دانشگاه تهران، در جایگاه نخست در نظام‌رتبه‌بندی وبومتریکس

۳۰ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۰:۳۹ کد : ۳۴۳۰ اخبار
تعداد بازدید:۲۴۰۲
وبگاه دانشگاه تهران رتبۀ نخست ملی را در نظام رتبه‌بندی وبومتریکس کسب کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، وبگاه دانشگاه تهران در ویرایش جولای ۲۰۱۶ وبومتریکس، رتبۀ نخست ملی، ششم خاورمیانه، و ۴۱۱ جهانی را کسب کرد. در ویرایش قبلی این نظام نیز، که در ژانویۀ ۲۰۱۶ منتشر شد، دانشگاه تهران توانسته بود در جایگاه هفتم خاومیانه و ۴۵۱ جهان قرار بگیرد. همچنین، دانشگاه تهران در رتبه‌بندی آسیا نیز توانسته است رتبۀ ۶۵ را به‌دست آورد.

دانشگاه هاروارد، دانشگا ام.آی.تی.، دانشگاه استنفورد، دانشگاه کالیفرنیا برکلی، و دانشگاه میشیگان پنج دانشگاه از ایالات متحده هستند که وبگاه آنها در رتبه‌های یک تا پنج نظام رتبه‌بندی بین‌المللی وبومتریکس قرار گرفته است. همچنین، پنج دانشگاه از رژیم اشغال‌گر قدس، دو دانشگاه از ایران، دو دانشگاه از ترکیه، و یک دانشگاه از عربستان صعودی در فهرست ده دانشگاه برتر خاورمیانه به چشم می‌خورد. پس از دانشگاه تهران، دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران (۴۲۱ جهانی)، صنعتی اصفهان (۶۴۰ جهانی)، صنعتی شریف (۶۷۳ جهانی)، و علوم پزشکی شیراز (۶۸۱ جهانی)، در رتبه‌های دوم تا پنجم ملی قرار دارند.

این رتبه‌بندی در سال دو ویرایش منتشر می­‌کند، یک ویرایش در ژانویه و یک ویرایش در جولای. اطلاعات مربوط به ویرایش ژانویه این رتبه­‌بندی در ماه ژانویۀ هر سال گردآوری، و فهرست رتبه­بندی دانشگاه­ها و مؤسسه‌ها در اواخر فوریه منتشر می­شود. اطلاعات ویرایش جولای نیز در ماه جولای هر سال و فهرست رتبه‌بندی در اواخر آگوست منتشر می­شود.

رتبه‌بندی وبومتریک متشکل از یک پایگاه داده، شامل ۱۵۰۰۰ دانشگاه و بیش از ۵۰۰۰ مرکز تحقیقاتی است. این رتبه‌بندی اولین بار در سال ۲۰۰۴منتشر و بر اساس شاخصی مرکب از چندین مؤلفه تهیه شد. حجم اطلاعات موجود بر روی وب، قابلیت دسترسی، و نسبت اطلاعات منتشر شده در وب به میزان لینک‌های برگشتی خارجی آن، از جملۀ این مؤلفه‌ها است.


( ۶ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.