تالار دائمی منیر فرمانفرمائیان در باغ موزه نگارستان افتتاح می‌شود

۲۰ آذر ۱۳۹۶ | ۱۴:۲۷ کد : ۴۹۵۵ اخبار
تعداد بازدید:۱۲۲۳
مراسم افتتاح تالار دائمی منیر شاهرودی فرمانفرمائیان در باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، مراسم افتتاح تالار دائمی منیر شاهرودی فرمانفرمائیان، با حضور دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه، و جمعی از هنرمندان و مسئولان ۲۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶ در باغ موزه نگارستان برگزار می‌شود.

تالار دائمی منیر شاهرودی فرمانفرمائیان در یکی از تالار‌های عمارت جنوب شرقی باغ موزه نگارستان قرار دارد و با نمایش ۵۰ اثر از آثار نقاشی و آینه‌کاری این هنرمند افتتاح و به طور دائمی در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

این آثار به دلیل سبک خاص که نوعی از انتزاع هندسی است، ترکیبی از طرح‌های سنتی ایرانی و مدرن به شمار می‌رود. هم‌چنین ترکیب نقاشی‌های پشت‌شیشه‌ای سنتی، آینه‌کاری و اشکال مینیمال هندسی با یک درک مدرن هنری توانسته به این آثار امتیاز ویژه‌ای ببخشد.

چندی پیش این هنرمند و واقف خیراندیش، ضمن معرفی آثار و سبک هنری خود، دانشگاه تهران را به عنوان امین برای حفظ این آثار دانسته، در نشستی با حضور دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، ۵۰ اثر هنری خود را وقف دانشگاه تهران کرد.

دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران در مراسم اهدای ۵۰ اثر این هنرمند به دانشگاه تهران، گفت: «ما در گذشته سازمانی تحت عنوان وقف در دانشگاه تهران نداشتیم و در حال حاضر چنین سازمانی تأسیس شده و به لحاظ شرعی، اخلاقی و حقوقی در صدد این است که در راستای نیت واقفان عمل کند».

وی با بیان اینکه آثار هنری وقفی در باغ‌موزه نگارستان دانشگاه به نمایش گذاشته می‌شود، افزود: «این کار سبب می‌شود تا این آثار هنری درخشان، بیشتر دیده شوند و این به نوعی فرهنگ سازی، اشاعه فرهنگ و هنر و کمکی به دانشجویان است تا در این سبک فعالیت کنند».

گفتنی است، منیر شاهرودی فرمانفرمائیان (متولد ۱۳۰۱ خورشیدی) نقاش و گردآورنده هنر مردمی و ساکن تهران است. وی به مدت سه سال در مدرسه طراحی پارسونز در رشته تصویرسازی مد (۱۹۴۹–۱۹۴۶) و دانشگاه کورنل (۱۹۵۱–۱۹۴۸) به تحصیل پرداخت. در اواسط دهه ۱۳۳۰ به‌عنوان تصویرگر مد برای نشریاتی چون تاون، کانتری، و گلامور طرح لباس می‌کشید و به‌عنوان گرافیست تجاری و طراح مد برای فروشگاه‌های بزرگ کار می‌کرد.

برای مشاهده متن کامل خبر، اینجا کلیک کنید.


( ۱ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.