بزرگداشت مختومقلی فراغی شاعر بزرگ ایرانی در دانشگاه تهران

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۰۹:۲۰ کد : ۴۱۷۹ اخبار
تعداد بازدید:۲۰۶۳
مراسم تجلیل از شاعر بلند آوازه ایران، مختومقلی فراغی همزمان با دویست و هشتاد و چهارمین سالگرد تولد این شاعر نامی برگزار شد.
بزرگداشت مختومقلی فراغی شاعر بزرگ ایرانی در دانشگاه تهران

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، اداره کل فرهنگی و اجتماعی معاونت فرهنگی دانشگاه با همکاری جمعی از دانشجویان ترکمن دانشگاه تهران مراسم تجلیل از شاعر بلند آوازه ایران، مختومقلی فراغی را ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ همزمان با دویست و هشتاد و چهارمین سالگرد تولد این شاعر نامی برگزار کرد.

در این مراسم که با حضور دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه، دکتر زارع چاهوکی، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی، نمایندگان مردم استان گلستان در مجلس شورای اسلامی و سایر مقامات این استان، استادان و دانشجویان ترکمن، اندیشمندان، هنرمندان و نویسندگان و تعداد کثیری از علاقه‌مندان به شعر و ادب ایران زمین برگزار شد، از خدمات این شاعر ترکمن تجلیل و تلاش او در گسترش فرهنگ ایرانی پاس داشته شد.

در این مراسم دکتر سرسنگی، با ابراز خوشحالی از برگزاری این مراسم در دانشگاه تهران گفت: «خوشحالیم و خدای بزرگ را شاکریم که امروز دانشگاه تهران نه تنها در حوزه‌های آموزش و پژوهش، بلکه در قلمرو فرهنگ و ادب و هنر نیز در کانون توجه فرهیختگان کشور قرار دارد».

دکتر سرسنگی پاسداشت شعرا، نویسندگان و فرهیختگان جامعه را یک وظیفه برای همه دانست و افزود: «ملت و جامعه‌ای که بزرگان و میراث فرهنگی و ادبی خود را ارج ننهد، جامعه و ملتی کامل و مستعد برای پیشرفت نخواهد بود.»

معاون فرهنگی دانشگاه ارتباط نسل جوان با بزرگان ادب و هنر کشور را امری حیاتی برای آینده جامعه توصیف کرد و گفت: «یکی از مشکلات جدی ما در حوزه فرهنگ در این چند دهه اخیر آن بوده است که کمتر به لزوم برقراری ارتباط نسل جوان و بزرگان فرهنگ و ادب تمدن ایرانی و اسلامی توجه کرده‌ایم. این فاصله بین جوانان و آنچه پایه‌های تمدن ما را ساخته است، هر روز بیشتر می‌شود و این یک خطر جدی است».

دکتر سرسنگی نقش دانشگاه‌ها را در ایجاد پیوند بین گذشته و حال بسیار ممتاز برشمرد و افزود: «دانشگاه، که هم نهادی آموزشی پژوهشی و هم نهادی فرهنگی است، با وجود برجسته‌ترین اندیشمندان و استادان و نیز خیل عظیم جوانان نخبه و مشتاق اندیشیدن و آموختن، مکانی مناسب برای پر کردن خلأهای موجود در زمینه بازشناسی میراث فرهنگی کشور است».

معاون فرهنگی دانشگاه در پایان به عظمت و روح پاک اشعار مختومقلی فراغی اشاره کرد و گفت: «اشعار مختومقلی آمیزه‌ای از زیبایی، خیال‌پردازی، اخلاق، معنویت و عشق به مردم و ایران است. این شاعر بزرگ قصه‌های مردم خود را به بهترین شکل در قالب شعر تصویر کرد و سهمی بسزا در پالایش زبان ترکمنی و انتقال آن به زمان حال داشته است».

دکتر سرسنگی همچنین از حضور هنرمندان و خصوصاً هنرمندان نوجوان ترکمن و اجرای برنامه در این مراسم قدردانی و از سوی دانشگاه تهران هدایایی را به این نوجوانان تقدیم کرد.

در این مراسم تعدادی از مقامات استان گلستان و نیز اهالی فرهنگ و هنر این خطه به ایراد سخن پرداختند و از دانشگاه تهران برای حمایت از برگزاری چنین برنامه‌هایی تشکر کردند.


( ۲ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.