گردهمایی پژوهشی اعضای هیأت ‌علمی جوان ‌دانشکده علوم وفنون نوین دانشگاه‌ تهران

۰۶ تیر ۱۳۹۵ | ۱۱:۴۸ کد : ۳۳۲۳ اخبار
تعداد بازدید:۱۳۴۰
نخستین گردهمایی ‌‌پژوهشی اعضای هیأت‌‌ علمی‌ جوان ویژۀ دانشکده علوم و فنون نوین، پنجم تیر به همت اداره کل پژوهش‌های کاربردی دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش روابط ‌عمومی دانشگاه ‌تهران، این جلسه با حضور دکترمحمد رحیمیان، معاون‌ پژوهشی دانشگاه ‌تهران، دکتر رحمت ستوده قره‌باغ، قائم مقام معاون پژوهشی و مدیرکل امور پژوهش‌های کاربردی، و جمعی از اعضای هیأت ‌‌علمی جوان دانشگاه ‌تهران برگزار شد.

دکترمحمدرحیمیان، معاون ‌پژوهشی دانشگاه ‌تهران، در این گردهمایی گفت: «آنچه برای جامعه و دانشگاه در اولویت قرار دارد طرح‌های کاربردی است. هم اکنون با سرمایه‌گذاری دانشگاه، تعداد مقالات مطلوب به ۳۰۰۰‌ عنوان رسیده است؛ در حوزه پژوهش‌های کاربردی هم امید داریم با اقداماتی که صورت گرفته در آینده نزدیک نتیجه مطلوب حاصل شود.»

وی افزود: «فعالیت علمی دانشگاه‌ها باید در خدمت جامعه قرار بگیرد، و این منوط است به تصمیماتی که در دانشگاه‌ها، صنعت و کل کشور اتخاذ می‌شود و اگر در کل کشور پژوهش یکپارچه در نظر گرفته نشود، نتیجه مطلوبی حاصل نمی‌شود.»

معاون ‌پژوهشی دانشگاه ‌تهران در عین اشاره به اهمیت پژوهش‌های کاربردی تأکید کرد که عملکرد ما نباید به گونه‌ای باشد که پژوهش‌های بنیادی آسیب ببیند. وی بالا بردن توان علمی، ایجاد هسته‌های پژوهشی و همکاری در زمینه‌های مختلف را راهکار مناسب برای حل مشکلات موجود دانست.

دکتر رحمت ستوده قره باغ، قائم مقام معاون پژوهشی ومدیرکل امور پژوهش‌های کاربردی نیز در این نشست گفت: «این گردهمایی‌ها در راستای انتقال تجربیات دانشگاه به اعضایهیأت ‌علمی جوان برنامه‌ریزی شده است. دوره‌های فنون مذاکره، تولید پروپوزال، معرفی کارفرماهای داخلی و سازمان‌های بین‌المللی امکاناتی است که معاونت پژوهشی می‌تواند در اختیار اعضای هیأت‌علمی جوان قرار دهد.»

وی توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و انجام فعالیت‌های پژوهشی را‌ جزو اولویت اصلی دانشگاه‌ها برای تبدیل به یک دانشگاه کارآفرین دانست و افزود: «ما باید بین آموزش، پژوهش و فناوری تعادل برقرار نماییم ونتیجه این توازن برداشتن گام‌های اساسی برای توسعه کشور است.»

در این گردهمایی، اعضای هیأت‌علمی جوان به بیان نظرات و مسایل خود در حوزه‌ پژوهشی پرداختند.

شایان ذکر است که اداره کل پژوهش‌های کاربردی دانشگاه پیش از این پنج گردهمایی برای کمیسیون‌های علوم انسانی، علوم اجتماعی و رفتاری، کمیسیون‌های علوم پایه- هنر و معماری، کمیسیون فنی و کمیسیون کشاورزی و دامپزشکی برگزار کرده بود.


( ۷ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.