گفت‌وگوی صمیمانه دانشجویان با رییس دانشگاه تهران

۰۶ تیر ۱۳۹۵ | ۱۰:۵۵ کد : ۳۳۲۲ اخبار
تعداد بازدید:۱۶۰۰
عصر روز دوشنبه ۳۱ خرداد همزمان با میلاد امام حسن مجتبی (ع) فعالان گروه‌های دانشجویی در نشستی صمیمانه مشکلات و دغدغه‌های خود را با رییس و مسئولان دانشگاه تهران در میان گذاشتند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، در نشست صمیمانه فعالان دانشجویی با دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران، هیأت رییسه، جمعی از رؤسای پردیس‌ها و دانشکده‌ها، مدیران و دانشجویان دانشگاه تهران؛ مسئولان دانشگاه دغدغه‌های دانشجویان را شنیدند و به سؤالات آنان پاسخ گفتند.

رییس دانشگاه تهران در این نشست ضمن مفید خواندن فضای گفت‌وگو و هم‌فکری بین فعالان دانشجویی و مسئولان دانشگاه تهران، گفت: «هم‌فکری‌ها و برخورد عقاید به شکل سالم و صحیح باعث اعتلای دانشگاه می‌شود.» وی از مدیران و اعضای هیأت علمی و مسئولان دانشگاه خواست تا به انتقادها توجه کنند و برای حل مشکلات اقدام کنند.

رییس دانشگاه تهران تأکید کرد: «مقام معظم رهبری و امام راحل در بیانات خود همیشه بر این نکته اشاره کرده‌اند که آینده کشور در گرو حرکت‌های امروز دانشگاه‌ها است. مؤثرترین نهادی که در توسعه و آینده کشورها نقش دارد، دانشگاه‌ها هستند ودر دنیای علم و دانش، انسان‌ها مهم هستند و سرمایه و منابع زیرزمینی می‌توان گفت دیگر نقش درجۀ یک ندارند و این توسعه دانشگاه‌ها است که توسعه کشور را به دنبال دارد».

وی در ادامه افزود: «نکته دیگری که رهبری بر آن تأکید دارند این است که جوانان ما، به کشور و دستاوردهای خود افتخار کنند. به تعبیر من، اگر ما به هویت ملی و دستاورهای خود افتخار نکنیم، باعث می‌شود که از مملکت رویگردان شویم و ناامیدی شکل بگیرد و اعتماد به نفس‌مان را از دست بدهیم».

وی ادامه داد: «۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها اعم از دولتی، خصوصی و آزاد در مقطع کارشناسی بدون رقابت پر می‌شود و افراد بدون آزمون و بر اساس رزومه می‌توانند وارد دانشگاه شوند. در حالی که، دانشگاه تهران در تمام رشته‌های خود دارای متقاضی است و رقابت برای ورود به آن بسیار سنگین است. حتی در پردیس‌های خودگردان ۱۵۰ متقاضی برای یک صندلی وجود دارد».

دکتر محمود نیلی احمدآبادی نقش دانشگاه تهران را در توسعه کشور مهم خواند و افزود: «نقش دانشگاه تهران در توسعه کشور از دو طریق عمده شکل می‌گیرد: یکی به‌وسیلۀ دانش‌آموختگان دانشگاه تهران و دیگری خدماتی که دانشگاه تهران به جامعه می‌دهد. در یک نگاه به کابینه دولت، مدیران، متخصصان برجسته کشور، هنرمندان و هر جا که درخششی رخ می‌دهد جای پای دانش‌آموختکان دانشگاه تهران کاملاً روشن و آشکار است. از نظر تعاملی نیز بیشترین تعامل را دانشگاه تهران در بین دانشگاه‌ها کشور با جامعه دارد. بیشترین حجم ارتباطات در رشته‌های مختلف چه در قالب موسسات مشترک چه در قالب حضور استادان به شکل مشاوره و چه پایان‌نامه‌هایی که توسط نهادها و دستگاه‌های خارج از دانشگاه پشتیبانی می‌شود در دانشگاه تهران است».

رییس دانشگاه تهران به رتبه جهانی این دانشگاه اشاره کرد و گفت: «حدود ۱۰ درصد تولید علم کشور توسط دانشگاه تهران انجام می‌شود و دانشگاه تهران در رده ۳۰۰ جهان است. در دنیا دانشگاه‌های غیر علوم پزشکی و علوم پزشکی با هم هستند، ولی متاسفانه ایران از جمله معدود کشورهایی است که دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه غیر علوم پزشکی از هم جدا هستند و اگر این دو دانشگاه دستاوردهای خود را کنار هم قرار دهند دارای رتبه بهتر خواهیم شد».

دکتر نیلی احمدآبادی در ادامه نشست به سؤالات طرح ‌شده از جانب نمایندگان و دبیران دانشجویی پاسخ داد و افزود: «مزیت دانشجویانی که وارد فعالیت‌های اجتماعی-فرهنگی و سیاسی می‌شوند نسبت به سایر دانشجویان این است که مسئولیت‌های اجتماعی مشخصی را پذیرفته‌اند».

وی در پاسخ به ایراد طرح شده نسبت به عدم پشتیبانی از تشکل‌ها توسط دانشگاه گفت: «اگر منظور در اختیار قراردادن فضا و امکانات عمومی است، تمام فضاها و امکانات عمومی دانشگاه در اختیار تشکل‌ها است. تمام تشکل‌ها در واحدهای خود می‌توانند از همۀ امکانات به طور مجانی استفاده کنند، اما اگر تشکلی در واحد دیگری از دانشگاه متقاضی استفاده باشد، با حداقل هزینه بر اساس آیین‌نامه‌ای که سال‌ها است در دانشگاه مصوب شده هزینه دریافت می‌شود.

اگر گفته می‌شود که برخی از دانشکده‌ها بابت در اختیار قراردادن سالن‌ها به تشکل‌ها وجهی دریافت می‌کنند، هدفش درآمدزایی برای دانشگاه نیست، بلکه هدفش کنترل و مدیریت تقاضا است. چنانچه این مدیریت برداشته شود، عملاً فضاهای دانشگاه که نگهداری‌اش بسیار پرهزینه است غیر قابل استفاده می‌شود».

رییس دانشگاه تهران بابت عدم حضور خود در جشنواره جهش از انجمن‌های علمی عذرخواهی کرد و توضیح داد: «مترادف شدن جشنواره جهش با برنامه‌های دیگر دانشگاه باعث شد تا توفیق حضور در جشنواره جهش را نداشته باشم».

رییس دانشگاه تهران برگزاری نشست و جلسه نقد بین هیأت رییسه دانشگاه تهران و دانشجویان را دلیل شفافیت و عدم قانون‌گریزی دانشگاه ذکر کرد و تصریح کرد: خواست، اراده و تصمیم ما بر این است که فصل‌الخطاب همه چیز در دانشگاه قانون باشد و چنانچه قانون‌گریزی اتفاق افتاد از شما می‌خواهیم به صورت شفاهی، حضوری و یا به شکل‌های مختلف از شما بشنویم و اگر اشکالی هست می‌پذیریم و در جهت اصلاحش هستیم».

وی مسأله افزایش ورودی دانشگاه تهران را رد کرد و توضیح داد: «دانشگاه تهران پذیرش دانشجو را به شدت کاهش داده است و از این بابت دائم در کشور مورد اعتراض هستیم. در پردیس‌های خودگردان و دوره‌های مجازی پذیرش بسیار کاهش یافته است. در دوره‌های رسمی کارشناسی هیچ تغییری ایجاد نشده و از دو سال پیش نیز در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا قانون شورای آموزش دانشگاه را اجرا کرده‌ایم که به ازای هر استاد ۱۰ دانشجوی تحصیلات تکمیلی اعم از دکترا و ارشد وجود دارد».

وی افزود: «فقط در دو گروه افزایش ظرفیت دانشجو داشته‌ایم. دانشجویان خارجی و دیگری رشته‌های جدید که در مرزهای دانشگاه است مثل بین رشته‌ای‌ها و میان رشته‌ای‌ها که در دستور کار قرار گرفته‌اند».

رییس دانشگاه تهران درباره بحث مشکلات بودجه دانشگاه تهران پاسخ داد: «دانشگاه تهران نیز مانند دیگر دستگاه‌های کشور با مشکلات مالی و روبه‌روست .۸۰ درصد بودجه دانشگاه برای حقوق و دستمزد و ۲۰ درصد بودجه دانشگاه به سایر امور اختصاص دارد. برای عمده این ۲۰ درصد هم از قبل برنامه‌ریزی شده و دانشگاه فقط با ۵ درصد بودجه قابلیت مانور دارد که نه تنها این ۵ درصد، بلکه ۱۰ درصد از بودجه دانشگاه داده نشده است. با وجود این دانشگاه سعی کرده که فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی را پشتیبانی بکند».

وی به تراکم خوابگاه‌های دانشجویی اشاره و تصریح کرد: «خوابگاه‌های دانشگاه تهران، دارای استاندارد یک خوابگاه دانشگاهی در حد نام دانشگاه تهران نیست. سال‌ها است که برای دانشگاه تهران خوابگاه ساخته نشده است، از طرفی دانشگاهی که برای ۲۰ هزار دانشجو طراحی شده به ۵۰ هزار دانشجو رسیده است.»

همچنین در این نشست دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران، ضمن تبریک ماه رمضان و میلاد امام حسن مجتبی (ع) گفت: «در طول سال تعداد قابل توجهی از دانشجویان از جمله انجمن‌های علمی، تشکل‌های اسلامی، تشکل‌های ورزشی، کانون‌های فرهنگی– هنری، اجتماعی و نشریات دانشجویی فعالیت می‌کنند و با فعالیت خود روح فرهنگی دانشگاه را تازه نگه می‌دارند».

معاون فرهنگی دانشگاه تهران به رسالت فرهنگی دانشگاه اشاره کرد و گفت: «در کنار رسالت آموزشی و پژوهشی دانشگاه، می‌توان اذعان کرد فعالیت‌های دانشجویی و فرهنگی و آنچه در حوزه رفتارهای دانشجویی شاهد هستیم از مهمترین کارکردهای دانشگاه در زمان حاضر است. آنچه دانشگاه را از یک آموزشگاه یا پژوهشکده‌های خارج از دانشگاه متمایز می‌کند، روحیه فعالیت دانشجویان و فضای فرهنگی است که دانشجویان را برای زندگی پس از فراغت از تحصیل آماده می‌کند».

دکتر سرسنگی فعالیت نهادهای مختلف دانشجویی را از افتخارات دانشگاه تهران دانست و افزود: «بهترین و بیشترین نهادهای دانشجویی کشور در دانشگاه تهران فعالیت دارند. در حوزه تشکل‌های اسلامی نیز بیشترین تعداد تشکل اسلامی را داریم. در حوزه ورزشی نیز شاهد فعالیت تیم‌های ورزشی دانشگاه تهران بودیم که توانستند بیشترین سهمیه را در المپیاد ورزشی دانشجویان کسب کنند».

معاون فرهنگی دانشگاه تهران با اشاره به ظرفیت‌های بالای دانشگاه خواستار توجه بیشتر به فعالیت‌های فرهنگی شد و گفت: «در بیانات رهبری در جمع استادان و مسئولان دانشگاه به فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان متعهدی که در حوزه فرهنگ فعالیت می‌کنند تأکید شده و ایشالن همواره در سخنان خود مسائل علمی را در کنار مسائل فرهنگی بیان می‌کنند».

 


( ۴ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.