شک تدابیر دولت با حمایت مردمی، انسجام ملی را تقویت نموده و امید و پویایی را در جامعه افزایش خواهد داد. همچنانکه دانشگاه‌های سطح یک نیز تمامی تلاش خود را به کار خواهند گرفت تا در مسیر توسعه و پیشرفت کشور خللی وارد نشده و رشد و تعالی علمی و فرهنگی کشور تداوم یابد. بی‌شک مواضع مدبرانه نظام که با رهنمودهای مقام معظم رهبری اعلام شده است، همراهی جامعه جهانی را در پی خواهد داشت و موجب شکوفایی اقتصادی و اجتماعی بیش از پیش ایران و برقراری صلح و ثبات بیشتر در عرصه بین‌الملل خواهد شد. جامعه دانشگاهی کشور نیز با حضور فعالانه در حوزه های عمومی و پشتیبانی فکری در حوزه‌های تخصصی در تحقق چنین اهدافی از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.

در پایان از یکایک نخبگان علمی و دانشگاهی جهان به‌ویژه استادان و پژوهشگران اروپا و آمریکا انتظار دارد در مقابل یک جانبه‌گرایی و رفتار نامتعارف رئیس جمهور آمریکا، که سرمایه اجتماعی جهانیان و میراث تمدن بشری را مورد تهدید قرار داده است، واکنش شایسته‌ای نشان دهند؛ چرا که چنین رفتارهایی نه‌تنها حقوق یک ملت بلکه حقوق همه شهروندان جامعه جهانی را به‌ویژه در زمینه ارتباطات و تعاملات آزاد علمی، دانشگاهی و فرهنگی و اجرای معاهدات بین‌المللی با خطر و محدودیت روبرو خواهد ساخت.

همچنین انتظار می‌رود سایر کشورهای عضو معاهده نیز با انجام تعهدات خود در برجام به حسن نیت دولت جمهوری اسلامی ایران پاسخ داده و در مقابل یک‌جانبه‌گرایی دولت آمریکا ایستادگی نمایند.

سید حسن صدوق، رئیس دانشگاه شهید بهشتی

سیداحمد معتمدی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر

محمدرضا پورمحمدی، رئیس دانشگاه تبریز

محمدتقی احمدی، رئیس دانشگاه تربیت مدرس

هوشنگ طالبی، رئیس دانشگاه اصفهان

محمد کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد

علی خاکی صدیق، رئیس دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی

محمود فتوحی، رئیس دانشگاه صنعتی شریف

حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی

سیدمحمود مدرس هاشمی، رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان

حمید نادگردان، رئیس دانشگاه شیراز

جبارعلی ذاکری، سرپرست دانشگاه علم و صنعت ایران

محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران


( ۱۱ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.