مراسم گشایش آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز در دانشگاه تهران

۱۱ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۲:۵۵ کد : ۳۳۸۲ اخبار اخبار برگزیده
تعداد بازدید:۴۰۱۴

با حضور معاون اول رییس جمهوری، آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز در پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران گشایش یافت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز، یازدهم مرداد ۱۳۹۵ با حضور دکتر اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری؛ دکتر هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ دکتر فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛ دکتر ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری؛ دکتر نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران، و جمعی از مسئولان و استادان دانشگاه‌ها در پردیس ۲ دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران افتتاح شد.

دکتراسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری، در مراسم افتتاح این آزمایشگاه با اشاره به اینکه توسعه علمی به گفتمان اصلی کشور تبدیل شده است گفت: «تردید نداریم که توسعه علمی و فناوری مهم‌ترین زیرساخت توسعه کشور است که در سال‌های اخیر با جهت‌گیری‌های مقام معظم رهبری به گفتمان اصلی کشور تبدیل شده است.»

وی افزود:«مطمئناً راه‌اندازی چنین مراکزی با تجهیزات پیشرفته و مدرن مخصوصاً در دورانی که کشور درگیر تحریم‌ها بوده است، همت بالایی می‌طلبید که جای تشکردارد. معاون علمی و فناوری رییس جمهوری نیز با منابع محدود سعی می‌کنند مراکز مهم این چنینی راه‌اندازی شود و قطعاً ایران شایستگی توسعه بالا را به دلیل سابقۀ تاریخی و منابع مختلف انسانی و مادی دارد. در عین حال، شرایط منطقه‌ای کشورمان بسیار قابل توجه است.»

معاون اول رییس جمهوری گفت: «در حال حاضر مردم و مسئولان به توسعه علمی توجه خاصی دارند و مراقبند شاخص توسعه علمی کاهش پیدا نکند و این موضوع  به نوعی مطالبه عمومی تبدیل شود و رییس جمهوری هم به دنبال جایگاه مطلوب کشور در شاخص علمی هستند.»

وی با تأکید بر اینکه کشور باید در چهار عرصه‌ی نانو، بایو، علوم شناختی، و فناوری اطلاعات تقویت شود، افزود:‌ «تعامل بین نهادهای مختلف در این راستا سازوکار جدیدی می‌طلبد و کاری که در این آزمایشگاه انجام گرفت مدل و روش بسیار خوبی بود که در مدیریت آن دستگاه‌های مختلف همچون وزارت علوم، وزارت بهداشت، و دانشگاه‌ها نقش دارند.»

 در ادامه دکتر خرازی، استاد دانشگاه تهران و دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختیِ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با اشاره به اهمیت علوم شناختی و حوزه وسیع آن گفت: «علوم شناختی حوزه میان‌رشته‌ای است که چند رشته دیگر را مثل فلسفه ذهن، علم اعصاب و روانشناسی به طور جدی در مطالعه کارکردهای شناختی انسان درگیر می کند.»

 وی مستقل‌بودن این آزمایشگاه را از مهمترین مزایای آن نام برد و افزود: «این آزمایشگاه تحت نظر وزارت علوم است و تعامل خوبی میان وزارتخانه‌های علوم و بهداشت در حوزه علمی به وجود می‌آورد. در این آزمایشگاه استخدام هیأت علمی نداریم و دانشجویی هم نخواهیم داشت و قرار است در اختیار همۀ پژوهشگران داخلی و بین‌المللی قرار گیرد.»

دکتر خرازی با تأکید بر به‌روز بودن تجهیزات این آزمایشگاه گفت: «برای خرید این تجهیزات از تجارب ایرانیان مقیم خارج استفاده شد و با صرف زمان زیاد اقدام به خرید این تجهیزات کردیم.»            

گفتنی است این آزمایشگاه امکان تحقیق برای پژوهشگران کشور را در حوزه‌های مختلف علوم اعصاب شناختی فراهم می‌کند و مراکز درمانی نیز می‌توانند بیماران خود را به این مرکز معرفی کنند تا با نقشه‌برداری از مغز آن‌ها به درمان‌شان بپردازند.


( ۳ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.

وطن پور ۱۵ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۷:۳۸
بسیار خوشحال شدم.... بسیار جای بزرگانی که در زمینه پژوهش میان رشته ای در این خصوص زحمت کشیده اند مثل جناب آقای دکتر نوریان هیات علمی دانشگاه تهران هم خالی...