شورای صنفی دانشجویان دانشگاه تهران با هیأت رئیسه دانشگاه دیدار کردند

۱۸ مهر ۱۳۹۵ | ۱۳:۴۲ کد : ۳۵۵۳ اخبار
تعداد بازدید:۲۷۲۶
هیأت رئیسه دانشگاه تهران مطالبات شورای صنفی دانشجویان را شنیدند و به سوالات آنان پاسخ گفتند.

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، در جلسه شورای صنفی دانشجویان دانشگاه تهران با رئیس و هیأت رئیسه دانشگاه، که ۱۸ مهرماه در اتاق رئیس دانشگاه برگزار شد، مطالبات دانشجویان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

موضوع سنوات دانشجویان و گرفتن شهریه مصوبه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از جمله موضوعات مهمی بود که در این جلسه مطرح شد.

دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، با اشاره به مشکلات مالی دانشگاه گفت: «در سال گذشته دولت به دلیل مشکلات مالی نتوانست ده درصد بودجه دانشگاه را پرداخت کند و این برای دانشگاه بسیار مشکل‌ساز شد.»

وی افزود: «در دانشگاه ۵۷ هزار دانشجو دارد، ولی به دلیل وجود پردیس‌های خودگردان و نوبت دوم معادل ۳۱ هزار دانشجو بودجه دریافت می‌کند. این در حالی است که به محض ورود دانشجو به سنوات، دیگر بودجه‌ای برای این دسته از دانشجویان پرداخت نمی‌شود.»

رئیس دانشگاه مشکل دیگر را کمبود کلاس ذکر کرد و افزود: «کلاسی که باید با ۳۰ دانشجو برگزار شود با ورود دانشجویان به سنوات با ۴۰ دانشجو برگزار می‌شود». وی همچنین اظهار داشت: «واقعیت دیگری که باید بپذیریم این است که به دلایل مختلف دانشجو ممکن است وارد سنوات شود، لذا سعی کردیم با درک واقعیت‌های جامعه و دانشجو و پذیرش اینکه سیستم ما هم بدون نقص نیست مدلی را طراحی کنیم که بهینه باشد و کار علم هم بهینه‌کردن مدل‌ها است، آن هم با حداقل امکانات و حداکثر بازدهی.»

دکتر نیلی احمدآبادی با اشاره به اینکه آیین‌ نامۀ مربوط به هزینۀ افزایش سنوات مصوب وزارت علوم است، افزود: «اگر بخواهیم همین آئین‌نامه را اجرایی کنیم باید به هیأت امنا ببریم، ولی بر اساس آئین‌نامه اخذ شهریه از ترم دهم اعمال می‌شود.»

رئیس دانشگاه تأکید کرد: «سیاست دانشگاه این است که دانشجو، به‌خصوص در دوران تحصیلات تکمیلی از ابتدا زمان و انرژی خود را صرف تحقیق و تحصیل کند و با افزایش زمان تحصیل، باعث اسراف و اتلاف انرژی و سرمایه نشود، ولی در مواردی که دانشجو مشکلات خاصی دارد که مانع از اتمام تحصیلش می‌شود به کمیسیون موارد خاص ارجاع می‌شود.»

دکتر سید حسین حسینی، معاون آموزشی دانشگاه نیز در این دیدار اعلام کرد که آئین‌نامه مربوط به سنوات در سال ۱۳۹۳ به دانشگاه ابلاغ شد و دانشگاه هم عملاً آن را سال ۱۳۹۴ به واحدها ابلاغ کرد، چرا که برخی از مفاد آن جای سؤال داشت.

دکتر به‌نژاد، رئیس سازمان خدمات دانشجویی نیز در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان دربارۀ سنوات رفاهی گفت: «بر اساس مصوبه‌ای که به همه دانشگاه‌ها ابلاغ شد، با توجه به سنوات آموزشی مجاز می‌توانیم به دانشجویان خدمات رفاهی بدهیم. در بحث سکونت خوابگاهی بر اساس مصوبات صندوق رفاه دانشجویان عمل می‌کنیم، ولی در صورت امکان برای دانشجویان سنواتی هم امکانات لازم را فراهم می‌کنیم و امیدواریم در آینده شرایط بهتری هم فراهم کنیم.»

تعداد دانشجویان پذیرش شده در دوره کارشناسی، ارشد و دکتری، ارزشیابی اعضای هیأت علمی و کارکنان از سوی دانشجویان، ارتقا کیفیت خدمات ارائه‌شده از سوی کارکنان، گرفتن مجوز برای دانشجویان ترم دهم، ارائه خدمات رفاهی به دانشجویان سنواتی و درخواست استمرار جلسات با هیأت رئیسه دانشگاه، از مباحث مطرح شده در این جلسه بود.


( ۶ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.