آغاز به کار انجمن ادبی دانشگاه تهران با گرامیداشت یاد قیصر امین‌پور

۱۸ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۴:۴۰ کد : ۵۲۳۷ اخبار
تعداد بازدید:۲۱۱۳
انجمن ادبی دانشگاه تهران با نکوداشت زنده یاد قیصر امین‌پور، شاعر و استاد فقید دانشگاه تهران آغاز به‌کار کرد.
آغاز به کار انجمن ادبی دانشگاه تهران با گرامیداشت یاد قیصر امین‌پور

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، آیین گشایش انجمن ادبی دانشگاه تهران با نکوداشت یاد و خاطره دکتر قیصر امین‌پور و تقدیر از خانواده این هنرمند با حضور معاون فرهنگی دانشگاه و جمعی از هنرمندان و اهالی فرهنگ و ادب، ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ در باغ‌موزه نگارستان دانشگاه تهران برگزار شد.

در این مراسم دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران، ضمن تبریک ایام مبارک دهه فجر، گفت: «امیدوارم فرا رسیدن این ایام مبارک بهانه و فرصتی باشد برای بازنگری در ارزش‌های انقلاب و رسیدن به آرمان‌هایی که مردم بزرگ ایران و رهبر فقید انقلاب حدود چهل سال پیش به خاطر آنها انقلاب اسلامی را رقم زدند».

وی گفت: «باید نسل جوان را با چهره واقعی انقلاب آشنا کنیم و مانع از آن شویم که رفتار غلط برخی افراد به حساب انقلاب و نظام اسلامی گذاشته و توجه به مردم، که ولی نعمتان ما هستند، به فراموشی سپرده شود».

معاون فرهنگی دانشگاه تهران در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم ارتباط هرچه بیشتر دانشگاه‌ها با جامعه تاکید کرد و افزود: «امروزه افتخار دانشگاه‌های برتر جهان در میزان تأثیرگذاری آن‌ها بر جامعه و نقشی است که در جامعه ایفا می‌کنند. متأسفانه هنوز دانشگاه‌های ما به‌طور کامل این رسالت خود را درک نکرده و فاصله‌ای بین آن‌ها و نیازهای واقعی جامعه دیده می‌شود».

وی ادامه داد: «باید بحث مسئولیت‌پذیری اجتماعی و ارتباط با جامعه را جدی بگیریم و دانشجویان را به گونه‌ای هدایت کنیم که در کنار فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی یاد بگیرند چگونه در جامعه نقش‌آفرینی کنند».

معاون فرهنگی دانشگاه تهران، اظهار داشت: «یکی از نکاتی که بسیار آزاردهنده است انفکاک فضای فرهنگی و هنری دانشگاه و جامعه از هم است. متأسفانه ارتباط درستی بین فضای دانشگاهی و فضای حرفه‌ای هنر وجود ندارد، به همین خاطر است که تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان رشته‌های هنری ما جذب فضای حرفه‌ای هنری نمی‌شوند».

وی با طرح این سوال که چرا استادان رشته هنر و ادبیات، نقش کمی در ایجاد جریانات فرهنگی و هنری دارند، عنوان کرد: «در گذشته کسی که کرسی استادی دانشگاه را داشت اتفاقاً در جامعه نیز تأثیرگذار بود. در واقع ما تأثیر کمی بر جامعه می‌گذاریم و از سوی دیگر تأثیر کمی هم از آن می‌گیریم. نگاهی به خیل پایان‌نامه‌های ادبی و هنری نشان می‌دهد که اغلب این پایان‌نامه‌ها بر مبنای نیازهای واقعی فضای فرهنگ و هنر تدوین نمی‌شوند و موضوعات آن‌ها کمتر مورد استفاده جامعه فرهنگی و هنری قرار می‌گیرد».

معاون فرهنگی دانشگاه تهران، در ادامه ضمن ابراز خرسندی از تشکیل انجمن ادبی دانشگاه تهران، اظهار کرد: «انجمن ادبی دانشگاه تهران می‌تواند به عنوان پلی بین فضای ادبی دانشگاهی و فضای بیرون آن نقش‌آفرینی کند. از سوی دیگر در این انجمن دانشجویان می‌توانند در کنار استادان و شعرای برجسته کشور، کیفیت کار خود را ارتقا دهند».

دکتر سرسنگی در پایان سخنان خود ضمن تشکر از حضور مهمانان یاد و خاطره قیصر امین‌پور، استاد برجسته و فقید دانشگاه و شاعر ارزنده انقلاب را گرامی داشت.

در ادامه این مراسم، سهیل محمودی، ساعد باقری، عبدالجبار کاکایی، بیوک ملکی، حسین آهی، دکتر ترکی و تعدادی از دانشجویان به ایراد سخن و قرائت اشعار خود پرداختند و سپس از سوی معاونت فرهنگی دانشگاه تهران لوح تقدیر و هدایایی به خانواده مرحوم قیصر امین پور اهدا شد.


( ۲ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.

منتظری ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۲:۱۵
با سلام و احترام ، لطفا ادرس تگلرامی انجمن را اعلام بفرمایید برای اطلاع از روز و تاریخ برگزاری جلسات. با تشکر