انتشار کتاب عضو هیأت علمی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران توسط ناشر معتبر بین‌المللی

۲۱ تیر ۱۳۹۶ | ۱۴:۴۲ کد : ۴۳۵۸ اخبار
تعداد بازدید:۳۳۶۱
کتاب «بهینه‌سازی پیشرفته توسط الگوریتم‌های برگرفته از طبیعت» به کوشش دکتر امید بزرگ حداد، عضو هیأت علمی گروه آبیاری و آبادانی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران تالیف و توسط انتشارات اسپرینگر منتشر شد.

دکتر بزرگ حداد درباره اهمیت این کتاب می‌گوید: «بهینه‌‏سازی یکی از مسائل جدایی‌ناپذیر دنیای امروز است که از مسائل روزمره زندگی تا مباحث پیچیده مهندسی رخنه کرده است. بسیاری از روش‌های رایج بهینه سازی توانایی حل مسائل پیچیده امروزی را ندارند. از این‏رو، الگوریتم‌های برگرفته از طبیعت به عنوان یکی از زیرشاخه‌های اصلی هوش محاسباتی، به‌دلیل عملکرد مطلوب در یافتن پاسخ بهینه مسائل پیچیده، در دهه‌های اخیر شکوفا شده‌اند. این الگوریتم‌ها در تلاش هستند تا با رویکردی ساده و قانونمند در پی یافتن جواب بهینه مسائل در کوتاه‌ترین زمان ممکن برآیند».

وی می‌افزاید: «طی چند دهه اخیر تعداد قابل ملاحظه‌ای از این الگوریتم‌ها توسط محققان مختلف طراحی و توسعه داده شده‌اند، که در بسیاری از آنها، از مبانی رفتار مشاهده شده در پدیده‌های طبیعی در طراحی این الگوریتم‌ها بهره گرفته شده است. با وجود اینکه بسیاری از این الگوریتم‌ها از ظرفیت بالایی برای حل معادلات برخوردار هستند، اما به دلیل گستردگی و تنوع بالای این الگوریتم‌ها، فرصت معرفی و بررسی کافی آنها در زمینه‌های مختلف فراهم نشده است. از طرفی از ملزومات شکوفایی این الگوریتم‌ها، استفاده و بررسی عملکرد آنها در مسائل متعدد و با ویژگی‌ها مختلف است، تا زمینه لازم برای معرفی نقاط قوت و همچنین شناسایی نقاط ضعف آنها فراهم شود».

به گفته نویسنده، کتاب مذکور تلاش دارد تا به طور خاص برخی از جدیدترین این الگوریتم‌ها که پتانسیل بالایی در حل مسائل پیچیده بهینه سازی را دارا هستند، معرفی کرده و ضمن بیان مبانی نظری مورد استفاده در توسعه این الگوریتم‌ها، به معرفی نحوه پیاده‌سازی کاربرد هر یک از آنها برای حل مسائل بهینه‌سازی بپردازد».

کتاب «بهینه‌سازی پیشرفته توسط الگوریتم‌های برگرفته از طبیعت» مشتمل بر ۱۴ فصل و یک مقدمه است که به قلم دکتر امید بزرگ حداد نگاشته و توسط انتشارات اسپرینگر به چاپ رسیده است.


( ۸ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.