در آئین افتتاح نمایش مفیستو در تالار مولوی مطرح شد

معاون فرهنگی دانشگاه تهران: توسعه تئاتر بدون توجه به تئاتر دانشگاهی محقق نمی‌شود

۱۱ تیر ۱۳۹۶ | ۱۴:۰۹ کد : ۴۳۱۸ اخبار
تعداد بازدید:۱۶۰۷
مراسم افتتاحیه نمایش مفیستو نوشته آرین منوشکین به کارگردانی مسعود دلخواه، ۸ تیر ۱۳۹۶ در مجموعه تئاتر مولوی برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، این مراسم با حضور دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران؛ محمدرضا خاکی، مدرس و کارگردان تئاتر؛ اکبر عالمی، مدرس و پژوهشگر سینما؛ هوشنگ قوانلو، بازیگر؛ امیرحسین حریری رئیس مرکز تئاتر مولوی و جمعی از اهالی تئاتر برگزار شد.

دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران، در مراسم افتتاح نمایش طی سخنانی گفت: در چهار سال گذشته دولت آقای روحانی، هنرمندان صبوری کردند و با دولت همراهی کردند، ما می‌دانیم به دلیل شرایطی که در کشور بود و اولویت‌هایی که در حوزه اقتصاد و تنش زدایی سیاست‌های داخلی و خارجی وجود داشت، خیلی از مطالبات هنرمندان تحقق پیدا نکرد و خیلی از وعده‌هایی که در حوزه فرهنگ و هنر داده شد، متأسفانه به سرانجام نرسید. امیدواریم در چهار سال دوم ریاست جمهوری آقای روحانی بخش فرهنگ و هنر بیشتر دیده شود و خصوصاً وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی بتواند به نقش خود برای حمایت از فعالیت‌های فرهنگی هنری بیشتر توجه کند.

دکتر سرسنگی در بخش دیگری از سخنانش، به وضعیت تئاتر دانشگاهی اشاره و اظهار کرد: تئاتر دانشگاهی ما مدتی است که دچار افول شده است کسانی که در این ۳۰ سال گذشته درگیر تئاتر دانشگاهی بوده‌اند می‌توانند اذعان کنند که متأسفانه ما در سال‌های اخیر یک دوره فطرت را در تئاتر دانشگاهی داریم هم در حوزه گروه‌های آموزشی تئاتر و هم در حوزه تولیدات تئاتر دانشجویی. امیدواریم که کسانی که مسئولیت دارند در این حوزه توجه کنند اگر ما بخواهیم تئاتر خوبی در این کشور داشته باشیم و تئاتر توسعه یافته‌ای داشته باشیم بدون توجه به تئاتر دانشگاهی این امر محقق نخواهد شد.

وی در پایان افزود: پروژه مفیستو یکی از کارهای خوبی است که تئاتر مولوی با همکاری بسیار صمیمانه‌ای که دکتر مسعود دلخواه استاد خوب تئاتر کشورمان داشته، انجام داده است.

مسعود دلخواه، کارگردان این نمایش نیز ضمن خوشامدگویی به حاضرین با اشاره به حضور فارغ‌التحصیلان جوان رشته نمایش در مفیستو گفت: «مفیستو، اثر آرین منوشکین، اقتباسی از رمانی با همین نام از کلوس مان است که از مهم‌ترین آثار ادبی قرن بیستم به‌شمار می‌آید و با ترجمه ناصر حسینی مهر در ایران منتشر شده است».

کارگردان نمایش مفیستو ادامه داد: «زمان اجرای متن اصلی این اثر نمایشی حدود سه ساعت است که در این اجرا کوتاه‌تر شده و حضور تعداد زیاد بازیگران و همسرایان به سبب ایجاد تنوع به جذابیت کار می‌افزاید».

این مدرس دانشگاه افزود: «نمایش مفیستو از دو بخش تشکیل شده که با آنتراکتی پانزده دقیقه‌ای از هم تفکیک می‌شود».

در ادامه محمدرضا خاکی، کارگردان تئاتر با تبریک به مسعود دلخواه و گروه مفیستو برای تلاش مستمر و چندماهه باهدف اجرای این نمایش گفت: «اجرای این متن از سویی دشوار و سوی دیگر بسیار لذت‌بخش است. دشوار از این نظر که این متن را می‌شناسم، اجراهای دیگری از آن دیده‌ام و به واسطه ترجمه اقتباس دیگری از مفیستو با جنبه‌های مختلف آن آشنا هستم. اما کار با فارغ‌التحصیلان نمایش در غالب یک گروه جوان و مستعد، انرژی زیادی را به اثر تزریق می‌کند که نکته‌ای مهم، ارزشمند و لذت بخش است».

خاکی ادامه داد: «درحال‌حاضر مسیر تئاتر در کشور ما به سمت فشردگی و کوچک شدن، پیش می‌رود اما در کشورهای اروپایی و جوامعی با سابقه تئاتری بیش از ما، اجراهایی به روی صحنه می‌رود که چند ساعت به‌طول می‌انجامد و امیدوارم مخاطبان مفیستو نیز از لحظه لحظه این اثر نمایشی ارزشمند، لذت ببرند».

در ادامه این مراسم اکبر عالمی، درک آثار هنری را نیازمند داشتن سعادت دانست و گفت: «کارگردان نمایش مفیستو از چند جنبه، فرد قابل‌توجهی است و همکاری با وی تجربه خوبی برای جوانان و دانشجویان به حساب می‌آید».

بر اساس این گزارش، نمایش «مفیستو» به کارگردانی مسعود دلخواه، نخستین نمایش از مجموعه اجراهای بزرگ تالار مولوی در سال ۹۶ است که با هدف به‌کارگیری فارغ‌التحصیلان و دانشجویان تئاتر از هشتم تیر تا اوایل مرداد، هر روز در ساعت ۱۹:۳۰ روی صحنه می‌رود.


( ۲ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.