نشست مشترک رؤسای دانشگاه‌های برتر کشور و نمایندگان مجلس

۰۵ تیر ۱۳۹۵ | ۱۲:۳۰ کد : ۳۳۲۰ اخبار
تعداد بازدید:۲۳۶۲
نشست رؤسای دانشگاه‌های برتر و بزرگ کشور با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، جلسه رؤسای دانشگاه‌های برتر و بزرگ کشور با جمعی از نمایندگان دانشگاهی مجلس شورای اسلامی، دوم تیرماه ۱۳۹۵، به صرف افطاری در باغ‌موزۀ نگارستان دانشگاه تهران برگزار شد.

در این نشست، دکتر سید احمدرضا خضری، دبیر اجلاس رؤسای دانشگاه‌های برتر و بزرگ کشور، گزارشی از سلسله نشست‌های این اجلاس ارائه کرد و گفت: «این نشست‌ها به‌طور منظم هر دو ماه یک بار برگزار می‌شود و هدف آن حرکت به ‌سوی افزایش کیفیت در آموزش عالی کشور است. این جلسه با هدف ایجاد ارتباط بیشتر با نمایندگان مجلس برگزار شده و امیدواریم به نتایج مؤثری برای ارتقاء کیفیت آموزش عالی برسیم.»

دکتر نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران، نیز در این نشست با اشاره به جایگاه ویژه دانشگاه‌های برتر و بزرگ کشور گفت: «بیش از هفتاد درصد تولید علم کشور به‌وسیلۀ این سیزده دانشگاه صورت می‌گیرد. بیشترین رقابت‌ها برای گرفتن صندلی‌های این دانشگاه‌ها است. اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های دیگر، بسیاری از مدیران کشور و کارآفرینان از دانش‌آموختگان همین دانشگاه‌های برتر هستند. در این جلسه که نمایندگان مجلس حضور دارند و بسیاری از آنان نیز دانشگاهی هستند فرصت بسیار مغتنمی است تا با همفکری و تبادل نظر بتوان از ظرفیت‌های این دانشگاه‌ها برای تعامل بیشتر با جامعه استفاده کرد.»

وی افزود: «این سیزده دانشگاه برتر و بزرگ بر عملکرد دیگر دانشگاه‌های کشور نیز تأثیری چشم‌گیر دارند، و طی سطح‌بندی که توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انجام شد این دانشگاه‌ها در سطح یک قرار گرفتند و با توجه به سهمی که در تولید علم دارند، سرمایه‌گذاری برای این دانشگاه‌ها موجب پیشرفت در زمینه‌های مختلف خواهد بود.»

رییس دانشگاه تهران با برشمردن شاخص‌های دانشگاه‌های برتر گفت: «در دنیا یکی از شاخص‌های اعتبارسنجی قدمت دانشگاه‌ها است. قدمت یک اعتبار است و این دانشگاه‌ها از این ویژگی برخوردارند. اگر حمایت سازمان‌ها و نهادهای دولتی باشد این دانشگاه‌ها ظرفیت ایجاد کسب و کار را دارند و می‌توانند نقش تولید ثروت از علم را ایفا کنند. متأسفانه در شرایط کنونی در کشور ما دانشگاه‌ها نقش و جایگاه اصلی خود را ندارند. در این جلسات که به‌طورمنظم برگزار خواهد شد، قرار است با ارائه یک الگوی تعامل کارآمد، بین رؤسای دانشگاه‌های برتر و بزرگ کشور با نمایندگان مجلس، هماهنگی و هم‌فکری بیشتری حاصل شود و با برقراری ارتباط دوسویه این دو نهاد در کنار یکدیگر قرار گیرند و به راه‌کارهای مؤثر برای حل مسایل جامعه دست یابند.

در این نشست که برخی از رؤسای دانشگاه‌های برتر کشور و نمایندگان دانشگاهی مجلس شورای اسلامی حضور داشتند، ضرورت ارتباط دو سویه مجلس و دانشگاه برای بررسی مؤثرتر و پاسخ به نیازهای جامعه، افزایش جذب دانشجوی خارجی برای بین‌المللی شدن، تلاش برای پیوند دانشگاه با صنعت، چگونگی ایجاد بستر اقتصادی شدن ایده‌ها با حمایت‌های مالی، پیشنهاد ایجاد تشکل‌های علمی و صنفی استادان، حضور دانشگاه‌ها در اجرای پروژه‌های صنعتی کشور به‌منظور به حداقل رساندن خسارت‌ها در این زمینه، تلاش برای کاربردی کردن مقالات و پایان نامه‌ها براساس نیاز جامعه و حل مشکلات آن، از جمله موضوعاتی بود که بحث و بررسی شد. 


( ۲ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.