اولین تصفیه‌خانه زیرزمینی بیوراکتور غشایی کشور در دانشگاه تهران به بهره‌برداری رسید

۲۳ آذر ۱۳۹۵ | ۱۴:۵۶ کد : ۳۶۹۹ اخبار
تعداد بازدید:۳۳۹۰
اولین تصفیه‌خانه زیرزمینی غیرمتمرکز بیوراکتور غشایی (MBR) با هدف بازچرخانی ایمن آب از پساب در مبدأ تولید، طی مراسمی در خوابگاه جلال آل احمد دانشگاه تهران، ۲۲ آذرماه و همزمان با هفته پژوهش به بهره‌برداری رسید.
اولین تصفیه‌خانه زیرزمینی بیوراکتور غشایی کشور در دانشگاه تهران به بهره‌برداری رسید

به گزارش روبط‌عمومی دانشگاه تهران، در این مراسم که با حضور رییس ستاد آب، خشکسالی و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نمایندگان وزارت نیرو، شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، شرکت آب و فاضلاب استان تهران و مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری و جمعی از پژوهشگران برگزار شد، دکتر محمدرضا مهرنیا، عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی شیمی پردیس دانشکده‌های فنی و مجری طرح، توسعه فناوری پیشرفته هیبریدی ازناسیون- بیوراکتورغشایی به‌صورت درجا و زیرزمینی برای بازیافت آب باکیفیت در مبدا تولید را، هدف اصلی طرح و توسعه فناوری‌های حذف آلاینده‌های نوظهور و ترکیبات آنتی‌بیوتیکی و هورمون‌ها از فاضلاب را از دستاوردهای طرح عنوان کرد.

وی ارایه الگوی بازچرخانی غیرمتمرکز پساب، تأمین بخشی از آب مورد نیاز شهری و کاهش بار شبکه‌های فاضلاب، ایجاد الگوی توسعه فضای سبز از طریق بازچرخانی پساب و فرهنگ‌سازی استفاده از پساب بازیافتی را از دیگر دستاوردهای این طرح برشمرد.

عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تهران افزود: «این طرح با ظرفیت ۵ متر مکعب در روز، در حدود یکسال است که شروع شده و مراحل مطالعاتی، آزمایشی، ساخت و راه‌اندازی را طی نموده و امروز به بهره برداری رسیده است. این طرح، نمونه کاربردی و زیرزمینی بازچرخانی آب از فاضلاب با قابلیت حذف ۹۹ درصد آلاینده‌های متعارف و مواد دارویی است که برای اولین بار در کشور اجرا شده و الگویی برای توسعه در کشور است».

وی تأکید کرد که با تجربیات متعدد ایجاد شده در دانشکده فنی دانشگاه تهران، امکان توسعه آن در صنایع مختلف و آلاینده‌های متنوع بررسی‌شده و قابلیت تجاری‌سازی آن توسط تیم مجری طرح وجود دارد.

دکتر مهرنیا در خصوص هزینه اجرای این طرح گفت: ‌«در مقایسه با فناوری‌های متعارف، شاید این فناوری پیشرفته را با حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش قیمت بتوانیم در کشور پیاده‌سازی نمائیم».

وی در خصوص مزایای این طرح گفت: «ما فاضلاب را در مبدا تولید به آب با کیفیت عالی و استاندارد برای استفاده مجدد و آبیاری و توسعه فضای سبز تبدیل کردیم که در نتیجه فضای خشک و بلااستفاده محل تصفیه‌خانه به فضایی سبز برای ساکنین منطقه تبدیل شد. در طرح مذکور، بهداشت و ایمنی و نیز پاک‌بودن آب بازیافتی از نظر شرعی نیز مورد توجه قرار گرفت».

استاد دانشکده مهندسی شیمی، با تأکید بر اهمیت فضای سبز و خوابگاه سبز تصریح کرد: «از دغدغه‌های متولیان این امر یعنی وزارت نیرو، شرکت آب و مهندسی کشور و شرکت آب و فاضلاب استان تهران این است که رویکرد بازچرخانی آب به‌صورت با کیفیت و در مبدأ از فاضلاب را در کشور ایجاد نمایند. در داخل شهرها، ایجاد فضاهای سبز در مراکز مختلف، پارک‌ها، دانشگاه‌ها وخوابگاه‌ها، با کمبود جدی منابع آب روبه‌رو است که ما از طریق این طرح توانستیم الگویی برای بازچرخانی آب و ایجاد فضای سبز در خوابگاه و توسعه ایده خوابگاه سبز را ایجاد نماییم».

دکتر مهرنیا، فرهنگ‌سازی استفاده از آب‌های استحصالی فاضلاب را از دیگر برنامه‌های این طرح دانست، گفت: «اگر مانند کشورهای پیشرفته، در هر منطقه‌ای تصفیه‌خانه کوچک محلی تعبیه شود و آب بازچرخانی‌شده مورد استفاده مجدد قرار گیرد، با این کار ضمن کاهش مصرف منابع آب و تهدیدهای محیط زیستی، بار شبکه‌های انتقال فاضلاب کاسته می‌شوند».

دکتر محمدرضا مهرنیا، با اشاره به اینکه موضوع بیوراکتور غشایی سال‌ها است در دانشگاه تهران در دست بررسی بوده و هدف ما بومی‌سازی و تجاری‌سازی این طرح است، گفت: «تاکنون ضمن انجام پژوهش‌های بسیار و چاپ مقالات متعدد، دانشجویان بسیاری در این زمینه فارغ‌التحصیل شده‌اند و این دانش مرهون زحمات استادان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی و همکاران دانشکده‌ فنی دانشگاه تهران است».

شایان ذکر است این طرح با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان تهران و هم‌چنین همکاری اداره کل امور خوابگاه‌های دانشگاه تهران و شرکت دانش بنیان راهکارهای مهندسی پاک به بهره‌برداری رسیده است.


( ۸ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.