مراسم توجیهی تجلیل از دانشجویان نمونه کشوری در دانشگاه تهران برگزار شد

۰۴ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۵:۳۲ کد : ۳۸۹۸ اخبار
تعداد بازدید:۳۳۱۹
مراسم توجیهی تجلیل از دانشجویان نمونه کشوری منتخب بیست و پنجمین جشنواره، ۴ اسفند ۱۳۹۵، در دانشگاه تهران برگزار شد.
مراسم توجیهی تجلیل از دانشجویان نمونه کشوری در دانشگاه تهران برگزار شد

دکتر مجتبی صدیقی، معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، برگزاری این مراسم را یکی از مظاهر وحدت بین دو وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دانست.

وی الگوسازی برای سایر دانشجویان، ایجاد انگیزه برای انجام کارهای علمی، فرهنگی و تشویق برای فعالیت بیشتر در عرصه جامعه و دانشگاه را از اساس کار و اهداف انتخاب دانشجویان نمونه برشمرد.

رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، گفت: «دانشجویان باید در همه ابعاد اجتماعی، فرهنگی، اخلاقی و آموزشی مستعد و نمونه باشند. در مراحل نهایی انتخاب، ممکن است برخی دانشجویان از معدل بالایی برخوردار باشند، اما در زمینه‌های دیگر امتیازات لازم را کسب نکنند.»

وی افزود: «در مجموع ۴۰ نفر دانشجوی نمونه انتخاب می‌شوند که مورد تقدیر قرار خواهند گرفت که ۲۷ نفر از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و ۱۳ نفر از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند».

دکتر صدیقی در ادامه گفت: «در کنار امکانات و جوایزی که در نظر گفته شده هماهنگی‌های لازم با بنیاد نخبگان صورت گرفته تا دانشجویان نمونه منتخب به بنیاد معرفی و از امکانات آن استفاده کنند. همچنین هزینه فرصت مطالعاتی دوره‌های کوتاه‌مدت دانشجویان دکترا به عهده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است».

وی با تأکید بر اینکه یکی از وظایف مهم حفظ و نگهداشت نخبگان است، گفت: «باید در جهت رشد معکوس خروج نخبگان از کشور تلاش نماییم که بخشی از این وظیفه به عهده وزارت علوم است و بخش دیگری از آن به جامعه باز‌می‌‌گردد. در حوزه وزارت علوم صندوق رفاه تلاش کرده ضمن اینکه همه دانشجویان را پوشش می‌دهد با اولویت و تعرفه بیشتر به دانشجویان با معدل بالا کمک نماید».

وی از انتخاب دانشگاه نمونه در دو وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم امسال خبر داد.

دکتر امیر للـه ‌گانی، مدیر کل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نیز در این مراسم با اشاره به اینکه برای انتخاب دانشجویان نمونه ابعاد مختلف فرهنگی، آموزشی و پژوهشی در نظر گرفته شده است گفت: «من اعتقاد دارم کسانی که امروز به‌عنوان دانشجوی نمونه معرفی می‌شوند قطعاً با استعدادترین نیستند، اما دانشجویانی هستند که در ابعاد مختلف رشد پیدا کرده‌اند.»

وی افزود: «این ویژگی مراسم را تبدیل به یک مراسم خاص می‌کند، یک الگو را معرفی و به دانشجویان این نکته را یادآور می‌شود که در کنار درس، مسائل فرهنگی و اجتماعی را نیز به عنوان یک دغدغه مهم مورد توجه قرار دهند».

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: «در کشور ما به جوانان در موقعیت‌های مختلفی اعتماد شده است و هر جایی که این اعتماد صورت گرفته نتیجه مثبت‌تری حاصل آمده است و امروز مسئولین باید اعتماد به جوانان و نخبگان را سرلوحه خود قرار دهند».

وی در ادامه گفت: «این دانشجویان به عنوان یک الگو می‌توانند شور و نشاط را در دانشگاه‌ها به وجود آورند. اگر ما در زمینه‌هایی از جمله هسته‌ای و سلول‌های بنیادین پیشرفت کرده‌ایم محور اصلی، تلاش و کوششی بوده که در اعتماد به جوانان شده است».

این مراسم به میزبانی معاونت دانشجویی دانشگاه تهران و با حضور دکتر ریاضی، معاون دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر حسن به‌نژاد، معاون دانشگاه و رئیس سازمان خدمات دانشجویی دانشگاه تهران، دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران، جمعی از دانشجویان نمونه و خانواده آن‌ها برگزار شد.

شایان ذکر است طی مراسم رسمی در نهاد ریاست جمهری تقدیر از دانشجویان نمونه به عمل می‌آید.


( ۱ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.