جدیدترین دستاوردهای دانشگاه تهران در حوزه ملکول‌های زیست‌فعال

۱۰ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۱:۴۹ کد : ۳۸۰۶ اخبار
تعداد بازدید:۱۲۸۱
دکتر موسوی موحدی، در دومین همایش بین‌المللی ملکول‌های زیست‌فعال، با عنوان «پپتیدها و پروتئین‌های زیست‌فعال به عنوان غذای فراسودمند و غذا دارو» جدیدترین دستاوردهای تیم تحقیقاتی مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران در این زمینه را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر علی‌اکبر موسوی موحدی، رییس مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران،۲۲ دی‌ماه ۱۳۹۵ در همایش بین‌المللی «ملکول‌های زیست‌فعال» که در سالن اجلاس دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، جدیدترین دستاوردهای تیم تحقیقاتی مرکز تحقیقات بیوشیمی وبیوفیزیک را با عنوان «پپتیدها و پروتئین‌های زیست‌فعال به عنوان غذای فراسودمند و غذا دارو» به زبان انگلیسی ارایه نمود.

این استاد برجسته با معرفی «شیر شتر» به عنوان یک غذای فراسودمند و بسیار ارزشمند گفت: «شیر شتر بسیار مشابه شیر انسان و دارای پپتیدهای شبه‌انسولینی است».

رییس مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران، در ادامه به تحقیقات خود بر پپتیدهای زیست‌فعال هیدرولیزشده از پروتئین‌های گردو، که منبع سرشار از مواد آنتی‌اکسیدانت بوده و خاصیت ضد سرطانی و ضد باکتریایی دارند اشاره ونتایج تحقیقاتی گروه خود را در خصوص خاصیت بازدارندگی این پپتیدها روی سلول‌های سرطان سینه و کولون ارایه نمود.

بخش دیگرسخنرانی وی، درخصوص کورکومین ماده موثره زردچوبه بود. دکتر موسوی موحدی به نقش‌های مختلف کورکومین از جمله آنتی‌اکسیدان بودن، ضدالتهاب‌بودن و مهمتر از همه، خواص ضد فیبریل‌زایی آن اشاره کرد و آن را یک ترکیب پرخاصیت و مؤثر در بیماری‌های گوناگون به ویژه در دیابت و پیچیدگی‌های آن دانست.

وی نتایج تحقیقات خود بر کورکومین را تشریح کرد و گفت: «حلالیت کورکومین به وسیله میسل‌ها از جنس بتاکازئین شیر شتر تا ۲۵۰۰ برابر افزایش می‌یابد و همچنین کورکومین در فعال‌سازی آنزیم کاتالاز مؤثر است که می‌تواند نقش مهمی در صنعت کاغذسازی و نساجی داشته باشد».

گفتنی است دکتر موسوی موحدی، هم‌چنین تحقیقاتی روی الاژیک، اسید ماده موثره انار، انجام داده است که به نتایج آن در ارتباط با خواص ضد فیبریلزایی پروتئین آلبومین و نقش آنتی‌اکسیدانی در تعدیل بیماری دیابت و عوارض آن اشاره کرد.


( ۵ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.