بررسی توسعه همکاری‌های علمی بین دانشگاه تهران و دانشگاه‌های آلمان

۱۷ مهر ۱۳۹۵ | ۱۲:۵۸ کد : ۳۵۴۹ اخبار
تعداد بازدید:۱۸۳۷
در دیدار دو تن از نمایندگان پارلمان آلمان و مدیر دفتر تبادلات آکادمیک آلمان در تهران با رئیس دانشگاه تهران راه‌های توسعه همکاری‌های دوجانبه بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، هوبرتوس هیل (Hubertus Heil) و سون شولتز (Swen Schulz) نمایندگان پارلمان آلمان و دکتر فرنس اشتوکل (Frens Stoeckel) مدیر دفتر تبادلات آکادمیک آلمان، در تهران ۱۴ مهرماه با دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، دیدار و راه‌های همکاری دو جانبه را بررسی کردند.

دکتر نیلی احمدآبادی در این دیدار ضمن معرفی دانشگاه تهران تأکید کرد که در این دانشگاه تمرکز فعالیت‌های تحقیقاتی و علمی بر چالش‌های ملی و بین‌المللی در مسائلی نظیر آب، محیط زیست و تغییرات محیطی است. برای مثال به دلیل اهمیتی که برای مسئله آب قائل هستیم ۲۵۰ عضو هیأت علمی ما به نحوی با مسائل مرتبط با آب فعالیت می‌کنند.

وی افزود: «بسیاری از رشته‌های تحصیلی در دانشگاه تهران ماهیتی بین‌رشته‌ای دارند. مسئله آب فقط بحث فنی نیست، بلکه مسئله اجتماعی و حقوقی هم هست و در این راستا از همه تخصص‌ها استفاده می‌شود. به همین منظور همکاری گسترده‌ای با دانشگاه‌های آلمان نیز در حال انجام است و ظرفیت بالایی برای همکاری علمی بیشتر از قبیل تبادل استاد و دانشجو و برنامه‌های مدرک مشترک باعث آشنایی بیشتر با ظرفیت‌های علمی دوجانبه می‌شود.»

اعضای هیأت آلمانی نیز ضمن اظهار خوشحالی از حضور در دانشگاه تهران، این دیدار را فرصت مناسبی برای آشنایی بیشتر با این دانشگاه و توسعه همکاری‌های علمی بسیار مناسب ارزیابی کردند.

این هیأت ضمن اشاره به حضور خود در کمیسیون اقتصادی، بودجه و آموزش مجلس آلمان علاقه‌مندی خود را به حمایت از برنامه‌های علمی، آموزشی و تحقیقاتی اعلام کرد و پرسش‌هایی را در بارۀ روند برنامه تحقیقاتی بین‌المللی، اشتغال دانش‌آموختگان، پارک علم و فناوری، همکاری در رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی و نیز استفاده از امکانات مراکز علمی و تحقیقاتی آلمان نظیر بنیاد تحقیقات آلمان، انستیتو ماکس پلانگ و غیره مطرح کردند که در هر مورد توضیحات لازم ارائه شد.

همچنین در این دیدار دکتر محمدباقر قهرمانی، معاون بین‌الملل، دکتر محمدجعفر صدیق دامغانی‌زاده، معاون طرح و برنامه، دکتر حسین گلدانساز، رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی، دکتر غلام‌عباس اکبری، رئیس پردیس ابوریحان، دکتر مجتبی اردستانی، رئیس دانشکده محیط زیست، و عبدالمجید اسکندری، مدیرکل برنامه‌ریزی و همکاری‌های بین‌المللی، حضور داشتند.

در پایان این دیدار، این هیأت از دانشکده محیط زیست نیز بازدید و با دکتر مجتبی اردستانی، رئیس دانشکده، و جمعی از استادان دیدار و گفت‌وگو و در بارۀ برنامه‌های همکاری علمی تبادل نظر کردند.


( ۶ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.